80’lerin Ünlü Yabancı Şarkıları

31 Aralık 2019
Şimdi herkes 80'lerden gelen bu harika listeyle dans etmeye ve şarkı söylemeye hazır olsun!

Uzmanlara göre 80’ler, dünya müzik tarihinin en iyi ve en verimli dönemlerinden biridir. Aslında bu bilginin doğru olduğunu anlamak çok da zor değildir. Çünkü aradan geçen 40 yıla rağmen bugün bile bazı dönem şarkıları halen dinlenmekte ve çok sayıda kişi tarafından tekrar söylenmektedir.

Eğer 80’ler size ergenlik çağlarınızı, gençliğinizi ve belki de yetişkinlik yıllarınızın ilk dönemlerini hatırlatıyorsa, bu yazımız tam size göre olacaktır. Çünkü aşağıda 80’li yılların ünlü ve çok bilinen şarkılarından bazılarını sizler için derledik. Bu şarkılar sayesinde o yılları yeniden yaşama ve hayalinizde canlandırma şansına sahip olacaksınız. Hepiniz şarkı söylemeye ve dans etmeye hazır mısınız? Hadi o zaman başlayalım!

80’ler ve En Meşhur Şarkıları

Müzik seçimi yapmanın pek de kolay bir iş olmadığını hepimiz biliriz. Çünkü çok farklı müzik türleri bulunduğundan, bu geniş yelpazede herkesin kendine uygun seçenekleri bulması da zor olmaktadır. Bu yelpazeye, hem yerli hem de uluslararası müzik seçeneklerini de dahil ettiğimizde seçimin aslında ne kadar zor olduğunu anlamak daha mümkün olacaktır.

Bu nedenle sizler için yabancı şarkılardan bir liste derledik. Bunlar arasında favori şarkılarınızı seçip eğlenceli ve hoş zaman geçirme şansını yakalayabilirsiniz.

A quién le importa (Kimin Umurunda)

Alaska, 80’li yılların İspanyasının en önde gelen ve ünlü şarkıcıları arasında yer almaktadır. 1986 yılında piyasaya çıkmış olan bu şarkı, bir dönem kimsenin dilinden düşmemiş ve herkes tarafından sevilerek dinlenmiştir.

“¿A quién le importa lo que yo haga? (Ne yaptığım kimin umurunda?)

¿A quién le importa lo que yo diga? (Ne dediğim kimin umurunda?)

Yo soy así y así seguiré, (Ben böyleyim ve böyle olacağım,)

nunca cambiaré. (Hiçbir zaman değişmeden)”

Genç anne kızıyla müzik dinliyor

Bu şarkı aradan geçen neredeyse 40 yıla rağmen halen unutulmayan ve söylenen şarkılar arasında bulunmaktadır.

Chica de ayer (Dünkü Kız)

Nacha Pop, La Movida Madrileña” ya da “Madrid Sahnesi” olarak bilinen dönemde en çok dinlenen gruplar arasında yer almıştır. 1980’lerde yaptıkları bu şarkı en çok şu cümlesi ile hafızalara kazınmıştır: “Pencereden dışarı bakıyorum ve sen dünkü kızsın.”

Devuélveme a mi chica (Kızımı Bana Geri Ver)

Eğer birisi “Sufre mamón, devuélveme a mi chica – (Acı çek alçak, kızımı bana geri ver)” diye şarkı söylüyorsa, etrafındaki yüzlerce kişinin de ona nasıl eşlik edeceğini çok iyi bildiğinden emin olabilirsiniz. Çünkü duygusal sözleriyle ön plana çıkan bu şarkı hafızalarda derin bir yer bırakmıştır.

Hombre G bazıları için, en çok bilinen şarkıları “se retuerzan entre polvos pica pica – tebeşir tozları arasında dönüp durma” ile büyük bir şöhrete kavuşmuşlardır. Ancak elbette bilinen tek şarkıları bu değildir. Çünkü hala günümüzde de çok sayıda konser vererek hayranlarıyla buluşmaya devam etmektedirler.

80’lerin En Meşhur Şarkılarından Biri: Billie Jean

1980’lerin en bilinen uluslararası şarkılarından biri hiç şüphesiz Billie Jean’dir. Michael Jackson tarafından yaratılmış olan bu şarkının daha uzun yıllar boyunca aynı şekilde gündemde kalacağını ve en çok dinlenen parçalar arasında bulunacağını düşünüyoruz.

Her ne kadar “Popun Kralı” müzik dünyasına sayılamayacak kadar çok dahiyane eserler vermiş olsa da, Thriller adlı albümü tüm eserleri arasında ayrı bir yere sahiptir. Özellikle bu albümde yer alan Billie Jean farklı bir seviyededir. Bu şarkı o kadar büyük başarılar yakalamıştır ki, 1984 yılında iki Grammy ödülü almaya hak kazanmıştır.

Every Breath You Take

1980’li yılların en tanınmış rock gruplarında biri elbette The Police olmuştur. Bu şarkı, grubun en tanınan parçalarından biridir. Günümüzde de hem radyolarda hem de diğer dijital müzik platformlarında bu şarkıyı sıklıkla duymak mümkündür.

Rolling Stone dergisine göre Every Breath You Take o denli başarılı bir şarkıdır ki, tüm zamanların en iyi 500 şarkısı arasında kendine yer bulmuş ve hatta bu listede ilk 100’e girmeyi başarmıştır.

1980’lerin Meşhur Şarkılarından Birkaç Örnek Daha

Like a Virgin

Madonna ve şarkıları her dönemde kendine has bir yaşam tarzının ve farklı bir trendin yansıması olmuştur. Ancak özellikle Like a Virgin isimli şarkısının moda dünyasında bir devrim yarattığını ve ayrıca şarkıcının da dünya çapında en büyük isimler arasında kendisine yer bulmasına yardımcı olduğunu belirtmek gerekir. Bu albüm sadece ABD’de 10 milyondan fazla satma başarısı göstermiştir.

Anne kız şarkı dinliyor

Olvídame y pega la vuelta (Unut Beni ve Dön Arkanı Git)

Vete, olvida mi nombre, mi cara, mi casa y pega la vuelta- (Git, adımı unut, yüzümü unut, evimi unut ve dön arkanı git)” Pimpinela kardeşler, belki 80’ler deyince herkes tarafından bilinen çok önemli şarkıcılar arasında yer almışlardır. Ancak şarkıları bugün dahi bilinmekte ve söylenmektedir. Köylerdeki mine çiçekleri ve içinde kullanıldığı birçok sahne, şarkının ilk çıkışından günümüze kadar ulaşmasını sağlamıştır.

80’li Yılların En Ünlü Şarkılarından Bir Diğeri: Escuela de calor (Ateş Okulu)

“Arde la calle al sol de poniente, (Sokaklar batan güneşle yanıyor)

hay tribus ocultas cerca del río  (Nehir kenarında gizli boylar)

esperando que caiga la noche.  (Gecenin gelmesini bekliyor)

Hace falta valor, hace falta valor, (Cesaret ister, cesaret)

ven a la escuela del calor. (Ateş okuluna gelenler)”

Radio Futura adlı grup bu şarkılarıyla binlerce kişiyi kendilerine hayran bırakmış ve böylelikle hem 80’ler döneminin hem de günümüzün ünlü parçalarından birini dinleyicilerine ulaştırmayı başarmıştır.

I want to Break Free

Dünya müzik tarihinin ve özellikle de rock müziğinin en önemli gruplarından biri hiç şüphesiz Queen’dir. Freddy Mercury öncülüğündeki grubun en bilinen şarkılarından biri olan I Want to Break Free, kuşkusuz “Özgür olmak istiyorum!” mesajını çok geniş kitlelere ulaştıran çok etkili bir parçadır. Şarkıya ait klibin ABD’de bir süre sansüre uğradığının da altını çizmek gerekir.

Amante Bandido (Haydut Sevgili)

80’lere ait bu derlememizin son şarkısı olarak Miguel Bosé tarafından seslendirilmiş olan ve onu müzik kariyerinin zirvesine taşıyan Amante Bandido adlı şarkıyı seçmiş bulunuyoruz.

“Seré tu amante bandido, (Senin haydut sevgilin olacağım)

corazón, corazón malherido. (Kalbin, kırılmış kalbin)