Gelecekte En Çok Konuşulacak Dilleri Öğrenin

10 Eylül 2019
İngilizce, İspanyolca, Çince ve Rusça… Günümüzde, dünya çapında pek çok önemli dil ve bu dilleri konuşan insan bulunmaktadır. Çocuklarımızı iş dünyasına hazırlamak istiyorsak, onların bu dillerden bir tanesini öğrenmesini sağlamamız gerekir.

İkinci bir yabancı dil konuşabilmek giderek daha değerli hale gelmektedir. Bu durum, iş pazarı kadar akademik alanda da geçerlidir. Peki, geleceğin en çok konuşulacak dilleri neler olacak?

Pek çok işletme ve işveren, adayın diplomasında ikinci dil bildiğini gösteren bir bilgi ile yetinmeyerek, adayın işverenin beklentilerini karşılayacak bir seviyede olduğundan emin olmak istiyor. İş görüşmelerini yapan kişiler birtakım değerlendirmelerde bulunuyorlar veya görüşmeyi erek dilde gerçekleştiriyorlar.

Mesleki gereklilikler konusunda listenin başında, dünyada en çok konuşulan üçüncü dil olan İngilizce bulunuyor. Bununla birlikte, gelecekte bu listede değişiklikler olması mümkün.

Aşağıda, gelecekte en çok konuşulacak dilleri keşfetmek için çeşitli unsurlara göz atacağız. Bu dillerden birini öğrenmeye veya çocuğunuza öğretmeye ne dersiniz?

Gelecekte en çok konuşulacak 6 dil

Çince

Son zamanlarda, Çince öğrenimi tüm dünyada büyük bir artış gösterdi. Milyarlarca insanın ana dili olan Çince, dünyada en çok konuşulan dil.

Gelecekte, Çince en çok konuşulan ve en değerli dil haline gelecek çünkü Çince, dünyadaki en yüksek demografik büyüme gösteren bir ülkenin resmi dili. Çin’in, dünyada ekonomik bakımdan en güçlü ülke olması bekleniyor.

Uzmanlara göre, söz konusu işe alım olduğunda, Çince İngilizce’den sonra en çok aranan dil. Kısa bir süre içerisindeyse İngilizce’nin yerini alabilir. Çin’in ekonomik aktivitesi, teknoloji başta olmak üzere pek çok alanda daha önemli hale geliyor.

Uluslararası şirketlerde çalışan pek çok Çinli iş insanı, İngilizce konuşuyor veya çevirmen kullanıyor. Bununla birlikte, onların anadilini konuşabilmek, şüphesiz ki önemli bir avantaj olacaktır. Eğer yeni bir dil öğrenmeyi düşünüyorsanız, Çince harika bir seçenek!

yazı yazan kız

İngilizce

İngilizce, dünyada en çok konuşulan ve en önemli dillerden bir tanesi olmaya devam etmektedir. 400 milyon kişinin ana dili olan İngilizce, dünyada en çok eğitim görülen dildir. Şüphesiz, internet ve iş dünyası söz konusu olduğunda da İngilizcenin önemi yadsınamaz.

Çince er ya da geç yerini alacak gibi görünse de, İngilizce her zaman önemli bir dil olmaya devam edecek. Dünyadaki önemli ekonomik güçlerin resmi dili olan İngilizce, aynı zamanda diplomasinin de dili konumunda.

İspanyolca

Dünyada en çok konuşulan dillerden biri olan İspanyolca, 500 milyon insanın ana dili ve 22 ülkenin resmi dili. Ayrıca, İngilizce’den sonra en çok öğrenilen ikinci dil.

Uzmanlara göre, uzun vadede İspanyolca önemini koruyacak hatta artıracak. Bununla birlikte, Latin Amerika başta olmak üzere, İspanyolca konuşan ülkelerin pek çoğu önemli ekonomik güçler arasında. Bu nedenle, İspanyolca şüphesiz geleceğin en çok konuşulan dillerinden bir tanesi olacak.

“Uzmanlara göre, söz konusu işe alım olduğunda, Çince İngilizce!den sonra en çok aranan dil. Kısa bir süre içerisindeyse İngilizce’nin yerini alabilir.”

Arapça

Şu anda, Arapça dünyada en çok konuşulan beşinci dil ve 23 ülkenin resmi dili. Arapçanın geleceği oldukça umut vadedici görünüyor.

Orta doğu, özellikle Dubai etkileyici bir ekonomik gelişim gösteriyor. Bunun sonucundaysa, pek çok yatırımcı ve şirket ilgisini bu yöne çeviriyor. Arapça öğrenmek kolay bir iş olmasa da, gelecek için harika bir yatırım.

Hintçe

Hintçe, 380 milyon kişi ile dünyada en çok konuşulan dördüncü dil. Uzmanlar, Hintçe’nin gelecekte en çok konuşulacak dillerden bir tanesi olmasını bekliyor. Hızla artan nüfusun yanı sıra, Hindistan’ın ekonomi bakımından önemli bir büyüme potansiyeline sahip olması dili de önemli hale getiriyor.

yabancı diller

Rusça

Şu anda, Rusça dünyada en çok konuşulan yedinci dil. Aynı zamanda, Dünya Bankası’na göre Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise beşinci en büyük ekonomisinin resmi dili.

Rus ekonomisinin gücünü koruması ve büyük bir gelişim göstermesi bekleniyor. Rusya’nın yaşam standartlarındaki iyileşme, nüfusu iş ve Avrupa ve Amerikada turistik aktiviteler aramaya itiyor.

Özetlemek gerekirse, söz konusu çocuğumuzun öğreneceği yabancı dili seçmek olduğunda pek çok seçenek ve değişken faktör vardır. Dil öğreniminin akademik hayat ve sonrası için çok önemli olduğunu unutmayın.