Öğretmenin Empatisi: Akademik Gelişimin Kilit Noktası

13 Şubat 2020
İyi öğretmenlerin öğrenciler üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Empati kuran öğretmenler, okulu seven ve sevmeyen çocuklar arasında bir fark yaratabilir.

Öğretmenlerin empati kurabilme yeteneği pek çok çocuk için önemlidir. Bununla birlikte, bazı öğretmenler sadece birkaç ders anlatmakla, ödev vermekle ve çocukları eve göndermekle kısacası minimum görevle ilgileniyor. Bunun ne kadar zarar verici bir tutum olduğunun farkında değiller.

Maalesef, her öğretmen çocukların hayalleri, duyguları ve korkuları ile ilgilenmiyor. Tek motivasyonları, maaşlarını almak için işe gitmek. Bu durum, çocukların eğitiminde olumsuz sonuçlar doğurur.

Pek çok öğretmen, öğrencilerinin ebeveynlerini göz ardı etmektedir. Ancak öğretmenin empati kabiliyeti, çocukların akademik gelişiminde kilit rol oynar. Tarihteki dahi insanların çoğu, başarılarını öğretmenlerine borçludur.

Biraz özveriyle, harika çocukların olağanüstü yetişkinler olmasına yardımcı oldular. Bunun için, sihirli değneğe veya özel okula gerek yoktur. Esas gerekli olan, öğretme konusunda tutkulu olmaktır.

Öğretmenin çocukla empati kurması neden bu kadar önemlidir?

Çocuklar, anne babaları kadar öğretmenlerini de rol model olarak alırlar. Genellikle, çocukların öğretmenlerine karşı bir hayranlığı vardır. Onlar hakkında konuşmaktan kendilerini alamazlar ve onları çok fazla örnek alırlar.

öğretmen öğrenci ilişkisi

Öğretmenler mesleklerine kendilerini adamalı, saygılı ve nezaketli olmalıdır. Bu, çocukların gelişimi için son derece önemlidir.

“Öğretmenlerin etkisi sonsuzluğa uzanır; etkilerinin nerede sonlanacağını kimse bilemez.”

–Henry Adams–

Özgüvenlerini geliştirin

İyi öğretmenler, her çocuğa kendisini özel hissettirir. Öğrencilerini dinler ve hiçbir zaman onları kötü duruma düşürmez. Bunun yanı sıra, kimseye diğer öğrencilerden daha değersiz olduğunu hissettirmez. Her öğrencinin farklı olduğunu bilir ve onların güçlü ve zayıf yönlerini geliştirmeyi önemser.

Öte yandan, kötü öğretmenler ise öğrenciler üzerinde son derece ciddi travmalara sebep olabilir. Korku, tehdit ve yergi ile öğretmek, eğitim değil kötü davranmadır.

Öğrenmeyi kolaylaştırın

Eğer çocuk motive edilmiş hissederse, daha çok ve daha iyi öğrenir. Bunun için biraz yaratıcı olmak yeterlidir. Hikayeler uydurabilir ve derste öğrendiğiniz konularda oyunlar sergileyebilirsiniz.

Ne kadar neşeli ve canlı olursanız, çocukların daha kolay dikkatini çekersiniz. Aynı şekilde, bu ipuçlarını evde çalışırken de kullanabilirsiniz.

Sosyal dışlamadan kaçının

Günümüzde, zorbalık son derece yaygındır. Empati kurabilen bir öğretmen, zorbalığa maruz kalan bir öğrenci için kurtarıcı olabilir. Uzun vadede bir çözüm olmasa bile, büyük ölçüde yardımcı olabilen öğretmenler, hızlı müdaheleleri sayesinde çocukların hayatlarını kurtarabilirler.

Buna ek olarak, öğretmenler ciddi vakalarda çocukları diğer öğrencilerle konuşma konusunda cesaretlendirebilirler. Çocuğun kendisini daha rahat hissetmesini sağlamak için sınıfta yeni çalışma grupları da oluşturulabilir.

öğretmen öğrenci ilişkisi

Öğrencilere hedef koymayı öğretin

Anne babalar genellikle “Büyüdüğümde öğretmenim gibi olmak istiyorum”, “En iyi öğretmen benimki!” gibi cümleler duymaya alışkındır. İyi öğretmenler, öğrencilerine hedef koymayı ve sıkı çalışmayı öğretir. Öğrenciler tökezlese bile, öğretmenleri onların yanındadır ve yardımcılarıdır.

Hız kesici tümsekler, büyük meseleler yaratmaz. Hayatın her döneminde herkesin karşısına engeller çıkabilir. Empati kurabilen öğretmenler, çocukların kendilerini başarısız hissetmemesi için önemlidir.

Bir gülümseme ve çalışma teknikleri konusunda birkaç ipucuyla, çocukları toparlamak mümkündür. Böylece kimseyi hayal kırıklığına uğratmadıklarını ancak daha fazla çalışmaları gerektiğini fark edeceklerdir.

Bu tür durumlarda, ebeveynin tutumu da son derece önemlidir. Çocukların eğitiminin çoğu evin içerisinde gerçekleşir. Pek çok ebeveyn bu durumu unutur. Sadece çocuğunuzun notlarına odaklanmak iyi değildir. Hayatta daha önemli şeyler vardır.

Öğretmen ve ebeveyn arasında iyi bir iletişim olmalıdır. Gerekli olursa, birkaç haftada bir çocuğunuzun öğretmeniyle görüşebilirsiniz. Çocuğunuzun mutlu ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için tek yol, onu düzgün bir şekilde desteklemenizden geçer.