İyi Bir Çalışma Ortamı Nasıl Görünmeli?

20 Haziran 2020
Evde iyi bir çalışma ortamı olması, çocuklar için önemlidir. Bu yazımızda, çalışma ortamında bulunması gereken eşyalardan bahsedeceğiz.

Çocukların ve gençlerin, konsantre olmak ve okulda başarılı olmak için farklı çalışma teknikleri bilmesi önemlidir. Bununla birlikte evde iyi bir çalışma ortamı olması da gereklidir.

Bu çalışma ortamı yatak odasında veya evin ayrı bir kısmında olabilir. Yapmanız gereken tek şey, çalışırken veya ödev yaparken çocuğun dikkatini toplayabilmesi için gerekli olan bazı kriterleri karşılamaktır.

İyi bir çalışma ortamı nasıl görünmelidir?

Çalışma ortamının en önemli özelliklerinden biri, her zaman aynı olmasıdır. Çocuğunuzun ödev yapması için özel bir yer olmalıdır. İyi bir çalışma alanı için ortam da önemlidir. Göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar aşağıdaki gibidir:

  • Gürültü
  • Düzen
  • Aydınlatma
  • Havalandırma ve sıcaklık
  • Mobilyalar
ders çalışan çocuk

Aşağıda, bu önemli noktaları daha ayrıntılı açıklayacağız.

Gürültü

Gürültü, ders çalışırken çocukların dikkatini dağıtır. Ayrıca, özellikle sinir bozucu sesleri duymak çocukların odağını kaybetmesine sebep olabilir. Buna ek olarak, ev halkı da çocuğun okul sorumluluklarına saygı duymalı ve onu bölmemelidir.

İlginizi çekebilir:Çocuğunuzun Çalışma Ortamını İyileştirmek İçin 5 İpucu

Düzen

İyi bir çalışma ortamı, her zaman düzenli ve temiz olmalıdır. Böylece, çocuklar ihtiyaçları olan materyalleri kolayca bulabilir. Bu yüzden de çalışırken etkili ve üretken olurlar. Alanı temiz tutmak, fiziksel olarak sağlıklı olmak için yardımcıdır.

Aydınlatma

İyi bir çalışma ortamında aydınlatma çok önemlidir. Bu yüzden, günışığı alan bir alan seçin. Bununla birlikte, böyle bir odanız yoksa, iyi bir masa lambası alın. Tercihen, beyaz ışık ve en fazla 60 wattlık bir lamba tercih edin.

Havalandırma ve sıcaklık

Ders çalışırken odaklanmak için, odanın uygun ısıda olması ve iyi havalandırılmış olması önemlidir. Fazla sıcak bir ortam, yorgunluk, halsizlik ve uyuşukluk verebilir. Öte yandan, soğuk bir oda ise solunum yolu hastalıklarına sebep olabilir ve odaklanmayı zorlaştırabilir.

Bu sebeple, odayı sık sık havalandırmanızı tavsiye ediyoruz. Bunu kapıyı ya da camı açarak yapabilirsiniz. Son olarak ise, odadaki ısının çok fazla artmasına izin vermeyin.

çalışma masası

Mobilyalar

Çalışma odasındaki mobilyalar konusunda, asla unutmamanız gereken iki eşya vardır:

  • Çocuğunuza uygun büyüklükte bir masa. Ayrıca, masanın gereken her şeyi koyabileceğiniz kadar geniş olması da önemlidir.
  • Dik oturulabilecek iyi bir sandalye. Bunun yanı sıra, sandalye kolay hareket ettirilebilmeli ve sırt desteği olmalıdır.

Çalışmaya uygun bir masa ve sandalye, çocuğun duruşu ve göz sağlığı açısından faydalıdır. Ayrıca bazı yaralanmalardan da korur.

Bu yüzden, sırtınız dik ve ayaklarınız zeminde olacak şekilde oturmalısınız. Ayrıca, başınız da hafif eğik olmalıdır. 20 derecelik açıyı yakalayabilirseniz, okumak daha da kolaylaşır.

Son olarak, masada kitap, defter ve notları koymak için raflar olması da önemlidir. Böylece, ihtiyaç duyulan şeyleri çocuğunuz yerinden kalkmadan alabilir.

  • Dirección Universitaria de Educación a Distancia-DUED (s.f.). Técnicas de estudio. Módulo de Inducción. Lima: Universidad Alas Peruanas.