Bebek Gelmeden Önce Yapılması Gereken Hazırlıklar

Bebeğiniz dünyaya gelmeden önce yapmanız gereken çeşitli hazırlıklar bulunmaktadır. Anne ve babalar bu hazırlıklar konusunda genelde endişeye kapılsalar da, planlı ve sakin bir şekilde yapılması gerekenlerin üstesinden kolay bir biçimde gelebilirler. Bu yazıda sizlere aileye katılacak olan bebek için gerekli olacak temel ihtiyaçlardan bazılarını sunuyoruz.
Bebek Gelmeden Önce Yapılması Gereken Hazırlıklar

Son Güncelleme: 16 Aralık, 2020

Eğer bir bebek bekliyorsanız, bu bebeğin sizin hayatınıza neler katacağına dair büyük bir heyecan duyuyor olmanız çok doğal bir durumdur. Bu bağlamda, vakti gelip bebeğinizi kucağınıza aldığınızda her şeyin eksiksiz bir biçimde hazır olması için aklınızdan pek çok şey geçer. Bebeğiniz dünyaya gelmeden önce hazır olması gereken çok sayıda detay bulunur. İşte bundan dolayı aklınızda bazı fikirlerin zamanında oluşması ve netleşmesi önemli bir ihtiyaçtır.

Bebek İçin Biraz Alışveriş

Bebek doğduğunda ihtiyacınız olan her şeyin elinizin altında bulunması için atlamamanız gereken bazı alışveriş ihtiyaçlarınız olacaktır. Örnek olarak, bebek için gerekli olacak kıyafetleri önceden almış olmanız gerekir. Böylelikle doğduğunda hem giyeceği kıyafetler hem de iç çamaşırlar, şapka, bere ya da çorap gibi ihtiyaçları hazır olacaktır. Ancak yeni doğacak olan bebeğinize çok da fazla kıyafet almayın. Çünkü bebekler çok hızlı bir şekilde büyürler ve kısa bir süre içinde o kıyafetler artık onların giyemeyeceği kadar küçük gelir.

Bunlara ek olarak bebek bezi, ıslak mendil, bebek kremi gibi diğer ihtiyaç malzemelerini de almayı unutmamalısınız. Bunlar yeni doğacak olan bebeğinizin hijyeni için gerekli olan malzemelerdir. Ayrıca yiyecek ürünlerini de aklınızdan çıkarmamalısınız. Ancak bunları alırken aşırı derecede pahalı olanları almanıza ya da bunlardan çok miktarda stok yapmanıza gerek yoktur. Bunun yerine kaliteli ve mantıklı bir fiyata sahip olan ürünleri tercih etmeniz doğru olacaktır.

Bebekler ağladığı zaman onların sakinleşmesine ve rahatlamasına yardımcı olacak emzikleri edinmek de iyi bir fikirdir. Elbette çocuğunuza emzik verirken kendi sevginizi de yanında sunduğunuz sürece bir sorun olmayacaktır. Bunların dışında tabii ki çocuğunuzu bir yerden bir yere götürmek için bebek taşıma askısı ya da bebek arabası gibi ihtiyaçları da unutmamanız gerekir. Son olarak doğum öncesinde hastane çantasının da hazır bulunduğundan emin olmalısınız!

bebek patiği

Bebek Odası

Aklınızda mutlaka bulunması gereken şeylerin başında bebeğin odası gelmektedir. Her anne adayı bebeği dünyaya gelmeden önce onun odasının hazır olmasının ne kadar önemli bir detay olduğunu iyi bilir. Eğer oda hazırlayamıyorsa en azından beşiğinin, kıyafetlerini koyacağı dolabın ya da bu maksatlı kullanılacak kıyafet çekmecelerinin düzenlemiş olması gerekir.

Bebeğin odasını hazırlamak hiç şüphesiz anne ve babaların en zevk aldığı konulardan biridir. Ancak bunu yaparken de hemen hemen her anne ve baba aynı endişeyi taşır: Bebek eve gelmeden önce odayı nasıl hazırlamak gerekir?

Bebek odasının dekorasyonu için odanın boyutlarını bilmek önemlidir. Bu sayede mobilyaların yerleştirilmesi için ne kadar alan bulunduğu konusunda kesin bir karar verilebilir. Ayrıca ilerleyen zamanlarda bebek büyüyüp bir çocuk olduğunda odanın dizaynının nasıl yapılabileceği konusunda da bir fikir sahibi olunabilir.

Odayı dekore ederken ve mobilyaları alırken çocuğun büyüyeceğini de mutlaka hesaba katmak gerekir. Bu bağlamda, farklı şekillerde kullanılan ve dönüştürülebilen mobilya seçenekleri tercih edilebilir. Bu sayede aynı mobilyayı çok daha uzun süre kullanma şansını yakalar, hem yerden, hem paradan, hem de harcayacağınız enerjiden tasarruf etmiş olursunuz.

Bebek odasını planlarken öncelikle bir beşiğe ve bir dolaba ihtiyacınız olacaktır. Kimileri bebeğin altını değiştirmek için ayrı bir masaya da ihtiyaç duyacağınızı söyleyebilir. Ancak bunu daha çok ekstra bir seçenek olarak düşünebilirsiniz. Çünkü eğer kullanışlı bir yatağınız varsa, bebeğin altını burada değiştirmek daha akılcı olacaktır. Bu sayede hem yerden kazanmış hem de maddi olarak fazladan harcama yapmamış olursunuz. Ayrıca bebeğiniz büyüdükçe bir oyuncak kutusu, bir masa ve bir koltuk bulundurmanız da gerekecektir. Bu sayede çocuk oyuncakları ile oynayabilir, resim çizebilir ve diğer aktiviteleri yapabilir.

anne baba ve bebek

Bebeğinizin Odası ve Diğer Detaylar

Bebeğinizin odasının ortamı son derece rahat ve konforlu olmalıdır. Burada bebek kendisini her zaman güvende ve rahat hissetmelidir. Bunun için odaya giren gün ışığını ayarlamanıza yardımcı olması açısından odada uygun perdelerin olması faydalı olacaktır. Eğer perde için ayıracak bütçeniz yoksa bu konuyu basit güneşliklerle de çözebilirsiniz. Normal şartlarda bebek uyurken odaya dolaylı bir güneş ışığının girmesi gerekir. Bu sayede eğer bebek uyanırsa gece ile gündüzü ayırt etme şansına sahip olur.

Duvarlar için yumuşak renkler seçmek, çok dikkat çekici ya da aşırı parlak renklerden kaçınmak gerekir. Yumuşak renkler bebek için gerekli olan huzurlu ortama katkı sağlar. Bunların dışında bebek büyüdükçe priz kapakları ya da sivri köşelere takılan yumuşak koruyucular gibi güvenlik önlemlerini de unutmamak önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.