Genç Anne Olmak: Avantajları ve Tavsiyeler

Genç Anne Olmak: Avantajları ve Tavsiyeler

Son Güncelleme: 10 Nisan, 2019

Belli bir yaştan sonra her kadın anne olmayı düşünür. Her kadının anne olduğu yaş farklı olsa da günümüzde genç annelere çok daha az rastlanmaktadır. Oysa ki çok yakın bir zamana kadar genç yaşta anne olmak toplumun normlarından biriydi.

Günümüzdeki toplum anlayışına göre annenin rolü köklü bir şekilde değişti. Günümüzün modern annelerinden iş, aile ve aynı zamanda sosyal hayat arasında bir denge kurmaları bekleniyor.

Genç yaşta anne olmanın avantajları

Planlı veya sürpriz olsun nasıl bir annelik yaşıyorsanız yaşayın genç yaşta anne olacaksanız sizin için şüphelerle dolu bir dünyanın kapıları aralanır. Bu aslında bebeğin gelişiyle birlikte her anne tarafından yaşanan bir durumdur ve sizi bekleyen sorumluluklar için endişelenmeniz oldukça normaldir.

Genç bir anne olarak tecrübesizlik kendinize olan güveninizi daha da yitirmenize sebep olur. Fakat genç yaşta anne olmanın bazı avantajları olduğunu da sizlere hatırlatmak isteriz.

  • Daha fazla zaman ve enerji: Bir bebek sahibi olmak hayatınızın belli bir dönemini daha az uyuyarak ve bu süreci yeni bir hayat tarzına adapte olarak geçirmeniz anlamına gelir.
  • Değişime adapte olabilme yeteneği: Anneliğin getirdiği değişimlere ayak uydurmak sizin için çok daha kolay bir süreç olacaktır.
  • Daha az riskli hamilelik: Kadınlarda hamile kalmak için en uygun yaş aralığı 20 – 25 civarıdır. Bu yaş aralığı itibariyle hamile kalma konusunda zorluklar ve riskler artmaya başlar.
müzik dinleyen anne

Genç bir anneyi neler bekliyor?

Hayatınıza katılan yeni bireyin getirdiği sevince rağmen her hamilelik aynı zamanda bazı zorlukları da beraberinde getirir. Fakat özellikle de genç yaşta anne olacaklar için bu zorluklarla yüzleşmek çok daha zor olabilir.

Anne adayının hayat tarzına bağlı olarak bu zorluklar değişebilir. Bu sebeple genç anne kategorisini gençler ve 25 yaş altı olanlar olmak üzere ikiye ayırıyoruz.

Gençler

Bu gruptaki kadınların hamileliği genellikle cinsel ilişki sırasında yeterince önlem alınmamasından kaynaklanmaktadır.

Bu gruptaki genç anneler için en büyük zorluk çocuklarına bakarken aynı zamanda eğitimlerini tamamlamak olacaktır. Ailenizin ve arkadaşlarınızın yardımlarına güvenseniz bile anneliğin getirdiği sorumluluklar çok yorucu olabilir.

Bu gruptaki genç annelerin gençlikle gelen özgürlük duygusunu bir kenara bırakmaları gerekir. Bebek sahibi olmalarıyla birlikte tüm zamanları bebek ve çalışma için harcanacağından ötürü sosyal hayatları büyük ölçüde kısıtlanır. Gençlik partileri ve uyku bu gruptaki genç annelerin hayatında ikinci plana yerleşir. Dünyayı yavaş yavaş keşfetmek yerine tüm zorluklarla birden yüzleşmek zorunda kalırlar.

Onları çok kısa bir süre içinde olgunlaştıran bu durum anne adayı için en büyük içsel ve kişisel değişim olacaktır. Yalnızca yeni hayat tarzlarına adapta olmakla kalmayıp yeni doğan bebekleri için de sorumluluk almayı öğrenirler.

25 yaş altı

Bu gruptaki genç anne adayları diğer gruba kıyasla gönüllü olarak erken yaşta anne olmayı tercih etmişlerdir. Bu sebeple, anne adayı hayatına yeni bireyin katılmasıyla birlikte onu bekleyen zorluklara karşı çok daha farkında ve bilinçlidir.

Fakat yine de hamileliğin planlı olmadığı durumlarla da karşılaşmak mümkün. Bu gruptaki genç anne adayları da hayatlarındaki değişimle başa çıkmaya çalışırken zorlanırlar. İş, okul, sosyal hayat ve bebek bakmaya ek olarak bu gruptaki genç annelerin hayattan beklentilerini de kendi durumlarına göre planlamaları gerekir.

Bu gruba ait genç annelerin çoğu dünyayı keşfetmek ve yeni tecrübeler yaşamak ister. Fakat hayatına yeni bir bireyin girişiyle birlikte bu beklentiler kaçınılmaz bir şekilde değişir. Fakat bebek büyütmek çok zorlu ve bir o kadar da heyecanlı bir süreç olduğu için hayatlarından macera yine de eksik olmaz.

çocuğuyla ilgilenen anne

Genç anneler için tavsiyeler

Genç yaşta anne olmanın aynı zamanda birçok güzel tarafı vardır.

Bu yazımızda genç annelerin karşılaşabileceği zorlukların bazılarından bahsettik fakat genç anne olmanın aynı zamanda birçok avantajı olduğunu da unutmamak gerek. Anne olmak her zaman zorlu ve yorucu bir süreçtir, özellikle de genç yaşta anne olanlar için. Fakat paha biçilemez duyguları da beraberinde getirir.

İşte bu sebeple, artık hayatımızın en önemli parçasının bir annenin karşılıksız şefkatine, sevgisine, bakımına ve rehberliğine ihtiyaç duyan bebeğimiz olduğunu unutmamalıyız.

Bu süreci iyimserlikle geçirmeye çalışırsanız çocuğunuzun hayatınıza getireceği mutluluk tarif edilemez bir boyutta olacaktır. Planlı olsa da olmasa da bebeğiniz hayatınızı tamamıyla değiştirecek ve onunla birlikte hayal edebileceğinizin ötesinde maceralar yaşayacaksınız. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.