Mr. Indifferent: Başkalarına Yardım Etmek Hakkında Kısa Film

Çocuğunuza başkalarına yardım etmenin ne kadar değerli olduğunu öğretmek istiyor musunuz? Bugün, bu konuyu anlatan bir kısa film hakkında konuşacağız.
Mr. Indifferent: Başkalarına Yardım Etmek Hakkında Kısa Film

Son Güncelleme: 30 Eylül, 2020

Mr. Indifferent (Kayıtsız Adam) Aryasb Feiz’in yazıp yönettiği üç dakikalık harika bir kısa filmdir. Oldukça eğlenceli ve orijinal bir anlatımı olan bu filmde Feiz, bizi başkalarına yardım etmek ve bunun ne kadar değerli olduğu hakkında düşünmeye davet ediyor.

Bu mesajı özellikle çocuklara iletmek çok önemli olduğu için mutlaka çocuklarla birlikte izlemenizi tavsiye ederiz. İzlemek için buraya tıklayın!

“Bu hayattaki esas amacımız başkalarına yardım etmektir. Eğer yardım edemiyorsanız da bari onları üzmeyelim.”

– Dalai Lama –

Mr. Indifferent: Başkalarına yardım etmek hakkında kısa film

Mr. Indifferent  son derece ciddi ve bencil, başkalarını hiç düşünmeyen ve sadece kendi çıkarlarına göre yaşayan bir adamı konu alıyor. Hatta ilk sahnede şunu görüyoruz:

Mr. Indifferent: başkalarına yardım etmek hakkında bir film
© Hanzo FZE
  • Adam, kendine doğru koşarak gelen ve asansöre yetişmeye çalışan kadını görüp asansör kapısının kapanmasına izin verir.
  • Küçük bir kız çocuğunun elinden kaçan balonu fark ettiğinde parmağını bile kıpırdatmaz.
  • Bir adamın elinden bıraktığı market arabasının hızla uzaklaştığını görmesine rağmen yardım etmeye çalışmaz.
  • Mr. Indifferent, hayır işi için imza toplayan kadını da görmezden gelir.

Adam basit bir iyilik yaparak bütün bu insanlara yardım edebilirdi. Ancak bunu yapmamayı ve onlar yokmuş gibi davranmayı seçti.

Bütün bunlar yolda karşıdan karşıya geçmeye hazırlanırken değişir. Yaşlı bir kadın birden adamın eline yapışır ve kadın neye uğradığını şaşıran adamı böylelikle karşıya geçmek için ona yardım etmeye mecbur bırakır. Adam hayır diyemez ve karşıya yavaş yavaş beraber geçerler. Ancak aniden çıkan bir araba onları neredeyse altına alacak kadar hızlı geçer.

Mr. Indifferent değişir

Yolda karşıya geçtikten sonra yaşlı kadın adama teşekkür ederken gülümseyerek yanağından bir makas alır. Bu yapayalnız adamın işte o zaman dünyaya bakışı değişir ve böylelikle davranışlarını da değiştirmeye karar verir. 

Bir sonraki sahnede bu değişimi davranışlarında da görüyoruz. Örneğin:

Mr. Indifferent yaşlı kadın sahnesi
© Hanzo FZE
  • Kadının girmesi için asansör kapısını tutar.
  • Küçük kızın kaçan balonunu hemen yakalar.
  • Hayır işi için imza toplayan kadına zaman ayırır.

Hatta sahildeki çöpleri toplamaya, çocuklarla ilgilenmeye, kan bağışlamaya ve huzurevindeki yaşlılara arkadaşlık etmeye gönüllü bile olur. Bütün bunlar sayesinde adam da çok daha mutlu olduğunu fark eder.

Bir gün dışarıda yürürken başka bir yalnız ve ciddi görünümlü adama denk gelir. O anda güneş gözlüklerini takıp görme engellilerin kullandığı bastonlardan alır ve kör taklidi yapar. Daha sonra yaşlı kadının ona yaptığı gibi ciddi adamın koluna yapışır. Bu şekilde adamın gözlerini açmayı ve başkalarına yardım etmenin ne kadar tatmin edici olduğunu göstermeyi umar.

“Yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmek sadece bir görev meselesi değildir, asıl mutlulukla ilgilidir.

– Jose Martí –

Başkalarına yardım etmek değeriyle ilgili çıkardığımız sonuçlar…

Bu kısa film, başkalarına yardım etmek için hiçbir zaman geç olmadığını anlamamızı sağlıyor. Hatta çocuklarımıza yardımseverliğin değerini öğretmenin ne denli önemli olduğunu da…

Aynı şekilde, çocuklara gençken bazen yalnız olmayı da öğretmek çok önemlidir. Böylece büyüdüğünde bireysel ve sosyal değerleri olan bir birey haline geleceğine güvenerek içiniz rahat eder.

Çocuklarınızı başkalarına yardım etmek için ufak iyilikler yapmaya teşvik edin. Örneğin, ihtiyacı olanlara oyuncak ve kıyafet bağışlamayı, durumu iyi olmayan sınıf arkadaşlarına destek olmayı ve arkadaşlık etmeyi vs. öğütleyebilirsiniz. Bu hem sizin hem de çocuğunuzun öğrenmesi gereken derslerden biridir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.