Çocuklar İçin Sanat Kursları

Çocuklar için sanat kursları, çocukların yaratıcı becerilerini geliştirmek için harika bir yoldur. Bugünkü yazımızda, çocukların hem eğlenebileceği hem de arkadaş edinebileceği sanat kurslarının faydalarından bahsedeceğiz.
Çocuklar İçin Sanat Kursları

Son Güncelleme: 13 Eylül, 2020

Çocuklar için sanat kursları pek çok faydaya sahiptir. Sanat kursları, çocukların gelişimine destek olmasının yanı sıra, yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini de geliştirir. Bu yüzden bugünkü yazımızda bu kursların faydalarından bahsedeceğiz!

Hangi sanat alanını seçerseniz seçin çocukların böyle bir kursun parçası olmaktan çok zevk alacağına emin olabilirsiniz. Bu kurslarda çocuklar, yeni nesnelerle oynama, yeni şekiller yaratma ve hayatlarından sahneleri canlandırma şansı bulurlar. Sanat kursları çocuklara, özgürce bir şeyler yaratabilecekleri ve deneyebilecekleri, kendilerindeki sanatsal becerileri ve hayal güçlerini en iyi şekilde keşfedebilecekleri mükemmel ortamlar sunar. Tabi ki bir şeyler öğrenmek iyidir, fakat öğrenirken eğlenmek daha da iyi olacaktır. Bu yüzden, sanat kursları çocuklara çok değerli deneyimler sunarak bir şeyler öğretmeyi amaçladığı için ebeveynler tarafından da çok sevilmektedir. Bu kurslar, yaratıcılığı geliştirirken çocuğunuzun daha iyi odaklanmasını da sağlar. Sanat kurslarının sayısız faydasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin!

Çocuklar İçin Sanat Kursları: Faydaları

Çocukların bu kursların sonunda yarattıkları eserlerin sanat değerindense, yaşadıkları yaratıcı süreç daha önemlidir. Çocukların bu kurslarda gerçekliğin sınırlarından kopması ve hayal güçlerini özgür bırakması gerekir. İşte çocuklar için sanat kurslarının faydaları:

1. Sanat kursları eğlencelidir

Yaratıcı olmak eğlencelidir. Bu kurslar sayesinde çocuklar eğlenerek yeni şeyler öğrenirler. Ayrıca, bu kurslar sayesinde çocuklar akranlarıyla vakit geçirip onlarla yeni deneyimler paylaşabilirler. Yeni insanlarla tanışmak, çocuklar için her zaman eğlenceli bir aktivitedir. Yeni arkadaşlar edinmenin çocuğunuzun yüzünde gülümsemeyle sonuçlanacağına emin olabilirsiniz.

resim yapan çocuk

2. İlhamı parmakların ucuna getirir

Sanat kursuna gitmenin bir avantajı da çocukların yaratıcılıkları için ihtiyacı olan her şeye erişimi olabilmesidir. Çalışabilecekleri bir alan bulmakla ya da projelerini bitirmek için ihtiyaçları olan şeylere sahip olmamakla ilgili endişelenmelerine gerek yoktur. 

Bu kurslarda öğretmenler, çocukların çeşitli projeler yapabilmesi için onlara yol gösterirler. Yaratıcılığın ve öğrenmenin sınırı yoktur. Öğretmenler ayrıca, öğrencilerin sınıf arkadaşlarının çalışmalarından ilham almasını da sağlayabilir. Bu sayede herkes malzemelerle özgürce çalışarak ve yeni şeyler deneyerek kendi benzersiz tarzını bulur.

“Her çocuk bir sanatçıdır; sorun büyüdüğünde de sanatçı kalabilmektedir.”

–Pablo Picasso–

3. Yaratıcı özgürlüğü teşvik eder

Özgürce bir şeyler yaratma fırsatına sahip olmak çocuklara özgüven aşılar. Bu sayede çocuklar hem kişiliklerini hem de hislerini yansıtma fırsatı bulur. Özgürlük sayesinde ortaya çıkan eser, hem yaratıcı süreci hem de eseri yaratan kişiyi yansıtır. Yaratıcı özgürlük, çocukların sınırlar ya da koşullar olmadan bir şeyler üretmesine olanak tanır.

Çocuklar içlerinden gelenleri rahatça yapabilirler. Eğer koşullar belirlerseniz, çocuğunuzun potansiyelinin tamamını gösteremeyeceğini unutmamanız gerekir.

4. Çocuklar için sanat kursları ilişkileri geliştirir

Sanat kursları, çocukların özgürce içinden geldiği gibi davranmasına imkan verdiği için çok olumlu bir deneyimdir. Aynı zamanda bu deneyimi diğer çocuklarla da paylaşarak ilişki kurmayı da öğrenirler. Bu kurslar sayesinde çocuklar, iyi anlaşabilecekleri yaşıtlarıyla tanışırlar.

Çocuklar böyle ortamlarda kendileri olabilirler ve bu da ilişkilerini geliştirir. Sınırlar olmadan rahat olma şansına sahip oldukları için yeni ilişkiler kurmaları kolaylaşır. Sizinle aynı zevklere sahip olan insanlarla tanışmak her zaman güzeldir. Bu tip sanat kursları da çocuklara bu imkanı tanır. 

komik suratlar çizen çocuklar

5. Takım çalışmasını geliştirir

Sanat kursları sayesinde çocuklar, bir takım halinde çalışmanın değerini anlarlar. Bu tip kurslara giden çocuklar, sınıf arkadaşlarıyla birlikte bazı projeler üzerinde çalışırlar. Bu sayede, takım halinde aynı hedef üzerinde çalıştıklarında ortaya çıkan potansiyeli görmüş olurlar.

Çocukların büyürken etraflarındaki dünyayı keşfetmesi ve yeni bilgiler öğrenmesi şarttır. Eğer siz de çocuğunuzun bunu sanatsal becerilerini ve yaratıcılığını geliştirerek yapmasını istiyorsanız sanat kursları tam size göre!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Lowenfeld, V. (1987). Desarrollo de la capacidad creadora. Ed. Kapelusz. Argentina: Buenos aires.
  • Madi, I. (2012). La creatividad y el Niño. Palibrio. Estados Unidos.
  • Navarro Lozano, J. (2009). Mejora de la creatividad en el aula de primaria. Proyecto de investigación. https://digitum.um.es/digitum/handle/10201/3049
  • Vargas, R. R. (2001). Niños creativos.
  • Wallon, P., Cambier, A. y Engelhart, D. (1992). El dibujo del niño. Siglo XXI editores. España: Madrid.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.