Çocuğunuzun Ödev Yapması İçin Düzgün Bir Alan Yaratın

Çocuğunuzun ödev yapması için düzgün bir alan yaratabilirsiniz, ödev yapmak onun için daha cazip ve hatta eğlenceli bir hal alacaktır.
Çocuğunuzun Ödev Yapması İçin Düzgün Bir Alan Yaratın

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Çoğu çocuk için ödev yapmak hiç de eğlenceli bir şey değildir ve tabii anne babaların da çocuklarına ödev yaptırmaları pek kolay olmaz. Bugünkü yazımızda, çocuğunuzun ödev yapması için düzgün bir alan yaratmanızın öneminden bahseceğiz.

Okuldan geldikten sonra ödev yapmak çocukların yapmak isteyeceği en son şeylerden biridir. Hatta çoğu çocuk bununla ilgili televizyonun karşısında çalışmak, gürültülü salonda çalışmak gibi kötü alışkanlıklar edinir.

Ebeveyn olarak yapabileceğiniz en iyi şey onların ödev yapmalarını, hatta bundan keyif almalarını sağlayacak bir alan yaratmaktır.

Çocuklarınıza ödev yapmaları için belirli bir alan yaratırsanız, hızlı, verimli ve keyifli bir biçimde ders çalışmalarını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun Fikirleri Çok Önemli

Bundan çok fazla bahsettik ama yine hatırlatmakta fayda var. Çocuğunuz için bir şey yaparken, onun fikrini almanız oldukça önemli. Bundan dolayı, onların ödev yapması için bir alan yaratırken, onların ne istediğini de hesaba katmalısınız.

Çocukların ödev yapması için alan

Nerede ödev yapmak isteyeceklerini sorarak başlayabilirsiniz. Sizin gözetiminizde istedikleri renk, malzeme ve materyalleri seçsinler.

Çocukların Ödev Yapması İçin Doğru Yeri Belirlemek

Öncelikle düzgün bir alan seçmelisiniz. Alanı belirlemeden önce, çocuğunuzun nasıl bir ders çalışma alışkanlığı olduğunu gözlemleyin. Çoğu çocuğun düzgün çalışabilmek için tamamen sessiz bir alana ihtiyacı olsa da, bazıları ödevlerini bitirebilmek için hareketli bir yerde çalışmak isteyebilirler.

Bu gözlemlerinize göre gerekli alanı organize edebilirsiniz. Eğer çocuğunuz sessiz ve huzurlu bir yerde çalışmaya ihtiyaç duyuyorsa, odalarının köşesinde bir alan yaratabilir ya da yeterli alanınız varsa çalışmaları için ayrı bir oda oluşturabilirsiniz. Tüm ailenin birlikte olacağı sessiz bir odada çalışmaları da mümkün.

Fakat çocuğunuzun biraz hareketli bir yerde ödev yapmaya ihtiyacı varsa, daha fazla kişinin olacağı salon gibi bir yerde de bir köşe ayarlayabilirsiniz. Tabii bunu yaparken çocukların konsantre olabilecekleri şekilde hareket edildiğinden emin olmalısınız.

Çocukların Ödev Yapması İçin Işıklandırma Doğru Olmalıdır

Çocuğunuzun ödev yapması için en uygun ışık doğal ışıktır. Bundan dolayı, çocuğunuzun doğal ışıktan mümkün olduğunca fazla yararlanabileceği bir alan tercih etmeye çalışın.

Eğer alanın yeri ya da mevsimden dolayı bu mümkün değilse, boyu ve miktarı ayarlanabilir bir ışık tercih edin.

Masada ödev yapan kız

Çocukların Ödev Yapması İçin Eğlenceli Bir Alan

Ödev için oluşturacağınız alana karar verdiğinizde, bu alanın yeterince eğlenceli şeylerle dolu olduğundan emin olun. Bunun için, çocuğunuzun nelerden hoşlandığını bilin ve ortamı onların rahat edeceği bir şekilde kurduğunuzdan emin olun.

Eğer masayı duvara dayayacaksanız, masanın dönük olduğu duvara çocuğunuzun seçeceği güzel, renkli posterler asabilirsiniz. Şunu da belirtelim, çalışma alanındaki olumlu görsellerin çalışmayı olumlu yönde etkilediğine dair bazı çalışmalar bulunuyor.

Güzel bir manzara resmi ya da çocuğunuzun sevdiği bir film veya çizgi roman karakterinin fotoğrafını seçebilirsiniz. Çalışma köşesinin sıkıcı değil de renkli bir alan olduğundan emin olun.

Çalışma Ortamında Düzen

Bu alanda çocuğunuzun ödev yapmak için ihtiyaç duyacağı her şey olmalı. Eğer çocuğunuz ihtiyacı olan eşyalara sahip olursa düzenli bir biçimde çalışabilir. Materyalleri düzenlemesi için çekmece, kutu gibi ihtiyacı olacak şeyleri çocuğunuza sağlayın.

Çocuğunuzun ödev yapması için düzgün bir alan yaratabilirsiniz, ödev yapmak onun için daha cazip ve hatta eğlenceli bir hal alacaktır. Biraz çaba gösterir ve kendinizi bu işe adarsanız, çocuğunuz da ödev yapmaya alışır ve düzgün bir çalışma rutini oluşturabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Canter, Lee. Homework without tears. The Education Digest. 1988.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.