Çocuğunuzun Çalışma Ortamını İyileştirmek İçin 5 İpucu

2 Şubat 2020
Bu yazımızda, çocuğunuzun çalışma ortamını iyileştirmenize yardımcı olacak 5 pratik bilgiyi sizinle paylaşacağız. Öğrenme sürecini destekleyen bu harika ortamı hazırlamanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Çocuğunuzun çalışma ortamını iyileştirmek için bu tavsiyeleri uygulamanızın bir zararı olmayacaktır. Sonuçta, bu aktivitenin asıl amacı çocuğun eğitim ve öğrenim sürecine katkıda bulunmaktır. O halde, neden denemiyorsunuz?

Bu tavsiyeleri uygulamayı deneyin, zaman kaybı olmayacağından eminiz. İyi bir ışıklandırma ve odanın duvarlarında belirli renklerin kullanımı konsantrasyonu ve sakinliği artırabilir. Bir diğer faydalı ipucu ise çalışma odasında sadece gerekli eşyaların olmasıdır.

Çalışma ortamında, tercihen ergonomik olan rahat bir koltuk ve temiz ve düzenli bir çalışma masası olmazsa olmazdır.

İster inanın ister inanmayın, elverişsiz bir çalışma ortamı, düşük notlara ve gerekli bilgiyi aklında tutamadan daha fazla süre çalışmaya sebep olabilir. Öte yandan, iyi bir çalışma ortamı üretkenliği ve yeterliliği teşvik eder.

Öğrenmeyi artırdığı iddia edilen pek çok yöntem vardır ancak uzmanlara göre, yeterli bir çalışma ortamı da ayrıca önemli bir faktördür. Aşağıda harika bir çalışma ortamı yaratmak için ipuçlarından bahsedeceğiz. Çocuğunuz size minnettar olacak.

ödev yapan çocuk

Çocuğunuzun çalışma ortamını iyileştirmek için 5 ipucu

İyi ışıklandırma

Yeterli düzeyde ışıklandırma, çalışmak için en gerekli noktalardan bir tanesidir. Bunun sebebi, ışıklandırmanın hem konsantrasyonu artırması hem de çocuğa kendisini rahat hissettirerek daha rahat görmesini sağlayacaktır.

Çocuğun akademik performansını etkileyebilen sorunlardan birinin görmede zayıflık yaşaması olduğunu unutmamak gerekir.

Bu nedenle, çalışma ortamındaki aydınlatmaya özen göstermelisiniz. İdeal olarak, gün ışığı alan bir odayı seçmelisiniz. Eğer bu mümkün değilse, ışığın en az iki odak noktası olmalıdır. Işık tavandan ve masa lambasından gelebilir.

Turuncu tonlardaki ışıklar asla tavsiye edilmez çünkü yorgunluk hissini artırabilir. Bu nedenle, ışık kaynaklarının ampulleri 60 watt’ı geçmemelidir ve net bir beyaz ışık vermelidir.

Eşyalar

Söz konusu çalışma odalarındaki eşyalar olduğunda, az ve öz olmaya özen göstermek gerekir. Masada bir bilgisayardan veya çalışılacak kitaplardan fazlası olmamalıdır. Telefon, tablet veya oyuncak gibi dikkat dağıtıcı unsurlar uzak tutulmalıdır.

Eğer çocuğunuzun çalışmak için ayrı bir odası yoksa, çalışma masasını yatak odasında tüm oyuncakların tam tersi yöne yerleştirin. Böylece ders çalışırken oyuncaklarıyla göz teması kuramaz.

Duvarda dikkat dağıtmayan renkler kullanın

Pastel mavi ve yeşil, konsantrasyonu ve iyi ruh halini artıran renkler olarak bilinir. Odayı olduğundan daha geniş göstermek için beyaz renk tercih edebilirsiniz. Bej, krem ve pastel tonlar, konsantrasyonu artırdığı için tavsiye edilen renklerdir.

Ayrı bir masa ve sandalye

Çocuklar bazen ödevlerini yemek masasında, yerde veya yatakta yapabiliyor. Bu durumdan kesinlikle kaçınmalısınız. Çocuğun, çalışırken rahat olabileceği ve kendi yaşına ve boyuna uygun bir masası olmalıdır.

Bu masa, çocuğun odasında bulunmalı ve çocuk bu masayı yemek yemek veya başka aktiviteler için kullanmamalıdır. Böylece, çocuğun zihni bu masayı ödev yapmak ve ders çalışmakla bağdaşlaştıracaktır.

ders çalışmanın önemi

Ergonomik bir sandalye alın

Ergonomik bir sandalyeye sahip olmak, çalışacak defter ve kalem kadar, belki daha fazla önemlidir. Pek çok yetişkin çocuğunun çalışma sandalyesinin yetersiz olduğunu fark etmiyor. Bu durumda da çocuk sürekli kendisini rahat hissedebileceği pozisyonu ararken konsantrasyonunu kaybediyor.

Rahatsız sandalye konusu o kadar önemlidir ki, bazı insanlar uzun süre boyunca aynı pozisyonda oturmanın sigara içmek kadar zararlı olduğunu iddia ediyor. Ayrıca, rahat olmayan sandalyeler kötü duruşu da tetikliyor.

Ergonomik sandalyeler, çocukların sırtının dik durmasına olanak tanır. Bu sayede çocuklar tetikte ve konsantre olabilir.

Buna ek olarak, çocuğun ayakları yere değmelidir ve dirsekleri de masada 90 derecelik açıda durmalıdır. Bu sandalyeler, konsantrasyonu artırmasının yanı sıra, yaralanmalara sebep olabilecek kötü duruşu da önler.

Çocuğunuzun çalışma ortamını iyileştirmek için yukarıda bahsettiğimiz ipuçlarının yanı sıra, odayı havalandırmak ve temiz tutmak da önemlidir.