Hikaye Anlatıcılarının Çocuklar İçin Faydaları

Ebeveynlerin, hikaye anlatıcıları ve çocuklarla ilgili kafasında beliren ortak soru: Neden çocuklarımı bir hikaye anlatıcısına götürmeliyim?
Hikaye Anlatıcılarının Çocuklar İçin Faydaları

Son Güncelleme: 06 Nisan, 2021

Birçok ebeveyn, çocuklarına kendi masal kitaplarını ve diğer popüler çocuk hikayelerini anlatmanın yeterli olduğunu düşünür. Ancak çocuklar hikaye anlatan birini dinlemekten gerçekten zevk alırlar. Hikaye anlatıcıları çocuklar için, hikayeleri canlandırma ve onları daha ilgi çekici hale getirme konusunda bir yeteneğe sahiptir.

Hikaye anlatıcısı nedir?

Eskiden çocuklara hikayeleri genellikle ailelerinden biri anlatırdı. Geçmişte hikaye anlatıcıları merak uyandıran ve ilgi çekici anekdotlar, efsaneler, mitler ve masallar anlatan bir aile figürüydü. Bu hikayeler çocuklara önemli dersler verirdi.

Hikaye anlatıcılığı 20. yüzyılın başlarında yeniden önem kazanan İspanyol ve Latin Amerika kültürlerine özgü bir figürdür.

O zamanlar hikaye anlatımının temel amacı, çocuklara karşılaşabilecekleri farklı türlerdeki tehlikeler ve olumsuzluklar hakkında bilgi vermekti. Bu nedenle, hikaye anlatıcıları çok değerliydi. Çünkü toplumsal yaşamla ilgili her türlü ahlaki dersi öğretirlerdi.

Geleneksel hikaye anlatıcıları, sanatsal eğilimleri ve ifade güçlerinin kuvvetli olması nedeniyle popüler hale gelmişti. Çocukların hayal güçlerini uyandırmak ve sezgisel kapasitelerini geliştirmelerine yardımcı olabilecek yeteneklere sahiplerdi.

Sonuç olarak masalların içine gizlenmiş mesajlar, heyecan verici anlatım tarzına sahip hikaye anlatıcıları sayesinde çocukların zihninde daha derinlere yerleşirdi.

Hikaye anlatıcılığının temeli, genellikle çocukların kendi başlarına okuyamamalarıdır. Bir hikaye dinlemek için yetişkinlere güvenirler. Okumayı çoktan öğrenmiş çocuklar bile bir hikaye anlatıcısını keyifle dinleyebilir.

İdeal anlatım, çocukların ahlaki dersleri büyük ölçüde özümsemelerine yardımcı olur. Anlatıcı onlara şahsen başına gelen bir şeyi anlatıyor gibidir.

Çocuklar, jest ve mimiklerini kullanarak teatral hareketlerle ezberlerinden hikayeler anlatan bir hikaye anlatıcısının onlara gerçek hayattaki macera dolu bir olayı anlattığına inanırlar. Çocuklar hikayeye tamamen kapılır ve hayal dünyalarında eğlenceli maceralar yaşamanın tadını çıkarırlar.

Çocuğumu neden bir hikaye anlatıcısına götürmeliyim?

Çocuklar bir hikaye anlatıcısına götürüldüklerinde, eğlenceli, eğitici ve rahatlatıcı bir deneyim yaşarlar. Tüm bu deneyim de çok değerlidir. Çünkü çocuklar sanatsal ifade dünyasına girmeye başlarlar. Aşağıda, hikaye anlatmanın faydalarını özetleyeceğiz:

1.Çocuklar için hikaye anlatıcıları: Onları sanata yaklaştırmak

Hikaye anlatımı, çocuklar ve yetişkinler arasında yüzyıllarca süren bir bilgi alışverişi üzerine inşa edilmiş güzel bir tarihi geleneğin bir parçasıdır. Kültürel bir kimliğe ve eğitim amaçlı kolektif hafızaya bağlı sözlü bir gelenektir.

çocuklar için hikaye anlatıcıları

Hikaye anlatıcısı, aynı anda hem anlatıcı hem aşık hem de oyuncu olan bir sanatçıdır. Böylece çocuklar sanat ve kültürle en iyi şekilde tanışır.

2.Edebiyat sevgisi yaratır

Çocuklar, bir hikaye anlatıcısını dinledikten sonra çocuk edebiyatını ve fanteziyle ilgili hikayeleri okumak için daha güçlü bir dürtü hissederler. Bunun nedeni, hikaye anlatıcısının anlattığı hikayelerin kendileriyle ilgili olduğuna dair zihinsel imgeler oluşturarak duyguları ve uyarıcıları tetiklemesidir.

Anlatımın daha açık olduğu bir film izlediklerinde bu şekilde bir etki yaratmaz.

Dahası, bu zihinsel egzersizle çocukların daha zeki ve yaratıcı olduklarına da inanılıyor. Aynı şekilde, kendi keyifli hikayelerini yaratma isteği duyarlar.

” Çocuklar, jest ve mimiklerini kullanarak teatral hareketlerle ezberlerinden hikayeler anlatan bir hikaye anlatıcısının onlara gerçek hayattaki macera dolu bir olayı anlattığına inanırlar.”

3.Çocuklar için hikaye anlatıcıları: Dinleme ve dikkat kapasitesini geliştirmek

Çocuklar hikaye anlatıcılarını dinlediklerinde, diğer sınıf arkadaşlarıyla birlikte dinleme alanını paylaşmaları gerekir. Bu, dinleme ve sonuç olarak dikkat etme yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olur. Bunun nedeni, hiçbir ayrıntıyı kaybetmemeleri için hikayenin her cümlesine dikkat etmeleri gerektiğidir.

Aynı zamanda, çocukların dikkatli dinlemelerini ve dili anlamasını teşvik etmenin harika bir yoludur. Ayrıca çocukların sözcük dağarcığı da gelişir.

anlatmak hikaye anlatıcı

4.Çocuklara televizyondan uzakta eğlenceli zamanlar yaşatır

Bir hikaye anlatıcısına gitmek aynı zamanda teknolojiden biraz uzak bir seçenektir. Böylece çocuklar televizyon ve video oyunlarından farklı bir eğlence türünü deneyimlerler. Ebeveynler ve öğretmenler bazen video oyunlarının çocukların öğrenimi ve gelişimi üzerinde olumsuz bir etkisi olduğuna inanırlar.

Latin Amerika ve İspanya’da hikaye anlatımının çok yaygın olduğunu belirtmek gerekir. Kolombiya, Meksika, Venezuela, Kosta Rika, Küba, Arjantin ve Şili gibi ülkelerde de yaygındır.

Şu anda 100’den fazla ulusal ve uluslararası hikaye anlatma festivali vardır ve bu ülkelerde ayrıca çocuklara hitap eden kalıcı hikaye anlatma etkinlikleri de mevcuttur.

Daha fazla beklemeyin! Çocuklarınızı bu eğlenceli ve eğitici deneyimin tadını çıkarmaya götürün!

İlginizi çekebilir ...
Çocuklar İçin Duygusal Zeka İle İlgili Hikayeler
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklar İçin Duygusal Zeka İle İlgili Hikayeler

Hikayeler, küçüklerimizin duygusal zekalarını geliştirmelerine yardımcı olan dersler içerir. Bugün duygusal zeka hakkında hikaye örnekleri vereceği...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.