Doğumu Başlatmak İçin 10 Doğal İlaç

Doğumu Başlatmak İçin 10 Doğal İlaç

Son Güncelleme: 08 Şubat, 2019

Hamileliğin son aşamasındayken, biraz çaresiz hissetmeye başlayabiliriz ve günler daha yavaş geçiyor gibi görünebilir. Bu durum, doğumu başlatmak yani indüksiyon için doğal yollara başvurmayı düşünmemize neden olabilir.

Bebeğe herhangi bir şekilde zarar vermeyen ve süreci hızlandıran birçok doğal yöntem vardır. İşte bu etkili yöntemlerden bazıları:

Doğumu başlatmak için doğal ilaçlar

Daha önce de belirttiğimiz gibi, aşağıdaki doğal yöntemler bebeğinize veya vücudunuza zarar vermeyecek doğal tavsiyelerdir. Ancak bu yöntemlerin sizin için işe yarayıp yaramayacağını anlamak için her zaman doktorunuza danışmalısınız.

1. Kaslarınızı ve vücudunuzu gevşetmek için gevşeme teknikleri kullanın. Sinir ve stresin aşırı olması kaslarınızın kasılmasına neden olabilir ve doğum sırasında bu durum size hiç yardımcı olmayacaktır.

Ek olarak, gerginlik ve anksiyete vücudunuzun adrenalin üretmesine neden olabilir, bu da kasılmaları ortaya çıkarmaktan sorumlu hormon olan oksitosini önleyici görev yapar.

2. Egzersiz yapmak doğumu başlatmak için yardımcı olabilir. Bazı uzmanlar, yürüyüşün kalçaların sallanması nedeniyle doğum sürecini hızlandırmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Ayrıca merdivenlerden inip çıkmak da yardımcı olabilir. Genel olarak, egzersiz bebeğin doğru pozisyona girmesine yardımcı olur.

3. Cinsel ilişki doğumu başlatmak için yardımcı olabilir. Erkeklerin spermi, prostaglandin içerir. Bu hormon, rahim ağzını genişleterek süreci hızlandırır. Ek olarak, orgazm kasılmalara neden olan oksitosin hormonunun salınmasına yol açar.

4. Ananas, fesleğen, kekik veya zencefil gibi diğer doğal ilaçlar da doğal olarak doğumu başlatmaya yardımcı olabilir.

5. Asya’nın birçok bölgesinde, akupunktur, doğumu başlatmak için doğal bir yöntem olarak kullanılır.
Araştırmalara göre, bu yöntemi kullanan kadınların sezaryen ameliyat olma olasılığı daha düşüktür.

6. Akupresör de doğumu başlatmak için etkilidir. Vücudun çeşitli bölgelerine basınç uygulanan ve uterus aktivitesini uyararak doğum hızlanmasına neden olan bir tekniktir.

7. Meme uçlarının uyarılması, vücudun doğrudan kasılmalara karışan bir hormon olan oksitosini serbest bırakmasına neden olabilecek başka bir eylemdir.

8. Ahududu yaprağı infüzyonu.  Bu tür infüzyonun uterusu stimüle etme etkisi vardır. Günde bir bardakla başlayabilir ve daha sonra kademeli olarak artırabilirsiniz.

9. Çikolata da size yardımcı olabilir. Bebeği uyarabilir ve hareket etmesine neden olarak daha hızlı bir doğuma yol açabilir.

10. Kahkaha atmak doğum eylemine de yardımcı olur. Kahkaha oksitosin üretir. Ayrıca duygusal ve fiziksel engelleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Film izlemeye çalışın veya keyifli anlar yaşayın. Bu, gerginliği serbest bırakmanıza yardımcı olacaktır.

doğumu başlatmak

Doğumun gecikmesinin nedenleri

Doğum sürecinizi neyin etkileyebileceğini bilmiyor musunuz? Doğum sürecini etkileyebilecek birçok şey var.

Hamileliğinizin son aşamasını daha iyi anlamak için gecikmiş doğumun olası nedenlerinden haberdar olmanız önemlidir:

 1. Susuz kalmış veya bitkinseniz, doğum gecikebilir.
 2. Bebeğin pozisyonu doğum eylemi için uygun olmayabilir.
 3. Endişeli, korkmuş veya çok gergin hissedebilirsiniz.
 4. Pelvisiniz normalden daha dar ve uzun olabilir ve bu da bebeğin ters yerleşmesine neden olabilir.
 5. Kasılmalarınızı yavaşlatan tıbbi müdahaleler geçirmiş olabilirsiniz.
doğumu başlatmak

“Bir çocuğa sahip olma kararını vermek – müthiş bir şey. Sonsuza dek, kalbinizin vücudunuzun dışına çıkmasına karar vermektir bu. ”

–Elisabeth Stone

Yavaş doğumla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek diğer teknikler

 1. Beğendiğiniz ve sizi rahatlatan müzikler dinleyin.
 2. Solunum tekniklerini kullanın. Bu aynı zamanda rahatlamanıza yardımcı olabilir.
 3. Susuz kalmamanız önemlidir. Bol miktarda spor içeceği, su ve diğer sıvıları tüketin.
 4. Mümkün olduğunca pozisyon değiştirin.

Doğumu başlatmak için hangi doğal ilaçların işe yarayabileceğini ve süreci geciktiren şeyin ne olabileceğini bilmek önemlidir. Ayrıca daima diğer annelerin tavsiyelerine de dikkat edin.  İlginizi çekebilir ...

Doğum Yapmak: Doğum Süreci Ne Kadar Sürüyor?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Doğum Yapmak: Doğum Süreci Ne Kadar Sürüyor?

Doğum, farklı aşamalardan oluşan bir süreç. Bir doğum sürecinin ne kadar süreceğini araştırırken de her kadının yapısının farklı olduğunu hatırlama...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Mayo Clinic. Inducing labor: when to wait, when to induce. Mayo 2020.
 • Medline Plus. Deshidratación. Biblioteca Nacional de Medicina de Estados Unidos. Agosto 2019.
 • Muñóz Balbontín Y, Stewart D, et al. Herbal medicinal products use during pregnancy and post natal period. Obstetrics and Gynecology. Mayo 2019. 133(5): 920-932.
 • Parsons M, Simpson M, Ponton T. Raspberry leaf and its effects on labour: safety and efficacy. Australian College of Midwives Incorporated Journal. Septiembre 1999. 12 (3): 20-5.
 • Schlaeger J. M, Gabzdyl E.M, et al. Acupunture and Acupressure for labour. Journal of Midwifery Women’s Health. Enero 2017. 62 (1): 12-28.
 • Smith C. A, Crowther C. A, Grant S. J. Acupunture for induction of labour. Cochrane Database Systematic Review. Agosto 2013. 15; (8) CD002962.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.