Doğumu Tetiklemek İçin 5 Harika Yol

Bu yazımızda sizlere doğru uygulanırsa doğumu tetiklemek adına olumlu sonuçlar verebilecek bazı doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.
Doğumu Tetiklemek İçin 5 Harika Yol

Son Güncelleme: 03 Eylül, 2019

Doğumu tetiklemek için neler yapmanız gerektiğini öğrenerek doğum anını beklerken daha rahat vakit geçirebilir ve doğuma daha hazırlıklı olabilirsiniz.

Doktorlar genellikle annenin ya da bebeğin sağlığı ile ilgili endişeleri oldukları zaman doğumu tetiklemek için bazı yöntemler ararlar. Genellikle sancıyı tetiklemek için suni yöntemlerle kasılmaların başlamasını ümit ederler.

Tabii ki dört kadından birinin, kullanılan ilaçlara rağmen normal doğum yapmadığını da aklınızdan çıkarmayın. Bunun sonucunda da tek seçenek sezaryen ile doğum yapmak oluyor.

Doğumu Tetiklemek İçin 5 Harika Yol

Bu önerilerden bazıları sizi şaşırtabilir. Fakat unutmayın ki bu yöntemler yalnızca doğum sancısını olumlu bir şekilde tetiklemek ve normal doğum yapabilmeniz için öneriliyor.

1. Doğumu Tetiklemek İçin Sarımsak Tüketmek

Sarımsak bağırsakları uyararak, dışkınızın yumuşamasını sağlar.  Bağırsağınız boşken bebeğiniz daha kolay gerekli pozisyona gelir.

Sarımsak yemenin kasılmaları artırdığı bilinmektedir. Ayrıca sarımsak tüketmek vücudunuzu daha hızlı bir doğum için hazırlar.

Doğumu tetiklemek için sarımsak tüketmek

2. Egzersiz

Fiziksel aktivite, bebeğin baş kısmını pelvis bölgesine hareket ettirir ve servikse doğru bastırır. Bundan dolayı da serviksin açılmasını kolaylaştırır. Bundan dolayı doktorlar hamilelere günde 30 dakika yürüme öneriyor.

Hatta, yokuş yukarı yürüyebiliyorsanız, bebeğin doğru yönde hareketi daha da kolaylaşır! Ayrıca, merdiven çıkmak ve çömelmek de doğumu doğal yollarla tetikleyen hareketlerdir.

3. Doğumu Tetiklemek İçin Ahududu Çayı

Hamileliğin 24. haftasından sonra ahududu çayı içmek hamilelik sürecini kısaltacağı için iyi bir fikir olabilir. Bu çay yumurtalığı güçlendirerek doğum için hazırlar.

Ahududu yaprakları hamileliğin ikinci aşamasını kısaltarak sezaryen riskini minimuma indirir.

4. Sıcak Su İle Banyo Yapmak

Araştırmalara göre, stres ve gerginlik doğumun başlamasına engel olabilir. Bu yüzden, sıcak su ile banyo yapmak doğum sancısını tetikleyebilir. Banyo yaparak rahatlar ve kafanızı dağıtabilirsiniz. Bunlar stres seviyenizi azaltacak önemli faktörlerdir.

“Gözlerinizi açık tutmak ve odaklanmak, ihtiyaç duyduğunuz gücü size sağlayacak.”

5. Doğumu Tetiklemek İçin Akupunktur ve Akubası

Akupunktur ve akubası doğum sancısını tetikleyen doğal yöntemlerdir. Bu yöntemler, kasılmalar başladığında perviksi yumuşatır  ve açar. Akupunkturda, enerji akışını dengelemek için vücudun belirli noktalarına iğneler batırılır.

Akubasıda ise doğum sancısını tetikleyici masaj yapılırken çalışan baskı noktalarına parmaklar yardımıyla baskı uygulanır.

Doğum Sancısının Tetiklenmesinden Sonra Ne Olur?

Genellikle sancı tetiklendikten sonra vajinal yoldan sağlıklı bir doğum gerçekleşir. Doğumun tetiklenmesi başarılı olmazsa da, sancı için başka yöntemlere başvurulabilir ya da sezaryen olunabilir.

Doğumu tetiklemek için başvurulan yolların aşağıdaki riskleri meydana getirdiğini de unutmayın.

Doğum Sancısını Tetiklemenin Yaratabileceği Riskler

Sancının Başlamaması

Şaşırtıcı bir şekilde, doğum sancını doğal yollarla tetiklemeye çalışan yeni annelerin %25’inin sezaryen olmaları gerekir.

Düşük Kalp Hızı

Oksitosin ya da prostaglandin gibi sancıyı tetiklemek için kullanılan ilaçlar anormal ya da aşırı kasılmalara sebep olabilirler. Bu ilaçlar bebeğinizin oksijen miktarını ya da kalp ritm hızını düşürebilir.

Eşinin elleri omzunda ultrasona bakan kadın

Enfeksiyon

Sancı gelmesi için uygulanan bazı yöntemler hem anne hem de bebek için enfeksiyon riskini artırabilir.

Uterus Rüptürü

Bu nadir görülen fakat çok ciddi sonuçları olan bir komplikasyondur. Bu komplikasyonda, bir önceki sezaryenden ya da rahim ameliyatından kalma, yumurtalığın yan kısımlarında yer alan yaralar açılır.

Doğum Sonrası Kanama

Sancının tetiklenmesine çalışmak, doğum sonrası rahim kaslarının gerekli şekilde daralmamasına sebep olabilir. Bu da, doğum sonrası yoğun kanamaya neden olabilir.

Kısacası hamileyseniz, doğumu tetiklemek için başvurulan farklı yollar, sizi özel gününüze hazırlamak için yardımcı olabilir. Unutmayın, bu olumsuz bir deneyim olmak zorunda değil.

Gözlerinizi açık tutmak ve odaklanmak, size ihtiyaç duyduğunuz gücü verecek.

İlginizi çekebilir ...
Suni Doğum Sancısı: Nedir ve Ne Zaman Uygulanır?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Suni Doğum Sancısı: Nedir ve Ne Zaman Uygulanır?

Suni doğum sancısı düşündüğünüzden daha sık kullanılan bir yöntemdir. Bu yazımızda suni doğum sancısı ve ne zaman uygulandığı ile ilgili bilgi vere...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cheang KI., Nguyen TT., Karjane NW., Salley KES., Raspberry leaf and hypoglycemia in gestational diabetes mellitus. Obstet Gynecol, 2016. 128 (6): 1421-1424.
  • Tatano Beck C., Casavant S., Synthesis of mixed research on posttraumatic stress related to traumatic birth. J Obstet Gynecol Neonatal Nurs, 2019. 48 (4): 385-397.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.