Doğum gününde çantanızda ne olmalı?

Doğum gününde çantanızda ne olmalı?

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2018

32 haftayı doldurduğunuz ve hamilelik şartlarınızın uygun olduğu anda, bebeğinizin doğacağı gün için hazırlık yapmaya başlamanız yararınıza olacaktır. Sadece bebeğinizin odası veya eşyalarını hazırlamakla kalmamalı, aynı zamanda doğuma gireceğiniz gün için de hastanede ihtiyacınız olabilecek her şeyi çantanıza koymalısınız.

Hastaneye doğuma giderken asla unutmamanız gereken şeyleri bu yazımızda paylaşıyoruz. Not almaya başlayın ve hiç birini unutmayın:

Hastaneye götürmeniz gereken şeylerin listesi:

 • Fotoğraflı bir kimlik kartı. Bu, kimliğiniz ya da ehliyetiniz olabilir. Hastaneye kayıt yaptırmak için yanınızda bulundurmalısınız.
 • Bornoz, terlik ve çorap. Genelde, hastaneler bu tarz şeyleri sağlar. Ama yine de, kendinizi daha rahat hissedeceğiniz kendi eşyalarınızı götürmeniz daha iyi olacaktır. Kan alma, tansiyon ölçme ve rutin kontrol gibi durumlarda, kolay giyilip çıkarılabilmeleri önemli.
 • Sizi rahatlatacak bir şey. İster müzik, ister kitap. Dikkatinizi dağıtacak ve doğumdan önce stresinizi azaltacak şeylerle uğraşmalısınız.
 • Banyo eşyaları. Eğer hastanede fazla zaman geçirecekseniz, muhtemelen havlu, sabun ve diğer kişisel hijyen eşyalarına ihtiyacınız olacaktır. Bunların dışında, diş fırçası, diş macunu, deodorant, krem, şampuan ve benzeri eşyalarınızı da almayı unutmayın.
 • Sıcak tutacak yumuşak bir ceket. Hastaneler sıcak olmasıyla bilinen yerler değildir. Bu yüzden, hastaneden ayrılırken sizi rüzgardan koruyacak bir kıyafet almanızı tavsiye ediyoruz.
 • Hamilelik iç çamaşırları. Özellikle sutyeniniz, emzirme dönemi için özel tasarlanmış olmalıdır. Sıradan bir sutyen, rahat hissetmenizi engelleyebilir.
  hastanede doğum öncesi bekleyen anne
 • Saçınızı toplamak için bir toka. Tercihen, kumaş bir toka. Tel ve metal tokalar bir yerinize batabilir ve rahatınızı kaçırabilir.
 • Yeterli şarjı ve rehberinde gerekli numaralar olan bir telefon. Acil bir mesele için kiminle iletişime geçmeniz gerektiğini asla bilemezsiniz. O yüzden, ihtiyacınız olabilecek numaralar her zaman elinizin altında olmalı.
 • Birkaç iç çamaşırı seti. Doğumdan sonra, iç çamaşırınızı birkaç kez değiştirmeniz gerekebilir. Hazırlıklı olun ve yanınıza 2-3 tane fazla alıp sorun yaşamayın.
 • Hastaneden ayrılırken giyeceğiniz kıyafet. Eve gideceğiniz zaman için de yanınızda fazla kıyafet bulundurmalısınız.
 • Bebeğiniz için kıyafetler. Bebeğinizin kendi eşyaları dışında, onun kıyafetini, çoraplarını, bebek bezlerini, şapkasını da yanınızda bulundurmalısınız. Bütün bu eşyalar sterilize edilmiş olmalıdır.
  doğum öncesi gülümseyen anne

Tercihe bağlı eşyalar:

Çantanıza koyacağınız bu eşyalar, hamileliğinizin şartlarına bağlıdır:

 • Fazladan bir yastık. Birçok kadın, yeteri kadar yastık yoksa uyuyamaz. Eğer sizin için de durum buysa, kendi yastığınızı getirip gece sorun yaşamaktan kurtulun.
 • Refakatçiniz için fazladan kıyafet. Çoğu zaman, doğumdan sonra bir kadının hastanede birkaç gece geçirmesi gerekir ve eğer geceyi sizinle geçiren bir refakatçiniz varsa, en beklenmedik anda sorun yaşamamak için yanınızda onun için birkaç kıyafet bulundurmalısınız.
 • Fotoğraf makinesi. Eğer doğum anını ölümsüzleştirmek istiyorsanız, mutlaka şarjı tam dolu bir fotoğraf makinesi almalısınız. Böylece, asla tekrarı olmayacak bu özel anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Çantanızı hazırlarken dikkat etmeniz gereken şeylerden bir diğeri de, zarar görebileceğini göz önünde bulundurarak en sevdiğiniz eşyaları veya kıyafetleri yanınıza almamaktır. Lekelenmesini umursamayacağınız parçaları almalısınız. Eğer gözlük kullanıyorsanız alın, bir ara ihtiyacınız olabilir.

Bunların dışında hava durumunu da göz önünde bulundurmalısınız. Eğer kış yaklaşıyorsa, yanınıza yeteri kadar kıyafet alıp, kendinizi ve bebeğinizi soğuktan koruyabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.