Çocuklarla Karavanda Yolculuk Edenler İçin İpuçları

Çocuklarla bir karavanda yolculuk etmek, bir ailenin yaşayabileceği inanılmaz deneyimlerden biri olabilir. İyi organize olduğunuz ve pek çok önemli faktörü aklınızda bulundurduğunuz sürece her şey harika olacaktır. 
Çocuklarla Karavanda Yolculuk Edenler İçin İpuçları

Son Güncelleme: 03 Mart, 2021

Ailece gideceğiniz bir sonraki tatil için yeni bir fikre mi ihtiyacınız var? O halde bir yolculuğa çıkmayı ve çocuklarınızla karavanda seyahat etmeyi bir düşünün! Sizi birbirinize daha da yakınlaştıracak benzersiz, unutulmaz ve harika bir deneyim olacak.

Neden ailenizle karavanda seyahat etmelisiniz?

Küçük çocuklarınız varsa bir karavanda – ya da kamp arabasında – seyahat etmek harika bir fikirdir. Pek çok kişi bunun çok karmaşık olduğunu düşünür. Aslında sonuna kadar bu deneyimin keyfini çıkarmanızı sağlayacak en iyi araçtır.

Tatil için herkes aynı yere gitmek istemeyebilir. Belki de çok maceracı bir ailesiniz. Kamp fikrini sevmenize rağmen çadırdan ve uyku tulumundan daha rahat bir şey istiyor da olabilirsiniz.

Çocuklarla bir karavanda seyahat etmek, bu tür araçların sunduğu konfor sayesinde evde olmaya benzer. Ancak her gün farklı bir manzarayla yeni bir yerde uyanma özgürlüğünüz olur.

Birçok aile, çocuklarla tatile çıktıklarında fazla bagajlardan şikayetçi olur. Ancak karavanda yolculuk edildiğinde, bu durum, sorun olmaktan çıkar. Bagajları karavana yükleyin ve eğlence başlasın.

Bir karavanla seyahat etmenin bir başka avantajı da kendi yemeklerinizi hazırlayabilecek olmanızdır. Bu, önemli miktarda tasarruf etmenizi sağlar. Üstelik çocuklarınızın ne yediğini daha iyi kontrol edebilir ve tatildeyken çok fazla abur cubur tüketmekten kaçınmalarını sağlayabilirsiniz.

Günümüzde farklı türde çok fazla karavan bulmak mümkündür. Birçoğu, aklınıza gelebilecek her türlü konforu içerir. Böylece evde olma hissini yaşarsınız. Hatta bebekler için beşik ve farklı yaşlardaki çocuklar için farklı boylarda yataklar içeren içeren karavan seçenekleri bile vardır.

kumsal deniz aile yürüyüş

Çocuklarla karavanda yolculuk yapmak için ipuçları

Çocuklarınızla bir karavanda seyahat etmek istediğinize karar verdiyseniz, aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurmanızı öneririz. Organize olmanıza ve harika bir tatil geçirmenize yardımcı olacaklar.

1. Doğru aracı seçmek

Öncelikle kendi arabanızla veya kamyonunuzla bir römorku mu çekeceksiniz yoksa motoru olan bir karavan mı alacaksınız; buna karar vermelisiniz.

Hem satın almak hem de kiralamak için römorkların fiyatı biraz daha uygundur. Bir diğer avantajları da onları geçici olarak bir kamp alanında veya otoparkta bırakıp aracınızla daha kısa mesafeler kat edebilecek olmanızdır.

Ancak motorlu karavanlar genellikle daha büyük ve daha rahattırlar. Ayrıca arabanıza sığmaya çalışmak  yerine sürüş sırasında bile eşyaların ve konforun keyfini çıkarabilirsiniz.

Seçiminizi, yolcuların seyahat edebilme şekillerine ve yaşlarına göre yapmalısınız. Bazılarında kanepeye dönüşen yataklar, bazılarında ise ayrı yatak odaları vardır. Ailelerin kullandığı geleneksel modelde çift kişilik bir yatak ve ranzalar bulunur.

2. İhtiyaç duyabileceğiniz her şeyi yanınıza alın

Sadece kıyafetlerden değil, seyahat ederken gereken yiyeceklerden ve yapılacak aktivitelerden de bahsediyoruz. Örneğin yanınıza kart oyunları, masa oyunları, oyuncaklar, boyama kitapları v.b. gibi şeyler almak isteyebilirsiniz.

Karavanlar, genellikle dışarı çıkmak zorunda kalmadan kahvaltı, öğle yemeği, aperatif ve akşam yemeği hazırlamak için gereken tüm araçlarla donatılmış durumda olur. İhtiyacınız olan tek şey malzemelerdir.

“Çocuklarla bir karavanda seyahat etmek, karavanların konforlu yapısı sayesinde evde olmaya benzer. Ancak her gün yeni bir yerde ve farklı bir manzarayla uyanma özgürlüğüne sahip olursunuz.”

3. Temiz ve düzenli olmak

Yaşam alanının azalması nedeniyle çocuklarla karavanda seyahat ederken temizlik ve düzen çok önemli olacaktır. Örneğin büyük olasılıkla her sabah ve akşam yatak yapma ve yatağı kaldırma gibi bir rutin oluşturmanız gerekecek.

Aynı zamanda kazalardan kaçınmak için her şeyin yerli yerinde olması gerekir. Dışarı çıkmadan önce, tüm bölmelerin (dolaplar ve çekmeceler) kapalı ve kilitli olduğundan emin olun.

Aksi takdirde, aracınız ani hareketler yaparsa eşyalar düşebilir, kırılabilir veya birinin yaralanmasına neden olabilirler.

4. İnternet olmadan oyun oynamak

Çocuklarla bir karavanda seyahat etmenin en büyük zorluklarından biri de yolculuk sırasında onları eğlendirmektir. Cep telefonlarına ya da tabletlere başvurabilirsiniz ama bu fırsatı bir aile olarak oyun oynamak için değerlendirmeniz daha iyi olur.

Gece çocuklar yatmadan önce masa oyunları ve kart oyunları oynayabilirsiniz. Ayrıca yoldayken çocuklarınızın oynayabileceği yarışmalar (otoyol tabelaları, reklam panoları, arabalar, mesafeler v.b. ile ilgili) ve farklı etkinlikler de düzenleyebilirsiniz.

Son olarak çocuklarınızla karavanda seyahat etmeyi planlarken bu tür araçlar için uygun olacak yerleri seçmenizi öneririz. Örneğin Yellowstone Milli Parkı, Redwood Ulusal Parkı, Krater Gölü Ulusal Parkı ve Büyük Kanyon, ABD’deki harika seçeneklerden birkaçıdır.

O halde ne bekliyorsunuz? Haritalarınızı çıkarın ve seyahatinizi planlamaya başlayın!

İlginizi çekebilir ...
Hamileyken Seyahat Etmek Güvenli mi?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Hamileyken Seyahat Etmek Güvenli mi?

Kadınlar, genellikle hamileyken seyahat etmek hem kendileri hem de bebekleri için güvenli bir durum mu diye merak ederler.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.