Mutlu annelerin yaptığı 5 şey

Mutlu annelerin yaptığı 5 şey

Son Güncelleme: 04 Haziran, 2018

Mutlu bir annenin yüzünde, ailesi ile yeni bir gün geçirecek olmanın verdiği heyecanı ve isteği görebilirsiniz. İster tüm gün, ister yarım gün çalışsın, ya da ev hanımı olsun… Mutlu bir anne anın tadını çıkartır, çünkü ailesi ile birlikte yaşayabildiği için kendini şanslı hisseder. Mutlu anneler dünyaya farklı bir pencereden bakarlar ve bu durum günlük hayatlarına yansır.

Farklı türde anneler de vardır. Mutlu olmadıkları için çocuklarına bağıran, onları aşağılayan, ihmal eden ve tehdit eden anneler var. Siz mutlu bir anne misiniz? Bilinmesi gereken bazı açık farklar var ve bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz. Böylece kendi durumunuzu değerlendirip, günlük hayatınızdaki hal ve hareketlerinizin gidişatından mutlu olmamanız halinde bunları değiştirip farklı bir yaklaşım izleyebilirsiniz.

  1. Mükemmeliyetçi değildirler

Mutlu anneler mükemmel diye bir şeyin olmadığını bilir ve bu konuyu bir takıntı haline getirmezler. Çocukları, temizlik veya hayatın diğer yönleri hakkında gerçekçi olmayan beklentilere girmezler. Çocuklarını diğerleriyle karşılaştırmazlar, çünkü her çocuğun farklı tempoda geliştiğinin farkındadırlar. Mutlu anneler kimseyle rekabet içine girmez, mükemmel diye bir şeyin olmadığını bilir ve hatalarından ders çıkarır, çünkü hayat onlar için sürekli bir öğrenme halidir.

  1. Düşmanlarını iyi seçerler

Mutlu anneler saçma şeyler yüzünden tartışmaz ve sinirlenmez. Ayrıca, özgüvenlerini önemli ölçüde etkileyebileceğini bildikleri için çocuklarını eleştirmezler. Onun yerine çocuklarına yardım etmeyi ve gerekli durumlarda onlara rehberlik etmeyi tercih ederek, sonuçlara değil çabaya odaklanırlar. Mutlu anneler, parkta diğer annelerin çocuklarına bağırdığını duyduklarında üzülürler. Çocuklarına yol göstererek, dayatma olmadan eğitmeyi amaçlarlar.

bebeğini havaya atan anne

3. Dürüsttürler

Kendini mutlu olarak gören bir anne dürüsttür ve çocuğu bunun farkındadır. Annesi bir şey söylüyorsa bir bildiği vardır. Şakalaşabilir, ama verdiği sözü kesinlikle tutar. Anneler dürüst olmadığında, çocuk ve annenin arasındaki güven eksikliği olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Annelerin, çocuklarının kendilerini güvende hissetmeleri için güven ortamı yaratmaları gerekmektedir. Tabi bu söylendiği kadar kolay olmasa da, mutlu bir anne denemekten çekinmez.

4. Gerçekten dinlerler

Mutlu anneler, çocukları onlara bir şeyler söylediğinde gerçekten dinlerler. Ayrıca, dinlemenin her şeye anında tepki vermek yerine karşıdakini anlama niyetiyle olması gerektiğine dikkat etmek gerekir. Kucağında oğlu veya kızıyla oturup, söyledikleri her şeyi pür dikkat dinleyen bir anneden daha güzel bir şey yoktur. Mutlu bir anne dinlemesi, gülmesi, anlaması ve gerekli anlarda doğru tavsiyeleri vermesi gerektiğini bilir.

kıvırcık siyah saçlı anne ve kızı

5. Her gün yeni bir şey öğretirler

Çocuğuna her gün yeni bir şeyler öğreten bir anne, her yeni günün yeni şeyler öğrenmek için bir fırsat olduğunun bilincindedir. Mutlu anneler çocukların sorduğu hiçbir sorunun aptalca olmadığını, her birinin eşit derecede önemli olduğunu ve saygı ve sevgiyle yaklaşılması gerektiğini bilir. Gökyüzünün neden mavi olduğundan, bazen başkalarına saygı göstermek için sessiz olmaları gerektiğini kadar birçok şeyi çocuklarına öğretirler.

Mutlu anneler bu 5 şeyi her gün yaparlar ve her sabah yüzlerinde bir gülümsemeyle uyanıp neşe saçarlar. Mutluluğun bir hedef değil, tadının çıkartılması için her gün yapılması gereken bir yolculuk olduğunun farkındadırlar. Mutlu anneler de çocuklarına bunu öğretmelidir. Çocukların mutluluğun ne olduğunu anlamaları için annelerinin de mutlu olması önemlidir!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.