Kimse bağırarak iyi çocuklar yetiştiremez

Çocuklarımızı yetiştirirken bağırmak biz ebeveynlere hiçbir şey kazandırmayacaktır. Aşağıda, bu iddianın sebeplerini ve bu davranışın nasıl değiştirilmesi gerektiğini detaylı olarak anlatıyoruz.
Kimse bağırarak iyi çocuklar yetiştiremez

Son Güncelleme: 06 Haziran, 2018

Bir sebepten ötürü çocuklarınızın kötü davranışlarının kontrolden çıktığı bir noktaya mutlaka gelmişsinizdir. Bu yüzden ilk tepkimiz onlara bağırmak olur. Ancak, iyi çocuklar yetiştirmek istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz bağırmak olmamalı. Yazının devamında, nedenini göreceksiniz.

Tabi hepimiz insanız ve hata yaparız. Bu tepkilerin sonucunda, duygusal anlamda dengesizliğe düşeriz. Bu yüzden de ebeveynler olarak hata yapmış veya hala yapıyor olabilirsiniz.

Bazı durumlarda, sonuçların böyle olmasını istemeyiz. Sürekli olarak bağırmak kişinin ebeveynlerinden aldığı kötü terbiye veya bazı durumlarda bu şekilde yetiştirilmesi sebepli olabilir.

Bağırarak iyi çocuklar yetiştirebilir misiniz?

Cevap hayır. Çocuklarına bağırırken hiç tereddüt etmeyen ebeveynler var. Bu olayların birçoğu toplum içinde gerçekleşiyor ve ebeveynler çocuklarda yol açabilecekleri sonuçları umursamıyor.

Ebeveynlerin çocuklarına bağırmasının sebebi kötü bir gün geçiriyor olmaları veya maalesef ki, çocuklarını yetiştirme sistemi olabilir.

Kendi ebeveynlerinden bu muameleyi görüp, bu şekilde eğitildikleri için bağıran ebeveynler de mevcut. Çocukluklarında bugünün ebeveynlerine kıyasla sert bir şekilde yetiştirilmişler ve bu onları hayatları boyunca etkilemiş. Bu hayal kırıklığını da kendi çocuklarına yansıtıyorlar.

Bir çocuğu bağırarak bastırmanın sonuçları

Günümüzde, uzmanlar, çocukların üzerine bağırarak gidilmesinin gerekli olmadığını belirtiyor. Pedagoglar ve psikologlar, bir çocuğun düzgün davranması için onu küçük düşürmenin, rencide etmenin, ona bağırmanın veya şiddet kullanmanın gerekli olmadığı konusunda hemfikirler.

oğluna bağıran anne

İşte çocuklara bağırmanın sonuçları:

• Bu duruma alışmalarına neden olur. Bir süre sonra artık bağırmanın da etki etmediğini göreceksiniz. Bu otoritenizi kaybetmenize yol açacak.

• Çocuğunuza sürekli olarak bağırmak, özgüvenini kaybetmesine sebep olur. Ebeveynleri tarafından sevildiğini hissetmez. Bu eski yöntemlerle sadece isyankar bir kişiliğe sebep olmasına ve kalıcı olarak etkilenmesine neden olursunuz.

• Genelde, çocuklar ebeveynlerinin birer yansımasıdır. Agresif davranışlar, çocukları etkilediği gibi gelecekte de bu tür davranışlar sergilemelerine neden olur.

• Çocukların böyle bir stres ortamında bulunmaları, gelişimlerini etkileyecektir.

Çocuğunuza bağırmayı bırakmanız için bazı sebepler

  • Çocuklara sürekli olarak bağırmak, onları sağır yapar. Yani, onlara bağırarak söylemek istediğiniz her şey değerini yitirir. Sadece kötü olarak algılayacak ve vermek istediğiniz mesaj otomatik olarak silinecektir.
  • Sizi bir daha asla dikkatli olarak dinlemeyecekler ve tavsiyelerinizi önemsemeyecekler. Sadece onun için interaktif olan derslerle gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.
  • Çocuklar, ebeveynlerinin yansımalarıdır. Davranışlarınız onun davranışlarını şekillendirecektir. Kontrolümüzü kaybettiğimizde ona bağırırsak, öfke ve kızgınlık aşılamış oluruz.
  • Eğer kendimizi kontrol etmeyi öğrenirsek, onun da sakin davranmasını sağlayabiliriz. Daha yeterli cevaplar vermeyi öğrenirler.
  • Çocuklara bağırmak korkmalarına ve daha sonra da öfkelenmelerine sebep olur.
  • Terbiye vermenin doğru yolu bu değildir. Saygı, saygı duyarak kazanılır, itaat ise sabırla. Öğrenmek çaba ve vakit gerektirir.
  • Sesinizi yükseltmek onları sizden uzaklaştırır. Otoriteyi, saygıyı ve iletişimi kaybederiz. İlişkimize sadece soğukluk ve mesafe koymuş oluruz.
oğluna kızan baba

Tavsiyeler

 Mantıklı ve doğru olan tek tavsiye, bağırma alışkanlığınızı sonlandırmanız gerektiğidir. İ yi çocuklar yetiştirmek için davranışlarınızı değiştirin ve başka bir yol seçin. Deneyimleriniz size, çocuğunuzu eğitmek için en iyi ve etkili yöntemi gösterecektir.

“Çocuklarınıza hayatın zorluklarını öğretmekten kaçınmayın. Onları nasıl aşacağını öğretin”

-Louis Pasteur-  

İyi çocuklar yetiştirmenin en sağlıklı yolu onlara bağırmayı bırakmaktır. Onların suçu olmayan bir durum yüzünden öfkelendiğimizde, kendimizi kontrol etmemiz gerekir. Bir tepki verme yolu olarak bağırmaktan kaçınmalısınız.

Bağırmayı durdurmak için kendini kontrol etmek kolay bir iş değildir. Özellikle öfke ve çocuğunuzun itaat etmemesini fark etmek gibi durumlar duygularınıza yenik düşmenize sebep olabilir.

Bağırmaktan kaçınmayı öğrenmek zorundayız. Bu tamamen kendini analiz etmek ve öfkelendiğinde kendini kontrol etmekle ilgili bir süreç. Eğer isterseniz, başarabilirsiniz. İyi çocuklar yetiştirmek için kendimizi iyi kontrol etmemiz şart.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.