1980’lerin Ünlü Müzik Grupları ve Şarkıcıları

16 Ocak 2020
Eski güzel günleri hatırlamak, her zaman nostalji hissini ortaya çıkarır. Bugün, 80’lerin favori şarkıcıları ve müzik grupları ile sizi geçmişte bir yolculuğa çıkaracağız.

Seksenler, müzik tarihi konusunda büyük etki bırakan yıllardan bir tanesidir. Yıllar geçtikçe de, 1980’lerin ünlü müzik grupları ve şarkıcıları dünya çapında radyolarda ve diğer platformlarda sürekli çalmaya devam etti.

Bu yazımızda, 80’lerin iz bırakan yabancı şarkıcılarına ve müzik gruplarına bir göz atacağız. Seksenlerde ister çocuk, ister genç, ister yetişkin olun, bu efsaneleri çok iyi hatırladığınızdan eminiz. Öyleyse, müziğin sesini açın ve başlayalım!

80’lerin favori müzik grupları ve şarkıcıları

The Police

The Police grubunun solistinin 68 yaşında olduğunu söylesek şaşırırdınız değil mi? Zaman çok hızlı geçiyor! Bu 1977 yılında faaliyete başlayan bu İngiliz müzik grubunun birbiri ardına hit şarkılar çıkardığı günler sanki dün gibi değil mi?

O günlerin üzerinden çok zaman geçti. Ancak grubun solisti Sting’in ikonik sesini film müziklerinde, televizyonlarda, radyolarda ve günümüzde hazırlanan 80’ler çalma listelerinde hala duyabilirsiniz.

Bu grubun şarkısı olan, Every Breath You Take tüm zamanların en iyi 500 şarkısı içerisinde yer alır. Rolling Stone dergisine göre, bu şarkı listede 84 numara.

80’lerin bir diğer favori grubu Queen, The Police gibi, bu İngiliz grup da 70’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, en sembolik şarkılarından birini 1984 yılında çıkarmışlardır.

I Want to Break Free, dünya çapında en favori şarkılardan biri olmaya devam ediyor. Şarkının klibi, grup üyelerinin kadın kıyafeti giymesinden dolayı özellikle ABD’de büyük tartışmalara yol açmıştı.

Eğer Queen’in en favori şarkısını seçmek zorunda kalsaydınız, bu muhtemelen Bohemian Rhapsody olurdu. 2018 yılında, şarkıyla aynı ismi taşıyan bir film de beyaz perdeye yansımıştı.

Bu biyografi film, hayatını kaybeden solist Freddie Mercury ve grubun diğer üyelerini hakkındadır. Kapalı gişe oynamıştır ve 5 kez Oscar’a aday gösterilmiştir.

Metallica

1980’lerin en iyi şarkıcıları ve müzik grupları hakkında bir liste yaparken, ağır metal grubu olan Metallica’dan bahsetmemek mümkün olmaz.

1988’de savaş karşıtı şarkıları On, o zamanın yeni kategorisi olan En iyi Metal Performans Grammy ödülünü kazanmıştı. Şüphesiz, Metallica dünyada en çok bilinen ve en başarılı gruplardan bir tanesidir.

Guns N’ Roses

Listede yer almayı hak eden bir diğer müzik grubu ise, efsanevi rock grubu Guns N’ Roses’dır. 1985 yılında bir araya gelen grup kısa sürede ünlenmiştir.

The Police gibi, Guns N’ Roses da Rolling Stone dergisindeki tarihin en iyi 10 sanatçısı listesine girmeyi başarmıştır. Ayrıca, 2012 yılında, Rock and Roll Hall of Fame müzesinde yer almayı başarmıştır.

Bon Jovi

1980’lerin çok popüler bir diğer rock grubu ise Bon Jovi’dir. Grubun solisti Jon Bon Jovi, klavyecisi David Bryan, bateristi Tico Torres, gitaristi Phil X ve basçısı ise Hugh McDonald’dır.

annesiyle müzik dinleyen kız

Küresel bir müzik ikonu olarak düşünülen bu grup, dünya çapında albüm ve konser satışları konusunda çok büyük satışlara ulaşmıştır. Bu grubun başarısı o kadar büyüktü ki, tıpkı Guns N’ Roses gibi Bon Jovi de Rock and Roll Hall of Fame müzesinde yerini aldı. Grubun istatistiklerine bir göz atalım:

  • 3 elmas albüm
  • 202 platin albüm
  • 75 altın albüm
  • 3 gümüş albüm

Pop Müziğin Kralı Michael Jackson

Sonuncu fakat bir o kadar da önemli olan Michael Jackson’dan bahsetmeden bu listeyi bitiremezdik. Michael Jackson, kendisi ve 5 kardeşinden oluşan aile grubu ilk ortaya çıktığında ünlenmeye başlamıştı.

The Jackson 5, Michael Jackson solist olarak ünlenmeden önce 15 yıl boyunca beraber çalıştı. 80’lerin unutulmaz müziklerinden bahsedildiğinde, Michael Jackson şarkıları ilk akla gelenlerdendir.

Müzik tarihinin en çok satan albümlerinden biri olan Thriller ve Bad ile, Michael Jackson müzik sektöründe bir dönüm noktası yaşamıştır. Müziğe olan katkıları sayesinde her zaman Pop’un Kralı olarak bilinecektir.