Ebeveynlerle Sohbet Gruplarını Kullanmak İçin 7 İpucu

13 Ekim 2019
Teknolojinin büyük avantajlar sunduğuna şüphe yok, fakat karanlık bir tarafı da var. Çocuğunuzun okulundaki ebeveynlerle paylaştığınız sohbet gruplarını yönetmeyi öğrenmek önemlidir.

Günümüzde, ebeveynlerin çocuklarının okullarındaki diğer ebeveynlerle iletişimde kalmak için sosyal medya ve sohbet gruplarını kullanması giderek yaygınlaşmıştır.

Ancak, muhtemelen pek çok okunmamış mesajı okumayı bile istemediğiniz zamanlar olmuştur. Bu yüzden bu sohbet gruplarını daha verimli hale getirmek için bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

Ebeveyn sohbet gruplarından yararlanın

Çocuğunuzun okulundaki ebeveynler ile sohbet grupları çeşitli nedenlerle yararlı olabilir. Örneğin:

 • Diğer ebeveynlerle iletişimi sürdürmek
 • Okulla ilgili gelişmelerden haberdar olmak
 • Ödevleri tamamlamak
 • Grup projelerini tamamlamak için organize olmak
 • İlgili bilgilerin tüm grup üyeleriyle aynı anda paylaşılması
 • Son teslim tarihleri, okul gezileri, kayıp eşyalar vb. hakkındaki soruları aydınlatmak

Ebeveyn sohbet gruplarının yararlarını kötüye kullanmayın

Hangi ödevlerin verildiğini veya çocuklarınızın matematik dersinde ne yaptığını sormak için ebeveyn sohbet gruplarından yararlanmak elbette çok kolaydır. Fakat bu çocuğunuz için faydalı değildir.

Tabii ki, oğlunuz veya kızınız bir günü kaçırdığında, bu onun dersleri takip etmesi için pratik bir yoldur. Ama bunu bir alışkanlık haline getirmemelisiniz.

Çocuklarınıza kendi ev ödevlerinden sorumlu olmayı öğretin. Tüm ödevleri kendi başlarına not almalıdırlar. Diğer ebeveynlere sınıfta neler yapıldığı sormak istisna olmalıdır.

Bu, çocuklarınızın dikkatinin dağılması yerine sınıfta dikkat etmelerini ve ardından günü kurtarmanızı beklememelerini garanti eder.

Yersiz konular hakkında yorum yapmaktan kaçının

Özellikle de sohbet grubuna dahil olmayan üçüncü şahıslarla ilgili konuşmaların içine girmeyin. Bir başkası yaparsa, bu davranışın uygun olmadığını kibar bir biçimde belirtin.

Agresif veya yargılayıcı görünmekten kaçının. Diğer ebeveynlerin sizinle aynı şekilde hissettiğini öğreneceksiniz.

Dedikodu yapmak her türlü yanlış anlamaya neden olabilir. Kendinizi sınırlamak ve diğer insanlar hakkında yorum yapmamak en iyisidir. Yakında bu basit adım ile, grubunuzun daha sağlıklı hale geleceğini göreceksiniz.

“Çocuğunuz sınıfta yanlış bir şey yaptıysa veya çarpım tablosunu öğrendiyse, bunu sohbet grubunda söylemenize gerek yoktur. Aksine, bunu ailenizin içinde tutun ”

Sağduyulu olun

İşte kaçınmanız ve göz önünde bulundurmanız gereken birkaç eylem:

 • Grubun amacı ile ilgisi olmayan zincir mesajlar, fıkralar, videolar ve görüntüler göndermekten kaçının. Bu tür şeyler, grubu yalnızca ebeveynleri okul meseleleriyle bağlantılı kılmak amacından uzaklaştırır.
 • Mesajları makul bir saatte gönderin: Öğle ve akşam yemeği saati gibi kritik anlarda, gece geç saatlerde veya sabahın erken saatlerinde mesaj göndermekten kaçının. Geceleri yalnızca acil durumlarda mesaj göndermelisiniz.
 • Birisi matematik ödevini isterse, ingilizce ve tarih ödevlerini de göndermeyin. Ayrıca, cevap vermeden önce başka hiç kimsenin yanıt vermediğinden emin olun. Aynı soruya tekrar tekrar cevap vermek oldukça rahatsız edici olabilir.
 • Gerekmedikçe fotoğraf, sesli mesaj ve diğer dosyaları göndermekten kaçının. Hangi medya platformunu kullandığınıza bağlı olarak (whatsapp, facebook, groupme, vb.), bu dosyalar alıcıların telefonlarında hafıza kaplayabilir.
 • Uygun ise, özel bir mesaj gönderin. Sorunuz belirli bir ebeveyn içinse, ortak gruba göndermenize gerek yoktur. Aynı şekilde, eğer bir ebeveyn bebek bakıcısı önerileri isterse, grup içinden değil de özel olarak cevap verebilirsiniz.

Başkalarına saygı gösterin

Başkaları hakkındaki özel bilgileri ifşa etmeyin veya onlar hakkında kötü konuşmayın. Ayrıca okulunuzdaki personel veya diğer öğrenciler hakkında kötü konuşmamalısınız.

Okulda bir öğretmen veya otorite ile ilgili bir sorununuz varsa, konuyu doğrudan ilgili kişiyle görüşün. Bir öğrenciyle problem yaşıyorsanız, ebeveyni ile veya okuldaki bir yetkili ile özel olarak konuşun. Ebeveyn sohbet grubu içinde çatışma veya tartışmalardan kaçının.

Ebeveyn sohbet grupları, yanlış anlamaları gidermek için değil iletişimi kolaylaştırmak için kullanılacak bir araçtır. Bir anlaşmazlığı çözmenin en iyi yolu bunu yüz yüze yapmaktır.

sohbet grubunda konuşan kadın

Kısa ve net olun

Konuya hızlıca değinin ve mesajınıza gereksiz maddeler eklemeyin. Ayrıntıları minimumda tutun.

Gereksiz ya da tekrarlayıcı olmadan söylemeye çalıştığınız şey hakkında net bir fikir verin. Örneğin, “12 beden üniforma almam gerekiyor. Biri satıyorsa lütfen bana özelden mesaj göndersin. ”

Ebeveyn sohbet gruplarından ne zaman ayrılmalı?

Ebeveyn sohbet gruplarından ayrılmanın uygun olduğu zamanlar vardır. Örneğin:

 • Çok fazla sayıda mesaj dinlenmenize müsaade etmiyorsa ve grubu susturmak zorunda kaldıysanız.
 • Telefonunuzun hafızasını sürekli boşaltmanız gerekiyorsa.
 • Grubun avantajlardan daha fazla dezavantaja sahip olduğunu görüyorsanız.

Ebeveynler arasında iletişimi geliştirmeye hiçbir katkıda bulunmayan mesajları okuyarak gün boyu telefonunuza bağlı olmanın bir anlamı yoktur. Ayrıca, ilgilenen ebeveynlerin okul dışı konular hakkında özgürce sohbet edebilecekleri başka bir grup oluşturmasını önerebilirsiniz.