"A Shorter Letter" - Haddinden Fazla Hediye Vermekle İlgili Bir Kısa Film

"A Shorter Letter" özel günlerde haddinden fazla hediye verme konusu üzerine düşünmemizi sağlayan bir kısa film.
"A Shorter Letter" - Haddinden Fazla Hediye Vermekle İlgili Bir Kısa Film

Son Güncelleme: 06 Ekim, 2020

A Shorter Letter tüm anne ve babaların bayram dönemlerinde çocuklarıyla beraber izlemeleri gereken bir animasyon filmi. Çocuklara verdiğimiz abartılı hediyeler ve onlara aslında ne kadar az değer verdikleri konusunda bizi düşündürtüyor.

Bu yazımızda size bu harika film hakkında kısa özet vereceğiz. Bununla birlikte, tam anlamıyla anlamak ve değerini görmek için filmi izlemelisiniz. Henüz izlemediyseniz buraya tıklayın!

Tüketici bir toplum: çocukları etkileyen bir sorun

Sürekli alışveriş yaptığımız ve harcadığımız, tüketici bir toplumun içerisinde yaşıyoruz; hatta bazen kazandığımız parayı yönetmeksizin. Bu, rol modellerinin tüketici davranışlarını izleyerek büyüdükleri için çocukları da etkiliyor.

Zaman geçtikçe, çocuklarımız bu davranışları benimsiyor ve oyuncaklarla dolu sayısız geçici isteklerle bezenmiş bir çevrenin içerisinde yaşamaya alışıyor. Bu durum, çocukların sahip oldukları şeylerin değerini bilmemelerine sebep oluyor. 

Hediyesine not yazan bir kız çocuk

Bu sebepten dolayı, Audi 2018 yılında bir sosyal girişim başlattı ve A Shorter Letter isminde kısa bir animasyon filmi üretti. Amaç insanları mevcut tüketme alışkanlıkları sorunu hakkında bilgilendirmekti, özellikle özel günlerde.

Tüketim toplumu: Devasa bir boş kutu. Gerçek ihtiyaçları, yapay ihtiyaçlarla yerini değiştirerek ortadan kaldıran, yüksek bilimsel değeri olan bir girişim

– Eduardo Galeano –

A Shorter Letter: haddinden fazla hediye vermekle ilgili bir kısa film

A Shorter Letter, Noel Baba istediği uzaktan kumandalı arabayı getirmediği için öfkelenen ve hayal kırıklığına uğrayan bir çocuk olan Tom’un hikayesini anlatıyor. Onun yerine hediye olarak, eğlenebileceği başka oyuncaklar alıyor.

Bir gün, Tom’un ebeveynleri ona Noel Baba’nın ta kendisinden bir mektup veriyor. İçerisinde, önemli olanın birçok oyuncağının olması değil, elindekileri en iyi şekilde değerlendirmesi olduğunu açıklıyor. Bu küçük çocuğun düşünmesini sağlıyor ve o da diş perisine bir mektup yazmaya karar veriyor.

Bu mektupta, ona önceden istediği uzaktan kumandalı arabayı almasına gerek kalmadığını söylüyor. Artık oyuncaklarını paylaşabileceği yeni bir komşusu olduğu için ihtiyacı kalmadığını düşünüyor. Hatta şans eseri yeni arkadaşının tam da Tom’un istediği uzaktan kumandalı arabasının olduğu ortaya çıkıyor.

Son olarak, kısa film şu güzel söz ile sonlanıyor:

İhtiyacın olan her şeye sahip olmak her şeye sahip olmaktır.

Hediyeleri abartmamak

Daha kısa bir mektup nasıl yazmalı

Çocuklarımızın daha kısa bir mektup yazmasına yardım etmeliyiz. Bu işi başarabilmek amacıyla, Audi çocuklarınızın Noel Babaya ve diş perisine uygun bir şekilde mektup yazabilmesi için dijital bir aygıt oluşturdu. Sadece şu üç aşamayı takip etmelisiniz:

  • Çocuğun ismini yazın.
  • Sadece dört tane hediye seçin.
  • Email yoluyla aile üyelerine yollayın.

Bununla birlikte, dört tane hediye seçmek her zaman kolay olmayabilir. Çocuklar için en uygun hediyenin hangisi olduğunu hesaba katmalısınız. Bu yüzden şu seçenekler arasından dört tanesi alınabilir:

  • Bir aile tecrübesi (bir müzikal, konser, akvaryum, lunapark vb. bileti.)
  • Çocuğun istediği bir hediye.
  • Bir müzik enstrümanı.
  • Spor yapabileceği bir şey.
  • Bir kitap, hikaye ya da çizgi roman.
  • Yaratıcılığı pekiştiren bir oyun.
  • Kıyafet ya da bir aksesuar.

Buna ek olarak, bu hediyeleri çocuğunuzun karakterine, zevklerine ve hobilerine göre seçmelisiniz.

“Noel ağacının altındaki hediyelerden daha iyisi mesut bir ailenin varlığıdır.”

 – Anonim–


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.