Çocuklukta Çizgi Roman Okumanın Avantajları

7 Kasım 2019
Çocuğunuzun kitap okumasını nasıl sağlayacağınızı bilmiyor musunuz? Çizgi roman bunun için harika bir alternatif olabilir. Hem çizgi romanların avantajları bununla da sınırlı değil.

Çoğu çocuk için küçük yaşlardan itibaren çizgi roman okumak bir tutkuya dönüşür. Çizgi romanlar yalnızca eğlenceli zaman geçirilmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çocukların bilişsel gelişimini de destekler. Hatta, çizgi roman okuyan çocuklar daha fazla bilgiye erişebilir ve daha geniş bir hayal gücüne sahip olurlar.

Rengarenk baskılar ve karakterlerin renkli dünyaları hem çocukların hem de yetişkinlerin ilgisini çeker. Büyükanne ve büyükbabalardan da çocukken okudukları çizgi romanları ne kadar çok sevdiklerine dair hikayeler duyabilirsiniz.

Bu efsanevi çizgi romanlara Tintin, Don Kişot, Sherlock Holmes ve Süpermen‘i sayabiliriz. Şüphesiz, bu çizgi romanların yerini hiçbir şey dolduramaz.

Çizgi romanların en iyi yanı, büyülü dünyalarının yıllar geçse de aynı etkiyi yaratabilmesidir. Diğer birçok şey gibi çizgi romanlar da zamanın ötesinde eserler. Bu tarz kitaplarda popüler kültüre dair önemli göndermeler de kendilerine yer buluyorlar.

Çizgi Romanların Özellikleri

Çizgi romanlar süper kahramanların ve kötülerin öykülerini anlatırlar. Hikayelerde şu öğelere rastlanır:

  • Parlak ve canlı renklerle doludurlar.
  • Sesli olmamalarını yansımalı sözcüklerin kullanımıyla kapatırlar.
  • Her bir karede bir öykü anlatırlar ya da öyküleri kısımlar halinde verirler.
  • Bir anda geçmişe dönme, geleceğe dair bir olaya yer verme ve metin ile görsel arasında daimi bir bağ kurma gibi dilsel anlamda geniş bir çeşitlilik sunarlar.
  • Kendine özgü skeç, konuşma balonları, yüz ifadeleri gibi kodları vardır.

Çocukların Çizgi Roman Okumalarının Avantajları

Çizgi Roman Okumak Hayal Gücünü Harekete Geçirir

Çocukların hayal gücünü her hafta yeni maceralar içeren bir çizgi roman okumaktan daha fazla harekete geçirebilecek bir şey aklınıza geliyor mu?

Karakterler, sahip oldukları güçler ve haşin düşmanları ile çizgi romanlar çocukları bir fantezi dünyasına doğru yolculuğa davet ediyor.

Bu kitaplar, oyunlar, çizimler ve okuma ile ilişkili diğer aktivitelere dair pek çok seçenek sunuyor. Örneğin, çizgi romanı okurken çocuğunuz bir sonraki kutucukta ne olacağını tahmin etmeye çalışabilir. Bu öykülerden en iyi şekilde yararlanabilmek için tahmin yürütmeye çalışmak harika bir egzersiz olacaktır.

Çizgi roman okuyan çocuk

İlişkileri Güçlendirir

Eskisi gibi olmasa da, çizgi roman dükkanları mahalle kulüplerine benzer. Burada çocuklar yalnızca ortak ilgi alanları olan kişilerle değil, aynı zamanda bu tarz öykülere karşı tutku besleyen kişilerle tanışırlar.

Bu dükkanlarda hem yeni arkadaşlar edinir, hem de pek çok farklı etkinliğe katılabilirler. Bu sayede onlar için yeni yeni deneyimlerin kapıları açılır.

San Diego Uluslararası Çizgi Roman Kongresi, ya da bilinen adıyla Comic Con, bu etkinliklere bir örnek. Tabii yerel etkinliklere de rastlanabilir. Her ilde düzenlenen seri etkinlikler olmasa da, büyük şehirlerde düzenlenen festivallere, fuarlara ve küçük etkinliklere katılabilirsiniz.

Kelime Dağarcığını Genişletir ve Okumayı Kolaylaştırır

Diğer tüm kitaplarda olduğu gibi, çizgi roman okuyarak yeni kelime ve kalıplar öğrenilebilir. Hatta, özellikle çizgi romanların noktalama anlamında kendine has bir dili vardır. Bu bağlamda çizgi romanlar noktalama işaretlerinin kullanımını öğretmek için faydalı araçlardır.

“Doğru, çizgi romanlar popüler sanat eserlerdir ve evet, bu kitapların birincil amacı eğlendirmek ama bunun ötesine de geçilebilir. Çizgi romanlar eğlendirmenin ötesine geçtiği zaman, yalnızca eğlence araçları olmaktan çıkıp önemli kaynaklar haline gelirler.”

-Bill Watterson-

Çizgi Roman Okumak Boş Zamanların Kaliteli Bir Şekilde Değerlendirilmesini Sağlar

Çizgi romanların en önemli özelliklerinden birinden de bahsetmeden geçemeyiz: İnanılmaz derecede eğlenceliler! Bir çocuk en sevdiği süper kahramanın maceralarını okurken kendini öyküye kaptırıp saatler boyunca kitabın başından kalkmayabilir.

Hatta uzun soluklu çizgi romanları tekrar okuyabilir ve bu öyküleri tozlu raflar arasından söküp alabilirsiniz. Bu sayede önceden farkına varmadığınız şeyleri yeniden keşfedebilirsiniz.

Çizgi Romanlar Size Unutamayacağınız Anılar Kazandırırlar

Genelde çocuklukta ya da ergenlikte çizgi roman koleksiyonu yapma gibi bir alışkanlık edinilir. Yıllar sonra dönüp baktığınızda bu çizgi romanlar sizi gençliğinize geri götürür.

Bu kitapları açıp sayfalarını şöyle bir koklamak sizi en büyük eğlencenizin bunları okumak olduğu zamana taşır.

Yıllar geçtikçe bu koleksiyonların değeri artar. Özellikle sınırlı sayıdaki baskılar oldukça değerlidir.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda, en azından şimdilik, çizgi romanların hala revaçta olduğunu söyleyebiliriz. Hala büyülerini yitirmiş değiller.

Eğer çocuğunuzun bir çizgi romanı yoksa, ona böyle bir hediye almak harika bir seçenek olabilir. Çizgi roman okumak onlara okuma sevgisi aşılayabilir, maceraperestliklerini tetikleyebilir ve süper kahramanlara olan ilgilerini uyandırabilir.