Çocuğunuzun Oyun Alanını Düzenlemek İçin 4 Fikir

Evinizde çok fazla ekstra alan olmasa da, çocuğunuz için gerekli oyun alanını düzenlemek adına pek çok yaratıcı yöntem bulunuyor.
Çocuğunuzun Oyun Alanını Düzenlemek İçin 4 Fikir

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Çocuklara oyun oynamaları ve eğlenmeleri için özel bir alan oluşturmak oldukça önemlidir. Pek çok anne baba bir oyun alanı yaratmak için çok fazla yere ihtiyaçları olduğunu düşünürler fakat aslında böyle bir şeye gerek yok. Biraz yaratıcılık ve doğru malzemelerle, evinizin küçük bir köşesinde de çocuğunuz için ideal oyun alanını yaratabilirsiniz.

Çocuğunuzun Oyun Alanını Renklendirin: Yaratıcılık ve Eğlence

Çocuklar kendilerine ait bir oyun alanının olmasına bayılırlar. Oyun alanlarında tamamen kendilerine ait güvende ve rahat hissedebilecekleri bir yere sahip olduklarını düşünürler.

Kişisel bir oyun alanı, çocukların daha özgüvenli hissetmelerini sağlar ve oyun oynarken bir şeyler öğrenir, kendilerini geliştirirler. Aklınıza ilk gelenin aksine, bu oyun alanı sadece çocuklar için olmak ya da onların oyuncaklarıyla dolmak zorunda değil.

Tabii ki oyun alanı ne kadar büyükse o kadar iyi. Fakat önemli olan tek şey alanın kaç metrekare olduğu değil. Eğer düzenli bir alanınız varsa, çocuklar özgürce oynayabilecekleri bir alana kavuşabilirler.

Çocuğunuzun Oyun Alanını Düzenlemeniz İçin Fikirler

Yatak Odasının İçinde Eğlenceli Bir Alan

Müstakil ev ya da apartman dairelerinde yaşayan çoğu ailenin yalnızca oyun alanı olarak kullanabilecekleri kadar büyük bir odası olmayabilir. Ama endişelenmeyin! Biraz yaratıcılıkla, hali hazırda kullanıyor olduğunuz alanları özel bir alana dönüştürebilirsiniz. Örneğin, çocuğunuzun odasını yeniden düzenleyebilir, böylece bir köşeyi ya da odanın başka bir kısmını oyun alanı olarak kullanabilirsiniz.

Oyun alanını düzenleyerek legolar için yer açmak

Örneğin, yatağı tamamen duvara dayayabilir ve oyun için daha çok alan açabilirsiniz. Burada yapılması gereken şey, bir kısmı odanın geri kalanından tamamen ayrı olacak şekilde düzenlemek.

Sonrasında, sıra, sandalye, düzenleyici kutu gibi çocuk dostu, pratik mobilyalarla alanı daha da genişletebilirsiniz. Bu oyun alanını odanın geri kalanından daha farklı bir renge de boyayabilirsiniz.

Duvarda Beyaz Ya da Kara Tahta Kullanarak Oyun Alanını Genişletin

Çocukların yapmaktan en çok hoşlandıkları şeylerden biri resim çizmektir. Resim çizmek, hayal gücünü harekete geçirmek ve yaratıcılığı artırmak için harika bir aktivitedir. Böyle bir alan yaratmak için duvarı tahta olarak kullanmak harika bir fikir olabilir.

Duvara tebeşirle resim çizmenize imkan tanıyan özel duvar boyaları satın alabilirsiniz. Bu basit ve ucuz bir çözüm olacaktır. Küçük bir sırayla duvar tahtanızı dekorasyon olarak tamamlayabilirsiniz. Böylece ayaklı tahtalara kıyasla çok daha fazla alan kazanmış olacaksınız.

Çocuklar kendilerine ait bir oyun alanının olmasına bayılırlar. Burada tamamen kendilerine ait güvende ve rahat hissedebilecekleri bir yere sahip olduklarını düşünürler.”

Eşsiz ve Yaratıcı Oyun Alanları İçin Fikirler

Yaratıcılığı Keşfetmek

Çok fazla para harcamadan da harika bir oyun alanı oluşturabilirsiniz. Biraz beceri ve bir şeyleri satın almak yerine yapma alışkanlığı edinerek, oyun alanını hemen yaratabilirsiniz.

Oyun alanını çocuğunuzun odasının içine kuracaksanız, çocuğunuzun boyunda mobilyalar yapmayı deneyin. Etrafınıza bakıp alanın çok küçük olduğunu düşünseniz de, unutmayın ki her şeyin çocuğunuzun boyuna uygun olması çok fazla işinize gelir.

Ayrıca, çocuğunuzun ilgisini çekmek için parlak renkler kullanmayı tercih edin. Bol bol kutu ve çekmece ile çocuğunuzun oyuncaklarını kolayca toplayıp etrafı kendi başına düzenlemesini sağlayabilirsiniz.

Birlikte tahta küplerle oynayan çocuklar

Yatak Odasında Çocuklar İçin Küçük Ev

Biraz daha büyük bir alanınız varsa, çocuğunuzun odasına küçük bir ev kurabilirsiniz. Bu evin içinde çok daha güçlü ve özel hissederler.

Biraz daha basit bir şey istiyorsanız, çocuğunuzla birlikte kartondan bir kale inşa edebilir ve kartonu istedikleri renge boyayabilirsiniz. Ayrıca küçük bir çadır alıp odaya da kurabilirsiniz. Çocuğunuza eşsiz, yaratıcı ve eğlenceli bir oyun alanı yaratmak ve kendi eşyalarını ve oyuncaklarını koyması için yer açmak için bu fikirlerden herhangi birini deneyebilirsiniz.

Çocuğunuz için oyun alanı yaratırken sonsuz seçeneğiniz var! Umarız bu bahsettiğimiz fikirler çocuğunuza bir alan oluşturmanız için size ilham verir. Harika bir alan oluşturmak için tek yapmanız gereken biraz etrafı düzenlemek ve yaratıcı olmak. Çocuğunuz bu yaptığınız için size minnettar kalacak.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.