Akşam Yemeğini Ailece Yemenin 6 Faydası

8 Mart 2020
Akşam yemeğini ailece yemek, pek çoğumuzun yaşadığı stresli ve tempolu hayat göz önünde bulundurulduğunda her zaman kolay değildir. Bununla birlikte, çabaya değer.

Günümüzde, ailelerin yaşamı oldukça hareketlidir. Herkesin kendi sorumlulukları ve meşgaleleri vardır. Bu nedenle, akşam yemeğinde herkesin masada olması genellikle zordur.

Masada ailecek oturma ve yemeği paylaşma alışkanlığı yavaş yavaş kayboluyor. Ancak bunu bir öncelik haline getirmenin çok sayıda faydası vardır. Her aile bireyi, birlikte olmaktan ve ailece yemek yemekten fayda görür.

Ailecek yemek yemenin faydaları nelerdir?

Ailecek yemek yemenin faydalarından bahsetmeden önce, televizyonu açmamanın ve telefonla ilgilenmemenin önemini vurgulamak gerekir. Bu, bir aile kuralı olmalıdır. Böylece, ailecek vakit geçirebilirsiniz.

1. Beslenme kalitenizi artırır

Öğlen ve akşam yemeklerini evde birlikte yemek, çocukların sağlıklı beslenmesini sağlar. Bu sayede, çocukların fast food tüketiminden uzak durmasına yardımcı olursunuz.

Evde yemek yediğinizde, yeterli miktarda sebze, meyve ve protein tüketmiş olursunuz. Genelde evde yemek yiyen gençlerin, obezite, diyabet ve benzer hastalıklara yakalanma riski daha düşüktür.

Televizyon izlerken bir şeyler yeme alışkanlığı olan gençler, daha fazla abur cubur ve gazlı içecek tüketmeye alışkındır. Ancak yemek masasında yenilen yemeklerde, anne babalar çocuklarına sağlıklı beslenme alışkanlıklarını aşılayabilir.

Bunun için iyi bir örnek, meşrubatlar yerine yemekte su içilmesi ve daha fazla ev yapımı gıdaların tüketilmesidir.

ailecek zaman geçirmek

2. İletişimi iyileştirir

Ailecek akşam yemeği yemek, çocukların kendilerini ifade etmeyi öğrenmesine yardımcı olur. Tartışmak yerine, aileleri ve kardeşleriyle konuşarak iletişim kurmayı öğrenirler.

Buna ek olarak, anne babalar çocuklarıyla ilgilenmek için bu zamandan faydalanabilirler. Özellikle iş sebebiyle gün içerisinde evde olmayan ebeveyn için bu önemli bir fırsattır.

3. İyi alışkanlıklar kazandırır

Çocuklar, taklit yoluyla sofra adabını öğrenir. Çocukluk, yaşam boyunca gelişecek davranış kalıplarını öğretmek için ideal süreçtir.

Eğer çocuklar yemeklerini okulda yerse, daha çok yaşıtlarının davranışlarını kopyalarlar. Ailecek akşam yemeği yemek, sofra adabını güçlendirmenin iyi bir yoludur.

Tek başına oturabilecek yaşa geldiklerinde, küçük çocukların da aileyle birlikte masaya oturması önemlidir. Bu şekilde, çatal bıçak kullanmayı, kendi kendilerine yemek yemeyi ve diğerleriyle iletişim kurmayı öğrenebilirler.

4. Paradan tasarruf etmeyi sağlar

Evdeki herkes için yemek pişirmek, çok miktarda tasarruf etmenizi sağlar. Böylece hem dışarıdan yemek söylemeyerek sağlığınızı koruyabilir, hem de aile bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

5. Okul performansını artırır

Ailecek akşam yemeği yemek, akademik performansınızı da iyileştirebilir. Bunun sebebi, birlikte yenilen yemeklerin aile üyelerinin birbirlerini desteklemesine katkı sağlamasıdır. Ailecek yemek yiyen çocukların, yaşıtlarına kıyasla daha yüksek notlar aldığı bilinmektedir.

“Öğlen ve akşam yemeklerini evde birlikte yemek, çocukların sağlıklı beslenmesini sağlar. Bu sayede, çocukların fast food tüketiminden uzak durmasına yardımcı olursunuz. Evde yemek yediğinizde, yeterli miktarda sebze, meyve ve protein tüketmiş olursunuz.”

6. Aile bağlarını kuvvetlendirir

Akşam yemeğini ailecek yemek, birlikte lezzetli bir yemeğin tadını çıkarmaktan çok daha fazlasıdır. İletişim aracılığıyla, ailedeki herkes birbirini daha iyi tanır. Herkes kendini ailenin bir parçası olarak görür ve sevildiğini hisseder.

Bu nedenle, bir araya gelmek güçlü bir aile olduğunuz hissini çocuğa verir. Bu da, çocukların dengeli ve sağlıklı duygular geliştirmesi için gereklidir.

Birlikte yemek yemenin, gençler için de faydası vardır. Ailelerinin yanında güvende ve önemli hissettikleri için bağımlılık yapan davranışlardan uzak dururlar.

Akşam yemeğini ailecek yemek için 3 ipucu

1. Organizasyon

Son zamanlarda, her gün bir arada yemek yemek zor olabilmektedir. Herkesi masanın etrafında toplayabilmek için bir rutin oluşturmanız gerekir.Bunun için, herkesin programını göz önünde bulundurun ve bir program oluşturun.

aile yemeği

2. Yemek planlaması

Akşam yemeğini planlamak için, hafta içinde biraz zaman harcamak iyi olacaktır. Alışveriş listesi yapın ve bunu buzdolabının üzerine yapıştırın. Böylece herkes ne alması gerektiğini hatırlayabilir.

3. Çocukları da sürece dahil edin

Yemek pişirme sürecine çocukları dahil etmek, ailecek akşam yemeği yemeyi teşvik etmek için güzel bir yoldur. Ayrıca, sağlıklı beslenmeyi de sağlar.

Çocukları rutinlere dahil etmek de son derece önemlidir. Örneğin, çocuklar masayı kurabilir, toplayabilir ve bulaşıklara yardım edebilir.

Son olarak, bunu yeni bir gelenek haline getirmek için çocukları cesaretlendirmelisiniz. Birkaç gün içerisinde alışkanlık haline gelen bu durum, zamanla herkesin zevk aldığı bir şey haline gelir.