Çocuklarınıza Başkalarıyla Dalga Geçmemeyi Öğretin

Pek çok çocuk, sonuçlarını düşünmeden başkalarıyla dalga geçer. Saygılı olmayı öğretmek evde başlar ve empati gençlerin eğitiminin temel bir parçasıdır.
Çocuklarınıza Başkalarıyla Dalga Geçmemeyi Öğretin

Son Güncelleme: 31 Ağustos, 2020

Çocuklara başkalarıyla dalga geçmemeyi öğretmek son derece önemlidir. Sataşma ve zorbalık gibi davranışların zararlı olduğunu ve çevremizdeki insanlara ilişki kurma becerimizi etkilediğini çocuklar öğrenmelidir.

Başkalarıyla dalga geçmek herkese zarar verir

Başkalarıyla dalga geçen çocuğu genellikle kurban olarak düşünmeyiz. Ancak gerçekte zalim davranışlar, korku ve güçsüzlüğü gizler. Başkalarıyla dalga geçmek, evde öğrenilen kötü davranışların veya çocuğun kendisiyle barışık olmadığının belirtisi olabilir.

Bazı durumlarda, zorbalığa maruz kalan çocuklar kendilerini korumak için saldırgan olabilmektedir. Değerleri öğrenmek evde başlar. Bazı ebeveynler, bunu bir sorun olarak görmedikleri için arkadaşlarıyla dalga geçme gibi davranışları durdurmakta başarısız olurlar.

Bu, evin içerisinde başkalarıyla ilgili kırıcı sözlerin normal karşılandığının bir işareti de olabilir. Böyle bir durumda, çocuklar gördüklerini kopyalar.

Evde saldırganlık

Çocuk başkalarıyla dalga geçtiğinde, bunun sebebini bulmak önemlidir. İlgi eksikliği veya evde saldırganlık, çocuklarda zorbalığı tetikleyebilir. Böyle bir çevrede büyüyen çocuklar, güçsüz gördükleri akranlarına karşı sözlü veya fiziksel saldırı aracılığıyla öfkelerini yansıtabilir.

Bütün ebeveynler, başkalarıyla dalga geçmenin çocuklarında agresif davranışlar ortaya çıkmasını tetikleyebileceğini bilmelidir. Bu durum ayrıca çocuğun okul performansını etkileyebilir ve başkalarıyla anlamlı ilişkiler kurma becerisini baltalayabilir.

Disiplin bakımından, çocuğunda zorbalık davranışları gözlemleyen ebeveyn hemen harekete geçmelidir. Çocukları duygular ve ilişkiler konusunda eğitmek zaman alır.

Arkadaşlarıyla dalga geçmemeyi öğretmek, çocuğun bu tür davranışların yanlış olduğunu görmesine yardımcı olmak anlamına gelir.Kendini bir başkasının yerine koymaya davet etmenin en iyi yolu çocuğu empati kurmaya teşvik etmektir.

sosyal dışlanma

Başkalarıyla dalga geçmenin yanlış olduğunu çocuğa nasıl öğretiriz?

Başkalarıyla dalga geçmek, dışlanmaya, kötü notlar almaya, özgüven düşüklüğüne, saldırganlığın ve güvensizliğin artmasına sebep olabilir. Bunlar, sosyal davranış kurallarına ters düşer.

Aynı şeyi başkalarının ona yapabileceğini  gösterin

Çocuk başkalarıyla dalga geçtiğinde, durumun kontrolünü almaya ve dikkat çekmeye çalışır. Bu, çocuğun başkalarıyla ilişki kurmak için bildiği tek yol olabilir.

Bu davranışa bir son vermenin en iyi yolu çocuğunuzla konuşmaktır. Başkalarına verdiği zararı ve karşı tarafta olmanın ne kadar tatsız bir durum olduğunu ona açıklayın.

Başkalarıyla dalga geçmenin riskli olduğunu çocuğa göstermek de önemlidir. Eğer bunu yapmaya devam ederse, onunla da dalga geçilebilir ve ona karşı da saldırgan davranılabilir.

Örnek olun

Ebeveyn iyi örnek olmalı ve çocuğa öğütlediklerini kendi yapmalıdır. Ayrıca, doğru bir davranış sergilediğinde çocuğu överek olumlu pekiştirme yapmak da önemlidir.

Sevgi ve şefkat, çocuklara başkalarıyla dalga geçmemeyi öğretmek için gereklidir. Sevildiğini hisseden çocuklar daha az güvensizlik hissi yaşar ve saldırgan davranışlar sergileme ihtimali düşüktür.

Saygı ve hoşgörü: temel değerler

Çocuk acımasız sözlerin verebileceği zararı anladığında, diğer çocukları anlamayı ve farklılıklara saygı duymayı öğrenir.

Saygı ve hoşgörü gibi değerleri geliştirmek, çocuğunuzun başkalarıyla iyi anlaşmasına yardımcı olur.  Böylece mutlu bir çocukluk yaşamanın yanı sıra, çocuğunuzun gelecekte daha iyi biri olmasına da katkıda bulunursunuz.

birbirine dil çıkaran çocuklar

Ebeveynlik iç gözlemi

Çocuğunuza başkalarıyla dalga geçmemeyi öğretmek için, kendi davranışlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız.

Özgüveni düşük olan ve arkadaşlık kurmada zorlanan ebeveyn, iyi bir örnek olamaz. Bu sebeple, anneler ve babalar ilk olarak kendileri bu değerleri bilmeli ve onlara saygılı olmalıdır.

Çocuğunuzu cesaretlendirmek ve motive etmek önemlidir. Çocuğunuzun yeni arkadaşlar edinmesine ve başkalarıyla olumlu ilişkiler kurmasına yardımcı olun. Böylece, kaba davranışlarını düzeltebilirsiniz.

İyi bir profesyonel tavsiye, çocuğun öfkesiyle yüzleşmesine, onu yönetmesine ve başkalarıyla iyi anlaşmayı öğrenmesine yardımcı olabilir.

Sataşılan benim çocuğumsa ne yapmalıyım?

Çocuğunuz zorbalık kurbanı olduğunda, başkalarının onun hakkında söylediklerinden korkmaması gerektiğini ve güvende olma hissini ebeveynin öğretmesi önemlidir. Bunun için iyi bir yöntem, acımasız söylemleri saptırmak için mizah kullanmaktır.

Eğer çocuğunuzla dalga geçiliyorsa, ona sevginizi ve anlayışınızı gösterin. Özgüvenini güçlendirin ve kim ne derse desin kendisine karşı dürüst olmayı öğretin.

İlginizi çekebilir ...
Çocukların Alay Edilmeyle Yüzleşmesine Yardımcı 6 Teknik
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocukların Alay Edilmeyle Yüzleşmesine Yardımcı 6 Teknik

Çocuğunuz zorbalığa uğradığından mı şikayet ediyor? Aşağıda, çocuğunuza alay edilmeyle nasıl yüzleşeceğini öğretmeniz için bazı teknikler gösterece...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Castillo Quiñonez, G. G. (2015). Promover los valores sociales y familiares para evitar las burlas y el índice de malas palabras dentro del salón de clases en los niños de 4 a 5 años de la escuela Dr. Otto Arosemena Gómez año lectivo 2014-2015(Bachelor’s thesis, Universidad de Guayaquil Facultad de Filosofía, Letras y Ciencias de la Educación). http://repositorio.ug.edu.ec/handle/redug/13219
  • Reynolds, C., & Richmond, B. (1997). Escala de ansiedad manifiesta en niños (revisada). CMAS-R. Manual. México: El Manual Moderno.
  • Albornoz, N., Silva, N., & López, M. (2015). Escuchando a los niños: Significados sobre aprendizaje y participación como ejes centrales de los procesos de inclusión educativa en un estudio en escuelas públicas en Chile. Estudios Pedagógicos (Valdivia), 41(ESPECIAL), 81-96. https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0718-07052015000300006&script=sci_arttext

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.