Çocuklar için Besleyici Kahvaltı Fikirleri

Çocuklar için Besleyici Kahvaltı Fikirleri

Son Güncelleme: 23 Mart, 2019

Besleyici bir kahvaltı, çocuğa gün boyunca öğrenmesi ve çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar. Özellikle okulda, konsantrasyonun ve özverinin 100% olması gerektiği için dengeli bir sabah öğünü kritik bir önem taşır.

Çocukluk Döneminde İdeal Kahvaltı

İdeal kahvaltı, çocukluk dönemi ve belki de hayatın herhangi bir dönemi için karbonhidratlar, vitaminler, kaloriler, proteinler, mineraller ve yağlar gibi en temel besin gruplarını içeren bir öğündür.

Aşağıda, çocuğunuz için besleyici ve bütün bu besin gruplarını içeren bir kahvaltı hazırlamak için birkaç öneride bulunduk:

 • Bir dilim jambon, fıstık ezmeli ekmek ve meyve suyu.
 • Bal veya esmer şeker ile tatlandırılmış tahıl ile bir bardak süt ve yanına büyük bir kase meyve salatası.
 • Bir adet elma, krem peynirli tost ve reçelle beraber bir bardak soğuk süt.
 • Bir adet haşlanmış katı yumurta ile jambon, peynir ve karışık sebzeler, tam tahıllı kurabiyeler ve meyve suyu ya da meyve parçalı yoğurt.
 • Bir adet muz, ballı veya reçelli tost, yoğurt veya pişmiş yumurta.

Bunlara ek olarak çocuğunuzun sevdiği yiyeceklere göre değişiklikler yapabilirsiniz. Haşlanmış katı ya da pişmiş yumurta yerine yağda kızartabilir veya omlet yapabilirsiniz. Meyve olarak, çocuğun istediği herhangi bir meyve seçebilir ve jambonu da herhangi soğuk tüketilen et veya salam ile değiştirebilirsiniz.

Kahvaltı Etmek İstemeyen Bir Çocuğu Nasıl Motive Edebilirsiniz

Eğer çocuğunuz aç değilse veya çocuğunuza sabahları, özellikle okul günleri yemek yedirmekte zorlanıyorsanız onları motive eden bir kahvaltı hazırlamanız gerekiyor.

Masaya oturdukları anda bir zorunluluk veya cezalandırma hissetmekten çok orada olmayı sevmeleri çok önemlidir.

Bunun için size birkaç öneride bulunabiliriz:

Yemek Hazırlarken Onları da Dahil Edin

Çocuklarınızın kahvaltı hazırlama sürecine katılabilmeleri için biraz erken uyanmalarını sağlayın. Çocuğunuzdan neyi, nasıl yemek istediğine karar vermesini isteyin.

Böylece belirli bir yiyeceği yemek istediğinde sorunsuz bir şekilde ona verebilirsiniz.

kahvaltı yapan küçük bebek

Hızlı Kahvaltılardan Kaçının

Kahvaltı yapmak istemeyen bir çocuğun zamana ihtiyacı vardır. Derse erken girme baskısı sadece iştahlarını yitirmelerine ve düzgün bir şekilde yemek yemeden masadan ayrılmalarına neden olur.

Bu yüzden zamanınızı onların hızında kahvaltı edebileceğiniz şekilde ayarlamanız daha iyi olacaktır. En sevdiği çizgi filmi izletirken yemek yedirmek sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Yemekleri Birleştirin

Çocuğunuz sadece birkaç yiyecek tercih etse bile bu yiyecekleri birleştirmeye çalışın. Bu şekilde onları her gün farklı bir kahvaltı ile şaşırtabilirsiniz ve aşamalı olarak yeni yiyecekler ekleyebilirsiniz.

Sürekli değişen bir kahvaltı ile çocuğunuzu, sabah yemek masasında ne olacağını merak ederek uyanmasını sağlayacak şekilde motive edebilirsiniz.

Sofra Kurun

İyi hazırlanmış bir yemek masası, üzerinde bulunan yiyeceklerden keyif almaya davet eder. Öte yandan aceleyle hazırlanmış bir kahvaltı, yemek istememenize bile sebep olabilir.

Her sabah tabaklara farklı tasarımlar yaparak ve farklı renkler kullanarak  kahvaltıyı olabildiğince davetkar hale getirin. Kahvaltıyı güzel yaparak çocuğunuzu kahvaltı etmesi için motive etmenin binlerce yolu var.

Bütün Aile İle Kahvaltı Edin

Genelde insanlar, öğünlerde beraber olmak denildiğinde ilk önce öğlen yemeği veya akşam yemeğini düşünür fakat çocuğunuz sabahları yemek yemeyi reddediyorsa kahvaltıyı da bütün aile ile birlikte yapılan öğünler arasına dahil etmeniz çok iyi bir fikir olabilir.

Gün için yapılan planları, aile için önemli olan konuları konuşmak, diğer aile bireylerinin yediğini görmek ve farklı yiyecekler denemeye davet etmek çocuğunuz için kahvaltıya teşvik edici olacaktır.

Kahvaltı, günün en önemli öğünü. Çocuğunuza, sabahları okuldan önce besleyici bir kahvaltı alışkanlığı kazandırın.

besleyici kahvaltı fikirleri

Pizza: Çocuklar İçin Besleyici Bir Kahvaltı

Klasik kahvaltılardan farklı olduğu için her anne iyi bir kahvaltı olarak nitelendirmese de unutmayın ki kilit nokta, malzemelerdir.

Şimdi size vereceğimiz tarif örneği, bir başka rahatça yapabileceğiniz, kolay ve besleyici kahvaltıdır:

Malzemeler

 • Pizza hamuru
 • Domates sosu (herhangi bir tür pizza sosu)
 • Rendelenmiş peynir (beyaz, sarı… çocuğunuz hangisini en çok seviyorsa)
 • Doğranmış domates (parçalar olabildiğince küçük olmalı, bu nedenle bir mutfak robotundan geçirilmesi iyi bir fikir olabilir. Pizzaya eklemeden önce domatesin fazla suyunu dökmeyi unutmayın)
 • Doğranmış turşu
 • Pişmiş yumurta sarısı
 • Doğranmış sucuk

Hazırlama

Bu pizzayı hazırlamak için ilk yapmanız gereken şey domates sosunu bütün hamura yaymaktır. Sonra, yumurta sarısını ayrı bir kapta ezin ve sosun üzerine serpin.

Ardından peyniri, turşuyu ve sucuğu ​​ekleyin. Fırına koyun ve hazır olunca yanında meyve suyu ile servis yapın. Çocuğunuz buna bayılacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.