Doğum Sonrası Kanama: Bilmeniz Gerekenler

17 Haziran 2020
Doğumdan sonra iç veya dış lezyon nedeniyle önemli bir kan kaybı meydana geldiğinde, bu doğum sonrası kanama olarak bilinir.

Doğum sonrası kanama, doğumdan sonra, vajinal veya sezaryen doğum ile ortaya çıkar.

Vajinal doğumdan sonra kan kaybı 500 mililitreye ve sezaryen sonrası 1000 mililitreye kadar ulaşabilir. Bu kan kaybı dramatiktir, annenin hayatını riske atabilir.

Doğumdan sonra 6 aya kadar bile ortaya çıkabileceği göz önüne alındığında hassas bir durumdur. Başka bir deyişle, doğum sonrası dönemde ortaya çıkabilir. Bu durumlarda, doktor salin solüsyonlarının ve kan transfüzyonlarının kullanımını değerlendirecektir.

Bu yüzden annenin en başından itibaren tıbbi bakım alması çok önemlidir.

Doğum sonrası kanama için risk faktörleri

Bazı risk faktörleri doğum sonrası kanamaya yol açabilir – örneğin, doğumdan önce hastalıklar veya yaralanmalar veya diğerleri arasında çoklu gebelik gibi özel durumlar.

Aşağıda daha ayrıntılı bir liste bulacaksınız:

 1. Diyabet
 2. Anemi
 3. Lupus eritematozus hastalığı.
 4. Rahim küretajı.
 5. Yüksek tansiyon.
 6. Rahimde miyom.
 7. Çoğul gebelik
 8. Önceki rahim izleri.
 9. 35 yaşından büyük olmak.
 10. Karın travması.
 11. Rahim atonisi veya hipotoni.
 12. Preeklampsi geçmişi
 13. Uyuşturucu kullanımı, alkolizm veya tütün kullanımı.
 14. Önceki gebeliklerde kanamalar.

Sıklık

Doğum sonrası kanamalar doğumların % 10’unda görülür. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde en yaygın ölüm nedenlerinden biridir.

Sebeplere gelince, vakaların % 75’i uterus atonisine veya hipotoniye bağlıdır.

nabız alan doktor

Nedenleri ve tedavisi

1. Uterus atonisi

Bu, uterus kas sisteminde kas tonusu kaybı olduğunda ortaya çıkar. Rahim kasılmaz ve bu doğumdan sonra iyileşmesini yavaşlatır, bu da kanamaya neden olur.

Bu durum için iki olası tedavi vardır:

 • İlk ve en yaygın tedavi, uterusu uyarmak ve kasılması için bir masajdır (her zaman bir uzman tarafından yapılır).
 • Olası ikinci tedavi, oksitosin, ergotamin, meterjin, karboprost ve mizoprostol gibi uterotonik ilaçların uygulanmasından oluşur.

2. Uterus yırtılması

Rahim yırtılması travma, laserasyon veya hematomlara bağlı olabilir. Bu nedenle doğum sonrası kanama insidansı, hem normal hem de sezaryen doğumların % 19’unu oluşturur.

Olguya bağlı olarak, doktorunuz bu lezyonları tedavi etmenin en iyi yolunun ne olacağına karar verecektir. Herhangi birini uygulamadan önce bir ultrason isteyecektir.

3. Plasenta parçalarının tutulması

Doğum sonrası kanamanın bir başka nedeni plasentanın parçalarının tutulmasıdır. Neyse ki, bu sadece doğumların %10’unda görülür ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilir.

Rahimde plasentanın parçaları kaldığında, bu parçalar kanamayı durdurmak için çıkarılmalıdır.

Bu prosedürü gerçekleştirmek için doktor tüm kalıntıları gazlı bezle manuel olarak temizlemelidir. Tabii ki, bu biraz rahatsızlık verebileceği için hastanın ağrı kesiciler kullanmasını gerektirir.

4. Trombinler

Doğum sonrası kanamanın nedenleri arasında trombinler vurgulanmaya değer. Bunlar, trombositopeninin konjenital veya kalıtsal koagülopatileridir. Bunlar aşırı anemisi olan kadınlarda görülür. Bu vakalar doğumların sadece %1’i kadardır.

Trombinlere bağlı her vaka önceden klinik muayeneler ve hasta öyküleri ile incelenir ve doğum sonrası tedavi esas olarak kan transfüzyonları, trombosit transfüzyonları ve taze dondurulmuş plazmadan oluşur.

Tıbbi takip titizdir ve hasta tamamen iyileşinceye kadar devam eder.

bir grup doktor

Son düşünceler

Doğum sonrası kanama çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Artık, kökenine bakılmaksızın, tıbbi tedavi ve izleme vazgeçilmezdir.

Bir tedavi uygulamaya konuldukça, annenin iyileşmesine yardımcı olmak için diyet ve hidrasyona dikkat etmenin önemli olduğunu unutmayın.

Doğum sonrası kanama 450 ila 1200 mililitre arasında kan kaybı olduğunda tespit edilir. En sık görülen semptomlar baş dönmesi, senkop, taşikardi ve yorgunluktur.

Hemen en yakın tıbbi tesise gidin ve profesyonel tıbbi yardım alın. Hiçbir koşulda tedaviyi geciktirmemelisiniz.

 • Edhi, M. M., Aslam, H. M., Naqvi, Z., & Hashmi, H. (2013). Post partum hemorrhage: Causes and management. BMC Research Notes. https://doi.org/10.1186/1756-0500-6-236
 • Clark, S. L. (2016). Obstetric hemorrhage. Seminars in Perinatology. https://doi.org/10.1053/j.semperi.2015.11.016