Süper Patates: Çocuklar İçin Çizgi Roman

23 Şubat 2020
Bugün üç yaş ve üzeri çocuklar için uygun olan çizgi romanlardan bahsedeceğiz. Çocuklar, kendileri için son derece yeni ve basit olan bu kitapları çok sevecekler.

Çocuk kitapları, birbirinden çok farklı türleri ile ön plana çıkmaktadır. Bu özellikleri sayesinde her çocuğun en sevdiği kitaplar arasında seçim yapması ve böylece okuma alışkanlığı kazanması hedeflenmektedir. Çizgi roman türündeki kitaplar da bu seçeneklerden bir tanesidir.

Çocuk kitaplarının en yaygın olanları, daha çok alışılmış türde, farklı sayfa sayısına sahip, içinde genellikle metin bulunan, bazen çeşitli resim ya da çizimler de yer alan kitaplardır. Ancak bu tür kitapların dışında çok farklı özelliklere sahip fakat çocuklar için aynı derecede önemli ve değerli kitaplar da bulunmaktadır.

Çoğu kez ufaklıklar, içinde onlarca hatta yüzlerce paragraf yazı bulunan kitapları görünce bunları okumak istemezler. Bu durum, tembellik ve can sıkıntısına yol açar. Yani bu tür kitaplar çocukların dikkatini çekmez. Ancak böyle kitap türlerine hiç benzemeyen, tamamen farklı özelliklere sahip ve yapısı itibariyle çocukların dikkatini hemen çekecek seçenekler de bulunmaktadır. Bahsettiğimiz kitap türü çizgi romandan başkası değildir.

Çizgi Roman ve Özellikleri

Çocukluğunuzda mutlaka Asteriks ile Oburisk, Baukis ile Filemon, Mafalda,  Zip ve Zap gibi karakterlerin kitaplarını okumuşsunuzdur. Bunların hepsinin bir ortak yanı bulunmaktadır: Hepsi birer çizgi roman karakteridir.

Çizgi roman okuyan kız

Bu tür kitaplar, çok belirgin ve dikkat çekici bir yapısal özelliğe sahiptir. Kitapların içinde yer alan hikayeler, birbirini takip eden ve vinyet adı verilen kutucukların da yer aldığı çizimler eşliğinde sunulur. Aynı zamanda farklı karakterlerin yer aldığı metinler, konuşma balonu adı verilen semboller içinde yazılır. Bu balonlar, o cümleleri kuran kişiye işaret ederek metnin kimin ağzından çıktığını belirler.

Yukarıda da bazılarına değindiğimiz dünya genelinde çok yaygın bir biçimde tanınmış ve efsane haline gelmiş çizgi roman kahramanlarına ek olarak, çok da fazla bu özelliğe uymayan diğer bazı karakterler de bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni Süper Patates’tir. Adından da anlaşılacağı üzere, kitabın süper kahramanı olan Süper Max hikayede bir patatese dönüşmektedir.

Süper Patates: Çocuklar İçin Bir Çizgi Roman

Çizgi romanlar her zaman çocuklar için harika bir seçenek olsa da, yaşlarına bağlı olarak doğru ve uygun kitap seçimi yapmak son derece önemli bir detaydır. Daha önce bahsettiğimiz ve dünya çapında oldukça büyük bir şöhrete kavuşmuş olan karakterlerden bazılarının küçük yaşlardaki çocuklar için pek de uygun olmadığını belirtmek gerekir.

3 ile 9 yaş arasında bulunan çocuklar için Mamut adında bir çizgi roman bulunmaktadır. Bu seri, farklı yaş gruplarından çocuklar için uygun bir dizi çizgi romanı kapsamaktadır. Bunlar arasında en öne çıkanı Magic Poop ya da Süper Patates adıyla bilinen karakterdir.

Süper Patates

Süper Patates, altı yaş ve üzerindeki çocuklar için uygun olan ve dokuz farklı kitaptan oluşan bir çizgi roman koleksiyonudur. Kitabın yapısı, bu yaşlara uygun diğer kitaplarda olduğu gibi son derece basittir.

Her sayfada çok fazla sayıda çizim ve uzun metinlerin bulunduğu Zip ve Zap ya da Mafalda gibi çizgi romanların aksine Süper Patates’te sayfa başına en fazla altı çizim bulunmaktadır.

Aynı şey kitapta bulunan metinler için de geçerlidir. İçeriğinde bulunan çok kısa ve basit cümleler sayesinde çocukların hikayeyi son derece kolay ve zorlanmadan anlamaları hedeflenmiştir.

Kitabın çizimleri de oldukça renkli ve hikayenin gelişimi ile ilgili son derece bir açıklayıcı niteliğe sahiptir. Bu nedenle, ufaklıklar metinleri hiç okumasalar dahi hikayeyi oldukça rahat bir biçimde anlamaktadırlar.

Çizgi roman okuyan bir çocuk

Hikayenin Niteliği

Serinin ilk kitabında süper kahramanımız Max’in Doktor Malevolo tarafından nasıl bir patatese dönüştürüldüğünü öğreniyoruz.

Süper kahramanlar ve maceraları, bu basit vinyetler sayesinde fantastik bir biçimde bir araya gelmişlerdir. İçindeki çizimlerin sayısı ve bunlara eşlik eden az miktardaki metin ile bu serinin, evimizdeki ufaklıkların dikkatini mutlaka çekeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca özellikle kitap okuma konusunda sorun yaşayan çocuklar için ideal bir seçim olduğunun da altını çizmemiz gerekir.

Çocuklara Bu Tür Kitapların Yardımıyla Okuma Alışkanlığı Kazandırmak

Beş ya da altı yaşlarından itibaren çocuklar okumayı öğrenirler. Okumanın temellerini sağlamlaştırma sürecinde hem eğitimcilerin hem de ailenin farklı türlerdeki kitapların yardımıyla çocukları teşvik etmeleri gerekir.

Bu nedenle, çocuklara aralarından seçebilecekleri farklı okuma seçenekleri sunmak, düzenli bir okuma alışkanlığı kazanmaları için son derece önemlidir. Bu bağlamda, çok basit bir çizgi romanın akıllıca bir seçim olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu yaşlardaki çocuklar için göz alıcı çizimlerden daha çok dikkat çekici bir şey bulmak mümkün değildir. Ayrıca bu tür kitapların, içerdikleri basit ve ilgi çekici metinler sayesinde okuma kolaylığı sunması da diğer bir olumlu niteliktir.

  • Díaz, A. (2011). Super patata 1. Bang Ediciones.