Ebeveynlerimize Benzeyen Partnerler mi Seçiyoruz?

Kişiler partner seçerken hangi faktörler devreye girer? Tabi ki, zevk ve tercihlerimiz bu konuda büyük rol oynar. Fakat bazı çalışmalar, ebeveynlerimizin bize oluşturduğu örneğin de seçimlerimizde çok etkili olduğunu göstermektedir.
Ebeveynlerimize Benzeyen Partnerler mi Seçiyoruz?

Son Güncelleme: 05 Temmuz, 2019

Gençler, hayatının önemli bir kısmını aileleri ile geçirir. Bu, özellikle büyüme ve gelişme aşamaları için geçerlidir. Romantik ilişkiler söz konusu olduğunda çocukların en çok etkilendiği kişiler ebeveynleridir. Bu yüzden, ebeveynlerimize benzeyen partnerler seçiyor olmamız pek de şaşırtıcı değildir. 

Peki ya, ebeveynlerimize benzeyen partnerler seçmemizin kaynağı nedir? Bunu anlamak için yazımızı okumaya devam edin.

Duygusal çevrenin gelişimi

Yetişkinlerin duyguları öğrenme ve yetiştirilme tarzlarına dayanır. Bu da gençlerin partner seçiminde neye yatkın olduklarını belirler. İnsanlar genellikle, fiziksel ve karakter özellikleri ebeveynlerine benzeyen bir insanla hayatlarını geçirmeyi seçerler.

Tabii ki, kişiler bu seçimleri bilinçsiz olarak hatta hiç fark etmeden yaparlar. Aynı şekilde, birçok genç insan, bir yönüyle ebeveynlerine benzeyen kişilere aşık olurlar. Bu durumu fark ettiklerinde ise çok şaşırırlar ve genelde ilk tepkileri bunu inkar etmek olur.

Kendilerini bunun imkansız olduğuna ikna ederler ama aslında bu, bilimsel olarak kanıtlanmış bir konudur. Bu, çocukların ebeveynlerine karşı bir şey hissettiği ya da onunla ilgili bir fantezisi olduğu anlamına gelmez. Aksine, bu durum tamamen gelenekler ve yetiştirilme tarzı ile alakalıdır.

Çocuklar, bir yetişkini bir işi yaparken görünce onu taklit ederler çünkü o işi yapmanın yolunun bu olduğunu düşünürler. Bu, ailelerini örnek almaları ve onların yolundan gitmeleri ile ilgili bir durumdur.

sarılmış oturan çift

Kalıcı ilişki örneği

Çocuklara verdiğiniz örnekler işte bu yüzden çok önemlidir. Karşılıklı sevgi ve saygının olduğu sağlıklı bir ilişkinin içinde büyümek, çocukların da benzer bir ilişki aramasına sebep olur.

Çocuklar çok küçükken romantizm fikri onlar için genellikle bir şey hissettirmeyen bir konudur. Fakat büyümeye başlayınca, mutluluk ve sevgiyi bulmak için ebeveynlerini örnek alabileceklerini fark ederler.

Aynı şekilde, çocukların ailelerini kavga ederken ve tartışırken görerek büyümemesi de çok önemlidir. Çocukluktaki herhangi bir olumsuz örnek onların gelecekteki kişisel kararlarını etkileyecektir.

Yetişkin olduklarında, ebeveynlerinin sağlıksız ilişkisi yüzünden yaşadıkları acı ve yaraları iyileştirmeye çalışırlar. Ayrıca, kendilerinin de tutarsız bir ilişki yaşamaları çok olasıdır.

Neden ebeveynlerimize benzeyen partnerler seçiyoruz?

Bilimsel çalışmalara göre kişinin ideal partnerinin özellikleri ebeveyninin özellikleriyle örtüşmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bilim insanları, çiftlerin genetik materyal arasında bağlantılar olduğunu savunmaktadır

Fakat olası bilimsel sebeplerin ötesinde ayrıca çocukların yetiştirilme faktörlerini de analiz etmeli ve anlamalıyız. Bu, partnerimizi neden seçtiğimizi açıklayan sebeplerden biridir – onu, ebeveynlerimizle ortak özelliklere sahip olduğu için seçebiliriz.

Sevgi ve saygıya dayalı bir hayat

Aslında, neden ebeveynlerimize benzeyen partnerler seçtiğimizle ilgili temel bir sebep vardır. Eğer ebeveynlerimizin birlikte mutlu bir şekilde yaşlandıklarını gördüysek ve onlar bize sevgi ve şefkat gösterdiyse, biz de onların yaşadığına benzer bir ilişki ararız.

Bir insan küçük yaştan itibaren ailesinden sevgi ve şefkat gördüyse, onlarla güçlü bir bağ kurması çok doğaldır. Ayrıca, aile çocuğuna huzurlu bir ev ortamı sunmuş ve onun tüm ihtiyaçlarını karşılamışsa çocuk da onları örnek alır. Daha sonra büyüdüğünde ve aşık olduğunda bilinçli olmayan bir şekilde bu rolü doldurabilecek birisini seçer.

Peki ya neden? Kararını deneyimlerine ve hislerine göre aldığı için bu kişinin kendisini üzmeyeceğini düşünür. Eğer belli karakterdeki insanlarla şimdiye kadar mutlu bir hayat sürdüyse, hayatının geri kalanını da böyle bir insanla geçirmek istemesi çok normaldir.

İdeal eş

Bir kişinin ideal eşinin fiziksel olarak ebeveynine benzemesi gerekmez. Aslında hayatınızı geçirmek istediğiniz kişinin tavır ve davranışları ebeveyninizin davranışlarına benzeyebilir.

“Kişiler genellikle ebeveynlerinin fiziksel ve karakter özelliklerine benzeyen biriyle hayatını geçirmeyi seçer”

Bu bağlamda, karşı taraftan etkilenme süreçleri, partnerleri ve ebeveynleri arasındaki benzerlikleri fark ettikleri psikolojik bir süreç olur. Bunu anlamak zor olabilir. Bununla birlikte, bu karar süreci bilinçli olmasa da kendi kişiliğiniz ve hayat tarzınıza uygun olan bir eş seçmeniz çok önemlidir. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.