Okul Değiştirmek Çocukları Nasıl Etkiler?

7 Mart 2020
Okul değiştirmek, pek çok durumda çocuklar için karmaşık bir sorundur. Çocukları duygusal açıdan etkileyebilir çünkü önceki hayatlarını ve arkadaşlarını arkada bırakmak zorunda kalabilirler. Karakterlerine bağlı olarak, çocukların yeni eve uyum sağlama süreleri değişiklik gösterir.

Okul değiştirmek, yetişkinlerden çok çocukları etkileyen bir süreçtir. Genellikle, ani değişimler yaptığımızda çocuklarımızın buna çabuk adapte olacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte, çocuklar düzenlerinin bozulmasına sebep olan değişikliklerden önemli ölçüde mağdur olmaktadır.

Okul değiştirmek çocukları nasıl etkiler?

Çocuklar, yeniliklere her zaman kolay ve çabuk bir şekilde uyum sağlamaz. Bu, çocuklar ve bebekler hakkındaki en çok yanlış bilinen şeylerden bir tanesidir.

Yetişkinler gibi, çocuklar da büyük bir değişim öncesinde bilinmezlikten korkarlar ve anksiyete hissederler. Bu nedenle, ebeveyn çocuğa kendisine güvenebileceği hissini vermelidir. Ayrıca, ebeveyn bu süreci daha rahat atlatması için çocuğuna destek olmalıdır.

Okul değiştirmek çocukları nasıl etkiler? Geçiş döneminden geçen veya taşınan aileler, bunun çocukları çok etkileyen bir süreç olduğunu bilmelidir.

Küçük çocuklar, pek çok duyguyla hemencecik yüzleşirler. Bu duygulardan en yaygın olanlar, mutsuzluk ve bilinmezlik korkusudur. Arkadaşlarıyla olan sevgi bağını bozmak zorunda kalan çocuklar için, bir zamanlar kendilerine güven veren ortamı geride bırakmak çok zordur.

Bu sebeple, bu değişimler çocukları büyük ölçüde etkiler. Bununla birlikte, çocukların değişimlere nasıl tepki vereceğini öngörmek zordur. Her yetişkinde olabileceği gibi, durum beklenenden iyi ya da kötü sonuçlanabilir.

Duyguların yoğunluğu, çocuğun yeni hayatında karşılaşacaklarıyla ardında bıraktıklarına bağlı olarak değişir. Eğer çocuk yeni okulunda çabucak arkadaş edinebilirse ve hoş karşılandığını hissederse, değişime ayak uydurmak çok daha kolay olacaktır.

Okul değiştirmenin etkileri nasıl en aza indirilir?

elma yiyen çocuk

Çocuklar okul değiştirmeden önce, ebeveyn aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmalıdır:

Dürüstlük

Çocuklar, bizim düşündüğümüzden çok daha fazlasını anlıyorlar. Her jenerasyonun, bir öncekinden daha zeki olduğu bilinen bir gerçektir. Onları denemek ve korumak amacıyla yalan söylemek, iyi bir seçenek değildir. Sonuçta, çocuklar er ya da geç gerçekle yüzleşmek zorunda kalacaktır.

Bunun sonucunda ise, değişikliklere uyum sağlamak daha zor hale gelecektir ve ayrıca anne babalarının onlara yalan söylediğini anlayacaklardır.

Çocuklarınızla, başlarına gelecekler konusunda açık ve dürüst bir şekilde konuşmalısınız. Neden taşınmak zorunda kaldığınızı ve bu kararı vermenize sebep olan faktörleri açıklamalısınız. Anne babaların üslubu, çocukların anlayabileceği açıklıkta olmalıdır.

Olumlu yönleri öne çıkarma

Bir diğer önemli nokta ise, değişimin getireceği bütün olumlu yönleri çocuğunuza anlatmaktır. Burada da yalan söylememeye özen gösterin. Emin olmadığınız hiçbir şeyin sözünü çocuğa vermeyin.

Güven

Ebeveyn sağlam ve güçlü bir duruş sergilerse, çocuklar değişime daha kolay uyum sağlayabilir. Bu yüzden, çocuklara her zaman kendilerini güvende hissettirmek çok önemlidir.

Ebeveyn, çocukların istikrarı için çok önemli bir destektir. Bu nedenle, bu güven hissini akademik konularda da çocuğa verebilmek önemlidir.

“Arkadaşlarıyla olan sevgi bağını bozmak zorunda kalan çocuklar için, bir zamanlar kendilerine güven veren ortamı geride bırakmak çok zordur.”

Bütünleşme

Eğitim sürecine ebeveyn de dahil olursa, çocuklar değişime daha kolay uyum sağlayabilir. Bu bağlamda, çocuğun öğretmeniyle tanışmak iyi bir fikir olacaktır.

Buna ek olarak, okulda mevcut olan çeşitli aktivitelere katılmaya çalışın. Bazen okulların kitaplara ve özel öğretmenlere ihtiyacı olabilmektedir.

Yeni okulu ziyaret

Eğer mümkünse, okulun bulunduğu çevreyi birlikte ziyaret etmek faydalı olabilir. Böylece ilk okul gününden önce çocuk çevreye ve okula aşina olabilir.

futbol oynayan çocuklar

Müfredat dışı aktiviteler

Çocuğu müfredat dışı aktivitelere yönlendirmek çok önemlidir. Böylece bir yandan hobileriyle uğraşan çocuk, bir yandan da daha kolay arkadaş edinebilir. Bu aktiviteler hem okul içerisinde hem de okul dışarısında yapılabilir.

Şüphesiz, okul değiştirmek her çocuğu az ya da çok bir şekilde etkiler. En önemli şey, istikrarlı, dürüst ve anlayışlı olmaktır.

Benzer şekilde, ebeveyn sabırlı olmalıdır. Süreç, beklediğinizden yavaş ilerlediğinde anlayış önemlidir. Zamanla, çocuğunuz yeni düzenine alışacak, yeni arkadaşlar edinecek ve yeni eve yerleşecektir.