Evde Zaman Yönetimini Öğrenmenin Önemi

Evde çocuklarınızla harcadığınız zaman, çocuğun şimdiki ve gelecekteki eğitim hayatına katkı sağlar. Çocuklar, evde zaman yönetimini öğrenmelidir. Böylece, büyüdüklerinde düzenli olmayı öğrenirler.
Evde Zaman Yönetimini Öğrenmenin Önemi

Son Güncelleme: 18 Temmuz, 2020

Yapmak istediğimiz her şeyi başarabilmek için, zamanımızı nasıl yöneteceğimizi öğrenmemiz gerekir. Bu nedenle, çocukların evde zaman yönetimini küçük yaşta öğrenmesi çok faydalıdır.

Ailenin her üyesinin yaşa göre değişiklik gösteren duygusal ve kişisel ihtiyaçlarının yanı sıra, kendi programı ve iş yükümlülükleri vardır.

Çocuklar, aileleriyle kaliteli zaman geçirmeye ve eğlenceli oyunlar oynamaya ihtiyaç duyarlar. Serbest zaman, evdeki sağlıklı yaşam biçiminin gerekli bir bölümüdür ve mutlu olmak için önemlidir. Bununla birlikte, ev işlerini yapmak için de zaman ayırmak önemlidir. Önemli nokta, doğru dengeyi bulmaktır.

Evde zaman yönetimini öğrenin

Zaman bir yatırımdır ve her şeyin sonuçları vardır. Yaşam doğası gereği kaotik olsa da, insanların bilgeliği zaman içerisinde gelişmiştir ve insanlar hayatın içerisinde kendilerini düzene sokmayı öğrenmiştir.

Zaman yönetiminin faydalarını her yaşta görebilirsiniz. Bununla birlikte, yetişkinler çocuklara küçük yaşta zamanlarını nasıl yöneteceklerini öğretmekten sorumludur.

Çocuklara zaman yönetimini öğretmemenin hayal ettiğinizden çok daha ciddi olumsuz sonuçları olabilir. Çocuklara günlerini iyi planlamayı öğretmenin en iyi yolu, iyi bir rol model olmaktır.

Evde zamanınızı planlamanız için ipuçları

Program oluşturun

Program oluşturmak, ne yapmanız gerektiğini ve neyin önemli olduğunu hatırlamanıza yardımcı olur çünkü yapılacak çok şey olduğunda unutkanlık yaşamanız daha kolaydır. İlk olarak öncelikler belirlenmelidir. Bununla birlikte, esnek olabilmek önemlidir. Program oluşturma bir araçtır ve sonunda önemli olan yine kişilerdir.

Günlük rutinler size kendinizi güvende hissettirebilir ancak üzerinizde baskı oluşturmaya da başlayabilir. Listeler sizi bunaltabilir. Bazen, program dikkatinizi asıl önemli olan şeyden uzaklaştırabilir. Bu yüzden de görmezden gelmeye ihtiyaç duyabilirsiniz.

ders çalışan çocuk

İş ve eğlence arasında zamanınızı dengeleyin

Hayat işten ibaret değildir. İnsan dinlenmeye, eğlenmeye veya hiçbir şey yapmadan biraz zaman geçirmeye de ihtiyaç duyar. Çocuklar için, serbest zaman çok daha önemlidir çünkü bu öğrenme için önemli olan oyun ve spora ayrılan vakittir.

Oyunlar, öncelikli işlerden daha önemli hale geldiğinde sorun teşkil eder. Bu durum özellikle çocuklar ve gençler için geçerlidir çünkü televizyon, elektronik aletler ve bilgisayar oyunları karşısında çok fazla zaman harcarlar.

“Zaman yönetiminin faydalarını her yaşta görebilirsiniz. Bununla birlikte, yetişkinler çocuklara küçük yaşta zamanlarını nasıl yöneteceklerini öğretmekten sorumludur.”

Aileniz ve duygusal ihtiyaçlarınız için zaman ayırın

Aileler çok meşgul olduğunda, duygusal ihtiyaçlar genellikle unutulur. Aileye ve duygusal ihtiyaçlara zaman ayırmak, bunu unutmamanın en iyi yoludur.

Robot değiliz. Sarılmaya, öpüşmeye, sözel sevgiye, duygusal iletişime ve konuşmaya ihtiyacımız var. Bu göz önünde bulundurulduğunda, çocuğunuzun iyi bir öz saygı inşa etmesine ve sağlıklı bir aile ortamı yaratmaya yardımcı olabilirsiniz.

Ev projeler içindir

Kişisel projeleriniz sadece okulda veya işte kalmak zorunda değildir. İşlerinize evde de devam edebilirsiniz. Bu nedenle, evinizde iyi bir çalışma ortamınız olmalıdır.

Hayatınızda tatil ve seyahatlere yer açın

Arada bir evden uzaklaşmak önemlidir. Bu sayede rahatlayabilir ve mesafe sayesinde kalbiniz sevgiyle dolar. Ev, hapishane değildir. Çocuklar için evin anlamı,  sonsuza kadar hatırlayacakları aileyle geçirilen zaman ve eğlencedir.

plan ve program yapma

Evde iyi zaman yönetimi yapmanın faydaları

Evde zaman yönetimini yapabilmek, gerginliği ve stresi azaltır. Bu da sizi zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı tutar çünkü kontrol duygusu hissedersiniz. Buna ek olarak, iyi zaman yönetimi becerilerine sahip olmak size pek çok şey öğretir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Küçük yaştan itibaren sorumluluğu ve olgunlaşmayı öğrenirsiniz.
  • Planlamanın ve başladığınızı bitirmenin, düzenin ve öncelik sıralaması yapmanın değerini anlarsınız.
  • Okulda çocuklar bir arada olmayı, saygıyı, değerleri ve paylaşmayı öğrenir. Bunlar, çocuğun ileride nasıl yetişkinlerle arkadaş olacağını belirler.
  • Kendinize, evinize ve sevdiklerinize değer verirsiniz.

Sonuç olarak, çocuklara evde zaman yönetiminin önemini öğretmek ebeveynler arasında sadece geçici bir heves değildir. Bunun gelecekte çok önemli faydaları olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Prieto Ruz, T., España, E., & Martín, C. (2012). Algunas cuestiones relevantes en la enseñanza de las ciencias desde una perspectiva Ciencia-Tecnología- Sociedad. Revista Eureka Sobre Enseñanza y Divulgación de Las Ciencias.
  • Escuela Nacional de Antropología e Historia (Mexico), C. L. (2003). Entre lo colectivo y lo individual: La experiencia de la escuela a través de relatos de vida. Nueva antropología.
  • Murga, H. V. (2014). Tipo de familia y ansiedad y depresión. Revista Médica Herediana.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.