Ortak Duygular: Hissettiğiniz Her Şeyi Bebeğiniz De Hisseder

Ortak Duygular: Hissettiğiniz Her Şeyi Bebeğiniz De Hisseder

Son Güncelleme: 13 Nisan, 2018

Hamilelik boyunca mutlu olursanız, bebeğiniz de mutlu olur.

Bebeğiniz sizin hissettiğiniz her şeyi hisseder. Dünya üzerinde kurabileceğiniz en güçlü bağlardan birisi de, bebeğiniz karnınızdayken bebeğinizle sizin aranızda oluşan bağdır. 

Bebeğiniz karnınızdayken yaşadığınız şeyleri anlayabilir, duyabilir, çevrelerindeki dünyayı algılayabilir ve sizin nasıl hissettiğinizi de bilir. 

Hamilelik boyunca, sizin düzenli atan kalbiniz, karnınızdaki küçük canlıya rahatlık ve güvenlik duygusunu verir. Eğer ki kötü ya da can sıkıcı bir haber alırsanız, kalp ritminizde değişim olur ve bebeğinizin içgüdüleri direkt olarak bebeğinizi uyarır.

Çocuğunuz aslında çevrenizde iyi giden şeylerden de, kötü giden şeylerden de haberdardır. Sadece anne olduğunuz zaman anlayabileceğiniz şeyler vardır, bebeğinizin duygularınızı anlayabildiği gerçeği de bunlardan birisidir.

Her şey iyi giderken

Anne sadece bebeğine gerekli besinleri vermez, daha fazlasını da yapar. Anne bebeğin duygularını da besleyen kişidir.  

Plasenta halindeyken bile bebek, anne babadan besin dışında da birçok şey alır. Çevreden gelen olumlu ya da olumsuz bilgileri kavrayabilecek algıyı da yavaş yavaş anneden edinecektir.

Hadi bir örnekle bunu açıklayalım. Mutlu bir annenin vücudu endorfin salgılamaya başlar. Mutlulukla ilgili olan hormonlar, doğal olarak iyi duygularla özdeşleştirilmiştir ve rahatlamaya, gelişmekte olan fetüsün büyümesine neden olur.

Bir bebek annesinin sesini duyduğu zaman annenin iletmek istediği duyguları algılayabilecek kapasitededir. Bu sebeple, bebeğiniz henüz doğmamışken bile onunla konuşmanız önerilir, bu şekilde aranızda duygusal bir bağ kurulacaktır.

Kadınların ses tellerinin yavaş ve harmoniyle titremesi, bebekte huzur ve güven gibi duyguları uyararak bebeğin iyi olmasını sağlar.

Hamile bir kadın ellerini karnında dolaştırırken ya da sakin bir ninni söylerken, çıkardığı sesler bebeğin stabil bir şekilde büyümesini sağlar.

Bu yukarıda bahsettiğimiz faaliyetleri uyguladığınız zaman karnınızda büyümekte olan canlının rahat bir ortama kavuştuğunu ve bunun da sizi pozitif şekilde etkilediğini göreceksiniz.

karnındaki bebeğe müzik dinleten anne

İşler eğer kötü giderse

Daha önce de söylediğimiz gibi, bebeğiniz sizin hissettiğiniz her şeyi hisseder. Bu, bebeğinizin sizin ruh halinizi ya da düşüncelerinizin yarattığı duyguları da hissedeceği anlamına gelir.

Anne, bu göbek bağı sayesinde bebeğini besleyebiliyorken aynı zamanda kan akışındaki nörotransmiterler ve hormonlar da göbek bağıyla bebeğe geçer. Bu da, nörotransmiterlerin ve hormonların bebeğinizi aynı şekilde etkileyeceği anlamına gelir. 

Anne stres altındayken, kandaki kortizol oranı artacaktır. Fazla olan bu stres hormonunu plasentaya ulaşarak, anne karnındaki fetüse da geçecektir. Bu durumda, bebek direkt olarak annesinin stresli ya da üzgün olduğunu anlayacak ve kendi de stresin etkisine girecektir.

Eğer endişeli, heyecanlı ya da bir şeyden korkuyorsanız veya şüpheliyseniz, ağlıyor ya da acı çekiyorsanız, bebeğiniz de bu duyguları hissedecektir.

Bebeğinizle aranızdaki duygusal bağ

kitap okuyan hamile kadın

Her annenin en önemli sorumluluğu çocuğunu korumak ve gözetmektir.

Hamile kadınlar ileride çocuğuna zarar verebilecek, çocuğun duygusal ve fiziksel iyi durumunu ve gelişimini etkileyebilecek zararlı şeylerden kaçınmalıdır. 

Hamileyken fetüs de ne düşündüğünüzü anlayabileceği için, olabildiğince olumlu düşünerek mutlu olduğunuz anıları hatırlamanız ikiniz için de çok önemlidir.

Olabildiğince sizi rahatsız eden haberlerden, rahatınızı kaçıran filmlerden, stresli anlardan ya da çevrenizde oluşan kötü dakikalardan kaçının.

Beyninizi mutlu olduğunuz anılarla ve resimlerle doldurun. Çevrenizdeki insanlar mutlu ve pozitif yapılı insanlar olsun. Bu şekilde, çocuğunuz mutluluk içerisinde yaşayarak, hayat hakkındaki ilk izlenimlerini huzurlu bir şekilde edinecektir. 

Kendinizi rahat hissettiğiniz ortamlar bulun, gülün, eğlenin, yaşayın ve büyük bir güçle sevin. Beğendiğiniz müziği dinleyin. Bunları yapmanız, günlük vitamininizi almanız, bedeninizin sağlığına dikkat etmeniz ya da tansiyon için doktora gitmeniz kadar önemlidir.

Kendi fiziksel ve ruhsal sağlığınıza dikkat etmek demek çocuğunuzun bedensel ve ruhsal sağlığına dikkat etmek demektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.