Çocuklarınıza Kendilerini Yük Gibi Hissettirmeyin

Anne olmak, tamamen size bağlı bir seçenektir. Bu nedenle, çocuklarınıza bir yük muamelesi yapmayın ve sizi mutsuz ediyorlarmış gibi davranmayın.
Çocuklarınıza Kendilerini Yük Gibi Hissettirmeyin

Son Güncelleme: 09 Eylül, 2020

Anne olmak zor ve emek isteyen bir iştir. Birdenbire, tamamen size bağımlı olan bir bebeğin bakımından sorumlu hale gelirsiniz.

Bununla birlikte, eğer çocuğunuza bir yük gibi davranırsanız,  ilişkiniz gerilebilir ve bu durumun psikolojik sorunları uzun süreli olabilir.

Herkes sevilmek ve değer görmek ister. Bununla birlikte, çocuk sahibi olmak özverili bir eylemdir. Eğer karşılık bekliyorsanız, hüsrana uğrarsınız ve çocuğunuzla bağ kurmayı zorlaştırırsınız.

bebeği uyutan anne

Neden çocuklarınıza kendilerini bir yük gibi hissettirmemelisiniz?

1.Anne olmaya siz karar verdiniz

Her ne kadar sosyal veya ailevi baskıya maruz kalırsanız kalın, anne olmak kişisel bir tercihtir ve herkes farklı şartlardan geçer. Çocuk sahibi olmanın ve bu yola girmenin sizin kararınız olduğunu unutmayın.

2. Koşulsuz sevgi çok önemlidir

Çocuğunuz besin, sevgi ve korunma ihtiyaçlarını karşılamanız için size bağımlı olacaktır. Bebek, kendisine bakamayacağı için her zaman yanında olan anne babasına güvenmek zorundadır. Hayatı buna bağlıdır.

Çocuğun psikolojik gelişiminde annenin ne kadar önemli olduğunu anlamak çok kolaydır. Anneyle olan ilişki, bebeğin ilk ve en önemli ilişkisidir.

Sürekli çocukları için yaptığı fedakarlıkları ve onlara bakabilmek için nelerden vazgeçtiğini hatırlatan bir anneyle büyümek, çocuğun zihnini olumsuz anlamda etkileyebilir.

Çocuğunuz onu istemediğinizi, onun beklediğiniz gibi bir çocuk olmadığını ya da ondan memnun olmadığınızı anlar.

Burada koşulsuz sevgi temeli oluşmaz. Çocuğun kafası karışır, kaybolur ve kendisini yetersiz hisseder. Eğer annesi bile onu bir yük olarak görürse, onu kim sevecek?

konuşan anne çocuk

3. Anne olmak sizi kadın olmaktan alıkoymaz

Bazı kadınlar anne olunca kendisini kaybeder. İşini bırakır, arkadaşlarıyla görüşmez, hobilerinden vazgeçer ve kendini sadece çocuk yetiştirmeye adar.

Kadınların bunu yapmasına veya aşırıya kaçmasına gerek yoktur. Hala ihtiyaçları, fikirleri ve kendi hayatı olan bir insan olduğunuzu unutmayın. Eğer çocuğunuzu hayatınızın merkezine koyarsanız, ona çok fazla baskı uygularsınız. Çocuğunuza sizi mutlu etme sorumluluğunu yüklemeyin.

Modunuz çocuğunuzun hayatında başardığı şeylere bağlı olmamalıdır aksi takdirde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Mutluluğunuz size bağlıdır. Tam ve tatmin edici bir yaşam üzerine kendiniz çalışmalısınız.

kahve içen anne çocuk

Çocuklarınıza yük muamelesi yapmayın

Çocuklar mutlu ve sağlam bir anneye, kendisine koşulsuz sevgi ve destek veren bir kişiye ihtiyaç duyar. Ancak o zaman sağlıklı yetişkinler olabilirler.

Çocuklarınıza yük muamelesi yapmayın, onları istemiyormuş gibi davranmayın ve onlara bakmak için geride bıraktığınız şeylerden bahsetmeyin.

Böyle davranırsanız, çocuklarınız mutsuzluğunuzdan kendilerini sorumlu tutar. Korku ve aşağılık hissiyle büyür. Yetişkinliklerinde anksiyeteli bireyler olurlar ve başkalarını memnun etmeye çalışırlar çünkü sevilmeye değer olduklarını düşünmezler. Ayrıca, size gücenirler. Çocuklarınızı  koşulsuz sevin ve onlara bu sevgiyi hissettirin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bretherton, I. (1992). The origins of attachment theory: John Bowlby and Mary Ainsworth. Developmental psychology28(5), 759.

  • Feeney, J., & Noller, P. (2001). Apego adulto. Bilbao: Desclée de Brouwer.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.