Çocuklarınıza Final Sınavlarında Yardımcı Olmak İçin 6 İpucu

27 Mayıs 2020
Derslerin bitiş dönemi, öğrenciler için en stresli zamanlardandır. Ebeveynlerin çocuklarına yardımcı olmak için yapabileceği pek çok şey vardır. Final sınavlarında en iyi sonucu elde edebilmesi için yapmanız gereken çocuğunuzu motive etmektir.

Ebeveynlerin çocuklarının final sınavlarına yardımcı olmak için yapabileceği pek çok şey vardır. Aşağıda bazı faydalı ipuçlarını bulacaksınız.

Ergenlik, gelişim süreci boyunca insanların başından geçen en karmaşık evrelerden bir tanesidir çünkü bu dönemde pek çok değişiklik meydana gelir. Bu psikolojik ve fizyolojik dönüşümler, çocuğun davranışlarını doğrudan etkiler. Ayrıca, final sınavlarındaki performanslar üzerinde de etkisi vardır.

Ergenlik çağındaki çocukların okul hayatına yardımcı olmak aileler için karmaşık olabilir. Bununla birlikte, bu dönemi mümkün olan en iyi şekilde atlatmaya yardımcı olmak önemlidir. Özellikle final sınavları söz konusu olduğunda, çocuklarınızı hedeflerine ulaşmaları için motive etmelisiniz.

Okuldaki sorumluluklar hakkında çocuklarınızla konuşun

Okul yılı başladığında, çocuğunuzun yükümlülüklerinin neler olacağını bilmesi önemlidir. Ayrıca, bu yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiğini de anlamalıdır. Buna ek olarak, sınavların amacını bilmek de gereklidir.

Bir diğer önemli nokta ise, öğrencilere eylemlerinden sorumlu olduklarını ve bunun sonuçlarını kabul etmeleri gerektiğini öğretmektir. Öğrenmenin ve sınavları geçmenin amacının, ebeveyn ve öğretmen talebinden çok kişisel gelişimin bir parçası olduğunu açıklayarak çocukları motive etmeliyiz.

ders çalışmaktan sıkılmak

Derslere düzenli devam etmek

Derslerin çoğunda devam zorunluluğu vardır ve bu gençlerde sorumluluk, düzen ve istikrar gibi kavramları güçlendirmek için önemlidir. Bu değerler, yaşam boyunca çocuklara eşlik eder. Ayrıca, öğrencilerin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur.

Bununla birlikte, gençler zorbalık, öğretmenle olan sorunlar veya arkadaşlarıyla yaşadıkları anlaşmazlıklar yüzünden derslere gitmek istemeyebilir. Ne olduğunu anlamak için çocuğunuzla konuşmak çok önemlidir. Böylece, sorunlarını çözmelerine yardım edebilirsiniz ve gündelik aktivitelerine geri dönebilirler.

Öğretmenlerle iletişim halinde olmak

Çocuklarınızın sınıftaki performansı hakkında bilgi sahibi olmak için öğretmenlerle tanışmanız iyi bir fikirdir. Böylece, ekip çalışması ile çocuğunuzun daha başarılı olmasını sağlayabilir ve ona gereken desteği verebilirsiniz.

Sorumluluklarla ilgili endişeler

“Ne olduğunu anlamak için çocuğunuzla konuşmak çok önemlidir. Böylece, sorunlarını çözmelerine yardım edebilirsiniz ve gündelik aktivitelerine geri dönebilirler.”

Gençler ailelerinin dersleriyle ilgili olan endişelerini bilirse ve onların desteğini hissederse, okul hayatını daha ciddiye alır.  Bunun yanı sıra, çalışacak çok fazla konu olduğunda, çocuğunuza tekrarlarda yardım edebilir, çalışma teknikleri gösterebilir ve zamanını iyi yönetme konusunda tavsiyeler verebilirsiniz.

Düzenli olmanın ve her gün çalışmanın önemini çocuğunuza her zaman hatırlatmalısınız. Böylece, her şeyi son dakikada yapmak zorunda kalmazlar.

Bir rutini takip edin

Gençlerin derslere gitmeden veya sınavlara girmeden önce dinlenmesi önemlidir. Dinlenmeye ayrılan süre de, ders çalışmaya ayrılan süre kadar önemlidir.

Gece yaklaşık 8 saat uyku çok önemlidir. Bu, çocuğun okulda öğrendiklerine karşı daha dikkatli olmasına ve sınavlarda daha iyi performans sergilemesine yardımcı olur. Aslında, uykusuzluk dikkat ve konsantrasyon eksikliğiyle doğrudan ilişkilidir.

ders çalışma grupları

Final sınavlarına girmeden önce gergin olmaktan kaçının

Final sınavlarına hazırlanmak, stres ve anksiyeteyi de beraberinde getirebilir çünkü gençler ebeveynlerinin baskısını hissederler ve başarısız olmaktan korkarlar.

Önemli bir sınav söz konusu olduğunda, çocuğunuza hedeflerine ulaşması için elinden gelenin en iyisi yapmasının önemini hatırlatın. Bununla birlikte, bazen ne kadar çabalasak da işlerin istediğimiz gibi gitmediğini belirtmekte de fayda vardır.

Çocuğunuzun hatalarını düzeltmesine yardım edin ancak  başarısızlıkların da öğrenmenin bir parçası olduğunu her zaman vurgulayın.

Engellerin üstesinden gelmesi için çocuğunuzu her zaman desteklemelisiniz. Bu yüzden çocuklarınıza hem kısa vadeli hem uzun vadeli planlar konusunda istikrarlı olmanın önemini öğretmek gerekir.

Son olarak, olumlu pekiştirmenin önemini ve ceza vermenin sorunları çözmediğini unutmayın. Motivasyon teknikleri çok daha etkilidir.