Doğum Sonrası Kadın Bedeninin Güzelliği

23 Temmuz 2020
Eğer ayna karşısındaki görüntümüzü reddetmekten vazgeçersek, doğum sonrasında bedenimizin bize anlattığı harika hikayeyi anlar ve bu hikayeye hayranlık duyabiliriz.

Doğum sonrası vücutlarını sergileme cesaretini gösteren kadınların sayısı günden güne artmaktadır. Kendisini seven ve ayna karşısındaki görüntüsünü beğenen, bu güzelliğine hayran olan bir kadın bunu diğer insanlara da göstermek ister. Eğer baskılara ve sosyal önyargılara kulak asarsak bunu başarmanın pek de kolay olmadığını söylememiz gerekir.

Kendinizle yüzleşmek, çatlaklarınızı, sarkan cildinizi ya da şiş göğüslerinizi kabul etmek kolay değildir. Bunun yanında güzellik konusunda toplumsal önyargılar ve kabulleri görmezden gelmek de son derece zordur. İşte bu nedenle aşağıdaki resimde gördüğünüz kişi olan Olivia White gibi anneler büyüleyici ve hayranlık uyandırıcı birer örnektirler.

Vücudunuzun Güzelliğini Görün

27 yaşındaki Avustralyalı bir anne olan Olivia White, her şeyi bir kenara bırakıp bir kadının doğum sonrasında gerçekten nasıl göründüğünü tüm dünyaya göstermeye karar verir. Facebook’ta yaptığı paylaşımın altına “Sütle dolu sarkık göğüsler, şişmiş bir surat ve çatlaklarla dolu bir karın” cümlesini koyar. Daha sonra da anne olduktan sonra kadın vücudunun güzelliğinden şu sözlerle özür diler:

“Bu benim bebek sonrası gerçekliğim. Ve biliyor musunuz, hiç de umurumda değil. Çünkü ben artık bebek sahibi olmadan önceki insan değilim. Peki… neden vücudumun artık olmadığım bir kişiyi yansıtmasını isteyeyim ki? Bebeklerimi besleyen bu sarkık göğüsler sayesinde onlar büyüyecek ve güçlenecek. Bu karın, 9 ay boyunca bebeğimin eviydi.

Vücudumun pek de “sıkı” olmadığını görüp değiştirmek istediğimde, şu ana kadar yaşadığım  değişim sürecinin ne kadar eşsiz ve harika olduğunu aklıma getiriyorum. Hemen ardından da rahatlıyor ve bir hamburgerin keyfini çıkarıyorum. Çünkü bunu hepimizin hak ettiği konusunda kendimden eminim.”

Bu paylaşım, daha şimdiden her gün kendisi ile ve vücudunun görüntüsü nedeniyle yaşadığı acılarla mücadele eden binlerce kadın tarafından alkışlandı. İşte bu nedenle Olivia’nın yaptığı gibi paylaşımlar çok büyük öneme sahip. Çünkü bunlar bize, eğer ayna karşısında gördüğümüz kendi görüntümüzü cezalandırırsak asla mutlu olamayacağımız gerçeğini hatırlatıyor.

olivia white kadın fotoğrafı

Hayatımızdaki En Güzel Şeyi Hatırlatan İzler

Her annenin doğum sonrası çatlakları, sarkan bir cildi ya da teninde farklı izler bulunur. Ancak günümüzde medya tarafından kadın vücudu tamamen uydurma bir ideal algı eşliğinde yansıtıldığından dolayı, bu tür değişim ve deformasyonların hoş görünmedikleri ve çekici durmadıkları için gizlenmesi gerektiğine inanılmaktadır.

Ancak aslında bu izler bizim için çok şey ifade eden önemli ayrıntılardır. Çünkü bunlar hamileliğin güzel anlarını, tecrübe ettiğimiz değişimleri ve yaşantımıza adeta bir hayat kaynağı olarak katılan minik mucizeleri yeniden hafızamızda canlandırmamızı sağlayan kalıcı birer işaret niteliğindedirler.

O nedenle aynada karşımızdaki görüntümüzü reddetmeyi bir tarafa bırakalım. Bunun yerine tenimizin her katmanındaki sıradışı ve harika ayrıntıları görmeye çalışalım. Ancak o zaman bizim için olumsuz ve karanlık olduğunu sandığımız bir şeyi daha iyi ve doğru bir biçimde kavramamız mümkün olacaktır.

Annelerin vücutlarında taşıdıkları izler ilk başlarda gerçekten de karmaşık duygular hissetmelerine neden olur. Ancak bu izler aynı zamanda yeryüzüne gelmiş en saf ve temiz sevgi olan anne sevgisinin de başlangıcını simgelerler.

Karnını gösteren bir anne

Doğum Sonrası Normalleşmenin Önemi

Vücudumuz konusunda toplumsal beklentilerin ve algıların esiri olmak normal bir durumdur. Ayrıca bu durum hormonal, fiziksel ve duygusal anlamda büyük bir kontrol eksikliği ile bir araya gelince daha da derin etkiler yaratmaktadır. Anneliğin belirli dönemlerinde bu tür olumsuz ve yorucu durumlar akıl karışıklığına neden olabilir.

Vücut şeklini kaybetme, değişimleri kontrol edememe ve roller, öncelikler ve beklentilerin yeniden düzenlenmesi bir kadını elbette kötü bir anne yapmaz. Bu vurgulanması gereken önemli bir detaydır. Çünkü bu tür hislere genellikle büyük bir suçluluk duygusu eşlik eder.

Bu zorlu süreçte sosyal ve duygusal anlamda desteğe ihtiyaç duyulur. Bu nedenle annelikle ilgili farklı gruplar tarafından bu tür paylaşımlar ön plana çıkarılmaktadır. Çünkü sağlıklı ve mutlu hissetmek büyük oranda paylaşmakla ve bizi strese sokan şeyleri normalleştirmekle ilgilidir.

İşte bu yüzden hiç unutmamanız gereken şey şudur: Hayatınızın en büyük aşkı size anne olarak sesleniyor. Elbette bu eşsiz özelliği ise sahip olduğunuz harika ve dayanıklı vücuda borçlusunuz. Yani bedeniniz hayatınız boyunca sizin küçük yavrularınıza ev sahipliği yapmış olma özelliğini taşıyacaktır.

Annesinin ameliyat izine bakan çocuk

Okuyucuya not: Olivia White’a ait olan metin içindeki ilk fotoğraf haricinde yazıda yer alan diğer tüm fotoğraflar ve kapak fotoğrafı Jade Beall tarafından çekilmiştir. Fotoğraflarda yer alan anneler, doğum sonrası anne vücudunu farklı bir biçimde sergileyerek ön plana çıkarmayı kabul etmişlerdir.

  • Lemos, R. (2019, agosto 26). Eres una «mala madre» porque eres una madre real. Recuperado abril de 2020, de https://lamenteesmaravillosa.com/eres-una-mala-madre-porque-eres-una-madre-real/
  • Carabaño, T. (2019, febrero 7). Cómo cuidar nuestro cuerpo tras dar a luz. Recuperado abril de 2020, de https://mejorconsalud.as.com/cuidar-nuestro-cuerpo-tras-dar-a-luz/