Doğumdan Sonra Bedeniniz Nasıl Değişir?

Doğumdan Sonra Bedeniniz Nasıl Değişir?

Son Güncelleme: 26 Şubat, 2018

Anne olacağınızın haberini ilk aldığınız andan itibaren aslında bedeniniz çeşitli değişimlerden geçmeye başlar, belki başlarda bu değişimler çok belirgin değildir ancak zaman geçtikçe bu değişimler gözlemlenebilir olmaktadır. Bedeninizin anne olduktan sonra nasıl değişeceğini öğrenmek ister misiniz?

Hamilelik, kadınların hayatları boyunca tecrübe edebileceği en güzel ve en büyülü şeylerden biridir. Bu süre zarfınca çocuğunuzun ellerini, yüzünü, gözlerini ve hatta doğduktan sonra nasıl ağlayacağını hayal edersiniz. Hayalleriniz bebeğinizi doğumdan sonra kucağınıza alana kadar devam eder. İşte o an, bütün fiziksel varlığınızı unutursunuz.

İşler rutine binince, doğal olarak zor zamanlar sizi bekler; sürekli yorgun hissedersiniz, aynaya bakarsınız ve fiziksel olarak ne kadar da çok değiştiğinizi görürsünüz. Bu sizin özgüveninizi etkiler ve dolayısıyla kendiniz hakkında düşünceleriniz ve ruh haliniz değişir.

Ancak endişelenmeyin! Bu yazıda anne olduktan sonra vücudunuzun ne gibi değişikliklerden geçeceğini ayrıntılarla inceleyeceğiz ve doğumdan önce sahip olduğunuz bedeninize sağlıklı bir şekilde tekrar sahip olmak için neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Bazı kadınlar vücut değişikliklerini, hamilelikleri öncesi, boyunca ve sonrasında takip ederler ve bu da aslında sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzına sahip olmaları için önemlidir. Çünkü hamilelik sonrasında, vücutlarındaki değişimin bir anda farkına varıp şok yaşamadıkları için, fiziksel ve psikolojik olarak kendilerini toparlamaları çok uzun süre almamaktadır. 

Ne olursa olsun, vücudunuz bir dereceye kadar değişmektedir. Ancak burada sizin özellikle bilmeniz gereken şey, neden doğum sonrası bazı bölgelerinizin kolaylıkla eskiye dönmesi ve bazı bölgelerinizin eskiye dönmesi için zaman gerektiğidir.

Doğum Yaptıktan Sonra Vücudunuz Nasıl Değişir?

bacakta selülit

Annelik vücudunuzu, sizi değiştiren ve daha iyiye götüren bir şeydir. Çocuğunuzla vakit geçirmekten hoşlanın ve vücudunuzun kısa ve uzun süreli değişimlerini gözlemleyin.

  • İlk gözlemlenebilir değişim rahminizin hacminde oluşan büyümedir. Rahminiz normal hacminin yaklaşık 7 katına çıkabilmektedir. Bebeğin büyümesini sağlayan göbek bağı ve plasenta bu bölgede oluştuğu için, bunlara vücudun yer açması gerekmektedir. Doğumdan 6 ay sonra da rahim eski haline geri döner.
  • Sıradaki değişim öyle çok da fark edilebilir bir şey değildir. Çünkü bu değişim organlarınızın yer değiştirmesiyle ilgilidir. Rahim hacminin büyümesiyle ve içeride büyüyen bebeğinizin daha rahat olmayı istemesinden dolayı hareketlenmesiyle organlarınız yer değiştirebilir. 
  • Muhtemelen şimdiki söyleyeceğimiz değişim kabullenmesi en zor değişimdir. Derinin gerilmesi ve renk değiştirmesinden kaynaklı olarak cildinizde çatlaklar oluşur. Cildinizde çatlaklar oluştuğu zaman onlardan kurtulmak oldukça zordur ancak çatlak oluşumunu engellemek için çeşitli metotlar ve işe yarayan engelleyici tedavi yöntemleri vardır.
  • Genelde normal doğumda oluşan şeylerden birisi pelvik tabanının rahatlamasıdır. Bu rahatlamaya yardımcı olmak için düzenli şekilde yapmanız gereken çeşitli egzersizler vardır. Bunlardan birisi lavaboya her gittiğinizde mesanenizi bir kasıp bir serbest bırakmanızdır.
  • Sezeryan olmayan normal doğumda, vajinal bir doğum olduğu için içerideki doku genişleyerek, bebeğin doğum anında daha rahat olması sağlanmaktadır. Ancak bu genişlemenin getirilerinden biri cinsel haz duygunuzda görülen azalmadır. Doğumdan sonra, vajinal darlığınız da azalacaktır. Tabii bunlar aynı zamanda bebeğin boyutlarına da bağlıdır. Doktorunuzla bu konuda nasıl ve ne gibi önlemler alabileceğinizi konuşabilirsiniz.

Doğum Sonra: Hayatınızın En Muhteşem Zamanları

siyah beyaz aile fotoğrafı

Doğum sonrasında bedeninizin nasıl değişeceğini düşünmek stres yapmanıza neden olur. Çünkü hangi değişimlerin geçici, hangi değişimlerin kalıcı olacağını bilmezsiniz. Ancak bu konuda bilgilendirildiğiniz zaman, bu belirtilere karşı bilinçli ve sağlıklı şekilde önlem alarak vücudunuzun gelişmesini ve tekrar eski haline gelmesini sağlayabilirisiniz. 

Perhiz yapabilirsiniz ve aylık kilo alımınızı normal derecelerde tutmak isteyebilirsiniz, ancak bazı değişimlere ne yaparsanız yapın engel olamazsınız. Bu duruma aşırı derecede takılmamalısınız ve sabırlı olmalısınız, çünkü başka bir canlıya hayat verdiğinizi unutmayın ve bu canlı nihayetinde vücudunuzda oluşacak her değişime değecektir. 

Bu süre boyunca unutmamanız gereken en önemli şey , bebeğiniz doğduktan sonra kontrolü tekrar alacağınızdır. Bebek doğduktan sonra, doğum öncesi vücudunuza erişmek için belli adımları sağlıklı bir şekilde atacaksınız ve istediğiniz vücuda tekrar kavuşabileceksiniz. Bu süre boyunca kendinize baskı yapmanızın bir anlamı yoktur.

Unutmayın ki hamilelik eşsiz bir tecrübedir ve bu konuda en güzel şey hamileliği bütünüyle sizin tecrübe etmenizdir. Bir kere çocuğunuz doğduktan sonra, sağlıklı ve güçlü çocuğunuza baktığınız zaman anlayacaksınız ki, vücudunuzdaki değişimleri tekrar eski haline getirmek için daha çok zaman var. Bu süre zarfınca istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Unutmayın: Hedeflerinize ulaşabilmenin anahtarı, odak noktanızı unutmadan sabırlı olmaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.