Doğum: Ağrıyı gidermek ve daha iyi genişlemek için teknikler

Doğum: Ağrıyı gidermek ve daha iyi genişlemek için teknikler
Doğum: Ağrıyı gidermek ve daha iyi genişlemek için teknikler

Son Güncelleme: 15 Mart, 2018

Doğum ağrısını düşünmek, bizi korkutabilir. Bu acı, yoğun olduğu kadar gerçektir. Ancak vücudunuzun üstesinden gelebileceği daha fazla şey vardır ve acıyı hafifletmek ve daha iyi genişlemek için teknikler mevcuttur.

Annem doğum sırasında “yalnızca acı hissediyorsun” der. Bu ifadeyle, tecrübesiyle hızlı bir şekilde geçen yoğun bir acıyı hissettiğini açıklamak istiyor. Ancak hikayesinin geçerli olmasına rağmen, uzmanlar doğumda ağrıların farklı oluşuma sahip iki aşamadan oluştuğunu söylüyor.

İlki, genişleme döneminde, visseral ağrı baskın olduğunda ortaya çıkar. Yoğunluğu kontraksiyonların neden olduğu basınçla doğrudan ilgilidir.

İspanyol Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (SEGO) tarafından hazırlanan doğum protokolü, ikincisinin, bebeğin başının pelvik yapılar üzerindeki sıkıştırıcı etkisinden kaynaklanan şiddetli ve daha iyi lokalize bir somatik ağrı eklendiğinde, ekspulsif döneminde olduğunu açıklıyor.

Acı nasıl hafifletilir

Bu makale, doğum ağrısını hafifletmek için farmakolojik ve farmakolojik olmayan yöntemlerin bulunduğunu açıklamaktadır.

İspatlanmış farmakolojik olmayan etkili yöntemler:

  • Doğum sırasında destek.
  • Steril serumun dermal enjeksiyonu.
  • Suya girmek

Az belgelendirilmiş verimlilik:

Etkili farmakolojik yöntemler

  • Solunum anestezi.
  • Parenteral analjezi (intramüsküler veya intravenöz).
  • Spinal blok (epidural ve subaraknoid).
  • Genel anestezi.

Ağrıyı kontrol altına almaya yönelik bazı teknikleri açıklamadan önce normal doğum bakımı kılavuzu ve SEGO protokol notları gibi akademik dokümanlardan elde edilen genişlemeyi açıklayacağım.

hamile karnını tutan kadın

Genişleme teknikleri

Kademeli olarak daha sık ve yoğun kasılmaların ortaya çıkışı genellikle doğumun başlamasının ilk işaretidir. Onlar sayesinde, neler olduğunu ve en uygun kararları verdiğinizi göreceksiniz.

Kasılmalar ritmik ve ağrılı hale gelir, rahmin boynu kademeli olarak inceltilir, yumuşak bir tutarlılık kazanılır ve genişler.

Genişleme sürecinde uzmanlar mutlaka yatağa girilmesini tavsiye etmez, ancak genişleme periyodu boyunca rahat olduğunuz herhangi bir pozisyona geçin.

Şeffaf sıvılar (su, posasız meyve suları, çay veya kahve, izotonik içecekler) da tüketmek iyidir. İzotonik içecekler en çok tavsiye edilenlerdir, çünkü vücudu hidrate etmenin yanı sıra az miktarda glikoz verirler ve ketozu önlerler.

Sırtınız üzerine yatmanızı engelleyen bazı rahat pozisyonlar dikey (oturma, ayakta durma, çömelme) veya yanaldır (yanınıza doğru yatma). Bunlar, daha kısa süren ekspulsiyonla ilişkilidir.

Buna ek olarak, normal doğum rehberi notlarına göre ellerinden ve dizlerinden destek alan kadınlar daha az sırt  ve doğum sonrası perineal ağrı görüldüğünü belirtmektedir.

Tavsiyeler arasında bacak arasına sıcak kompres uygulamak ve perineal masajdan kaçınmakla birlikte eş zamanlı olarak hızlıca nefes alıp vermek de vardır.

yeni bebekleri olan karı koca

Ağrıyı azaltmak için teknikler

Farmakolojik olmayan kanıtlanmış etkinlikte yöntemler arasında doğum sırasında destek öne çıkıyor. İlk bakışta bu bir hippi önerisine benzese de bilimsel olarak kanıtlanmış olduğu ortaya çıktı.

2006’da yayınlanan Cochrane incelemesine göre, doğum yapan kadına sürekli olarak destek olmak, acıyı hafifletmede etkili bir yöntem olarak kabul edilmelidir. Bu derleme, toplam 12.791 kadınla yapılan 15 çalışmadan oluşmaktadır.

Sonuçlardan biri, sürekli intrapartum destek alan kadınların herhangi bir tür intrapartum analjeziye veya doğum deneyiminden memnun olmamaya daha az eğilimli oldukları ve daha az enstrümantal doğum yaptıkları yönündedir.

Doğum sırasında eşlik güvenliği sağlar, kasılmaların ağrısını hafifletir ve doğumun ilerlemesini kolaylaştırır. Doğum sırasında eşlik eden kişi sizin tarafınızdan dikkatli bir şekilde seçilmelidir.

Size eşlik eden kişi, sinirlerine ve duygularına kapılmadan, doğumu nasıl gerçekleştirmek istediğinizi ve sizinle nasıl ilgileneceğini bilmelidir, ve sizi sürekli olarak desteklemeli ve cesaretlendirmelidir.

Akupunktur belgelenmiş zayıf etkinlikte farmakolojik olmayan yöntemlerden biridir. Ancak, birçok çalışma, doğum sırasındaki ağrıların giderilmesinde akupunkturun yararını değerlendirmekle birlikte %63’lük bir etkinlik ve analjezi gereksiniminde%94’lük bir azalma ortaya koymuştur.

Spinal analjezi: epidural ve intradural

Farmakolojik etkinliğe dayalı yöntemlerden biri spinal analjezi olup, tüm doğum periyodlarında ağrıyı hafifletmektedir.

Etkisi diğer sistemik analjeziklerden daha üstündür ve son derece güvenlidir. Bu nedenle, doğum ağrısının hafifletilmesi için tercih edilen yöntemdir ve doğumdaki tüm kadınlar için mevcut olmalıdır.

Uzmanlar, kontrendikasyonların bulunmaması durumunda, doğum yapan kişinin sadece istemesinin bile, en etkili ve güvenli olan bu analjezinin uygulanması için yeterli bir gösterge olması gerektiğini iddia ediyor.

Buna ek olarak, bazı durumlarda, idaresinin özellikle belirtildiği diğer analjezik tipleri tarafından sağlanmayan fayda sağlar ve doğum uzmanı, doğum yapan kişiyi şüphesiz onu talep etmesini teşvik edecek şekilde bilgilendirmelidir.

Epidural analjezi, en çok uygulanan ve yaygın ağrı kesici yöntemdir, ancak uygulandığında kasılmaları hissetmediğiniz için, ne zaman yapmanız gerektiğini söylemek zorundalar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.