Çocukların Yapmaması Gereken Beş Davranış

Çocuklarınızdaki kötü davranışları düzeltmeniz tabii ki son derece önemlidir. Çocukların yapmasına asla izin vermemeniz gereken bazı davranışlar da vardır.
Çocukların Yapmaması Gereken Beş Davranış

Son Güncelleme: 20 Aralık, 2020

Bazen çocuklarımız biz ebeveynleri üzen davranışlar sergileyebilirler. Bugünkü yazımızda çocukların yapmaması gereken davranışlardan ve bu tarz davranışlarda bulunduklarında neler yapmamız gerektiğinden söz edeceğiz.

Çocuklar sürekli öğrenmeye açıktırlar. Fakat eğitimlerinde özellikle önemli bir kısım vardır: Nasıl davranışların doğru nasıl davranışların yanlış olduğu.

Çocuklarını uygun davranışlar çerçevesinde sınırlandırmak ve ezip geçmeye çalışacakları sınırları çizerek onların gelişimini yönlendirmek ebeveynler için son derece zorlu bir durum olabilir.

Çocukların Yapmaması Gereken Davranışlarla Karşılaşıldığında Nasıl Hareket Edilmelidir?

Bazen ebeveynler belirli davranışlara karşı daha hoşgörülü ya da pasif davranabilirler. Bu da genel olarak onların ruh halleriyle ilişkilidir.

Böyle olunca da çocuklara karışık mesajlar vermiş olurlar. Böyle bir durumda çocukların akıllarında şu soru olur: Neden bazı davranışlar sergilendikleri yerlere göre farklı sonuçlar doğururlar? Bu olmasına izin vermememiz gereken bir şeydir. Bazı davranışların ne olursa olsun sonuçları olmalıdır.

Annesine sırtını dönmüş kız

Çocukların yapmaması gereken davranışları karşısında onları daima uyarlamalıyız. Tabii hiçbir şekilde ihmal etmememiz gereken davranışlar da vardır. Çünkü bu tarz davranışlar onlara, bize ve başkalarına sorun yaratabilir.

Bu davranışlara karşı katı olunması ve bu davranışların belli sonuçlar doğurması gerekir. Böylelikle çocuklar büyüdüklerinde bu davranışları sergilemeye devam etmezler.

Çocukların Yapmasına İzin Vermememiz Gereken Davranışlar

Aşağıda çocukların yapmasına izin vermememiz ya da görmezden gelmememiz gereken davranışları derledik.

Onların Olmayan Eşyaları Almaları

Bazen çocuklar bir şeyi çok istediklerinde o şey onların olmasa dahi alabilirler. Bir şeyi ne kadar isterlerse istesinler onların olmayan bir şeyi alamayacaklarını bilmeliler. Saygı, dürüstlük ve adalet çerçevesinde bu son derece önemli bir davranış olduğu için bunu anlamaları gerekir.

Bu Durumun Doğuracağı Sonuçlar

Çocuğunuzu onun olmayan bir şeyi alırken yakalarsanız onunla konuşmanız gerekir. Bunu yapmamaları gerektiğini, aldıklarını geri vermelerini söyleyin ve de gerçekten de geri verdiklerinden emin olun. İtiraz etseler de ve bu sizin için kolay bir şey olmasa da neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğrenmeliler.

Çocukların Yapmaması Gereken Şeyler: Diğerlerini Sebepsiz Yere Üzmek

Çocuklar genellikle oyuncak gibi meseleler yüzünden akranlarıyla tartışır ya da kavga ederler. Bu son derece normaldir. Fakat çocuğunuz diğerlerini yok yere üzmeye ya da onlara zarar vermeye başlarsa bu bir sorun olduğu anlamına gelir. Böyle bir durum karşısında ne olduğunu anlayıp hemen harekete geçmeniz gerekir.

Bu Durumun Doğuracağı Sonuçlar

Çocuğunuzun bu davranışının bir nedeni olmadığını anladığınızda onunla konuşmanız gerekir. Neden böyle davrandığı üzerine düşünmesini sağlayın ve size bu nedeni anlatmasını isteyin. Sonrasında ondan bir özür mektubu yazmasını isteyin ve üzdüğü çocuğa bu mektubu vermesini sağlayın.

İnsanların Farklılıklarıyla Dalga Geçme

Çocukların fiziksel engelli ya da görünüşleri farklı olan insanlarla ilgili sorular sorması normaldir. Fakat onların bu kişileri parmakla göstermesine, onlara gülmelerine ya da onlarla dalga geçmelerine izin veremeyiz.

Ebeveynler olarak hepimizin eşit olduğunu ve herkesi olduğu gibi kabul edip onlara saygı duymamız gerektiğini anlatmamız gerekir. Çocuklarımıza saygı ve duyarlılığı aşılamalı ve onları iyi kalpli bireyler olarak yetiştirmeliyiz.

Çocukların Yapmaması Gereken Bu Davranışın Doğuracağı Sonuçlar

Çocuğunuzun biriyle dalga geçmesine izin vermemelisiniz. Böyle bir şey yaptıklarında da onları düzeltmeli ve bunun doğru olmadığını söylemelisiniz. Küçük yaşlardan itibaren farklı insanların olduğunu da kabul etmelerinin şart olduğunu ve onları dışlamamaları gerektiğini anlatmalısınız. Ayrıca çocuğumuzun, başkalarının onlarla dalga geçildiğinde nasıl hissettiklerini de anlamasını sağlamalıyız.

Bu konulara ilişkin hikayeler okumaları ya da filmler izlemeleri çocukların değerlere dair kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Çocukların Yapmasına İzin Vermememiz Gereken Diğer Davranışlar

Çocukların yapmasına izin verilmemesi gereken şeyler

Diğer Çocukları Dışlamak Çocukların Yapmaması Gereken Davranışlardandır

Eğer çocuğunuz diğer çocukları dışlarsa bunu mümkün olan en kısa zamanda bırakmalarını sağlamalısınız. Empati, insaflı olma ve diğerlerine karşı duyarlı olma konusunda onları eğitmelisiniz.

Bu Durumun Doğuracağı Sonuçlar

Çocuğunuzla konuştuktan sonra bu durumun tekrarlamadığına emin olmanız gerekir. Ayrıca bu davranışlardan dolayı dışlanan çocukların zarar görmemesi için o çocukları gruplarına dahil ettiklerinden de emin olmalısınız.

Otorite Figürlerine Karşı Saygısız Davranma ve Kızdıklarında ya da Üzüldüklerinde Bir Şeyler Kırmaları

Bazen çocuklar da biz yetişkinlerde olduğu gibi duygularını yönetme konusunda zorluk çekebilirler. Fakat aşırıya kaçan ya da tahrip edici davranışlar sergileyen çocuklar da vardır. Bu çocuklar bağırır, etraflarındakilere vurur ve yakınlarındaki şeyleri kırabilirler. Bunu hoş görmemeniz ve böyle bir durumla karşılaştığınızda direkt müdahale etmeniz gerekir.

Bu Durumun Doğuracağı Sonuçlar

Burada davranışlarının doğuracağı sonuçlar çocuğunuzun yaşına ve yaptıklarının büyüklüğüne göre değişecektir. Konu üzerine konuşmak için çocuğunuzun sakinleşmesini beklemeniz gerekir.

Öfke ve verdiği aşırı tepkilerle başa çıkmak için stratejiler geliştirebilirsiniz. Örneğin; rahatlama tekniklerine başvurabilir, derin derin nefes almalarını sağlayabilir, mola vermelerini isteyebilir, nasıl hissettiklerini ifade etmelerini rica edebilirsiniz.

Çok hoşlarına giden bir şeyden alıkoymak gibi davranışlarının sonuçlarına katlanmalarını sağlamanın yanı sıra bir şey kırdıklarında da birikimlerinin bir kısmını kırdıkları şeyin yenisini alma ya da onu tamir etmede harcamalarını sağlayabilirsiniz.

Kısacası çocuklarımızın kötü davranışları yanlarına kalmamalıdır. Özellikle bu yazımızda bahsettiğimiz olumsuz davranışlar hoşgörüyle karşılanamayacak kadar ciddi davranışlardır. Çünkü bu davranışlar çocukların kendilerine, etrafındakilere ya da fiziksel çevrelerine zarar vermelerine neden olur.

Bu davranışlarda bulunulduğunda bunun bir sonucu olması son derece önemlidir. Davranışları neden ya da kimden kaynaklanıyor olursa olsun bu davranışlarının sonuçlarına da katlanmaları gerekir. Bunları tekrarlamamaları için bu durumla başa çıkarken sert olmanız gerekir. Tabii bunun yanında çocuğunuzla konuşmayı ve davranışlarının karşılığını saygı ve sevgiyi esirgemeden öğretmeyi becermeniz en önemli sorumluluklarınızdan biridir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.