Anne Olmak İçin Doğru Bir Yaş Var Mı?

Kadının hamile kaldığı yaşa göre bazı riskler olduğu bilinmektedir. Bu nedenle belirli bir dönem, anne olmak için ideal olarak öne çıkar.
Anne Olmak İçin Doğru Bir Yaş Var Mı?

Son Güncelleme: 29 Eylül, 2020

Belki size veya doktorlara göre anne olmanın ideal bir yaşı vardır. Ancak anne olmak için doğru yaş, uygun koşulların oluştuğu zamandır. Farklı nedenlerden dolayı, bir kadın anneliği ertelemeye karar verebilir. Ayrıca sağlık sorunları ve kısırlık sorunları gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak anne olmanın ertelendiği çok sayıda vaka vardır.
Üstelik, bu güzel evre pişmanlıklara veya olumsuz duygulara çok fazla yer vermez. Bu nedenle, böyle bir evrenin her zaman en iyi zamanda olduğunu söyleyebiliriz. 20, 30 veya 40’lı yaşlar, annelik açısından kendi avantaj ve dezavantajlarına sahiptir. Her kadın kendi durumuna göre bu süreci değerlendirebilir.

Kadının hamile kaldığı yaşa göre bazı riskler olduğu bilinmektedir. Bu nedenle belirli bir dönem, anne olmak için ideal olarak öne çıkar. Bu anlamda biz de bu makalede, anne olmak için bu üç on yıllık dönem için hamileliğin artılarını ve eksilerini değerlendireceğiz.

20, 30 Veya 40 Hamilelik İçin Doğru Yaş Var Mı?

Hamile bir kadın

Hamile bir kadın birçok açıdan, başka bir hamile kadından farklı değildir. Aslında, hamilelik süresince yaşın bile fark edilmemesi mümkündür. Genelde, anne olmak kadınları güzelleştirir, onları aydınlatır, enerjilerini istek ve iyi dileklere dönüştürür. Bu, 22 ya da 45 yaşına bakılmaksızın tüm engellerin aşılabileceği anlamına gelir.

Bilindiği gibi, kırk yaşından sonra anne olma durumunda klinik risklerden söz edilir. Ancak riskler her zaman vardır. 30’lu yaşlarda anne olma durumunda da bu riskler geçerlidir. Ayrıca, 40 yaş üstü kadınlarda hamilelik sayısının arttığı bilinmektedir.

Benzer şekilde, otuz veya daha büyük yaştaki kadınlarda da hamilelik sayısı iki katına çıkmıştır. Hatta İspanya’da gittikçe daha fazla sayıda kadının, hamile kalmak için 45’li yaşları düşündüğü görülmektedir. Oysa bu yaşların bugüne kadar hamilelik için yanlış olduğu düşünülüyordu.

Artık bir efsane haline gelmiş olan ve  “biyolojik saat”  olarak adlandırılan durum kırk yaşından sonraki hamileliklerin de büyük bir bölümünü belirliyor. Ayrıca, biyolojik saatin çalışmaya başlaması, 20’li ya da 30’lu yaşların anne olmak için doğru yaş olduğu anlamına gelmez.

Bu bakımdan, zaten anne olma arzusundaysak, somut bir şekilde planlamamamıza rağmen, o gün geldiğinde hayatımıza mutluluk getirecektir. Her durumda, biyolojik saat zaten aktive edilmişse, hamilelik her yaşta keyifli olacaktır.

Tuğla duvar önünde güzel bir hamile kadın portresi

Uzmanlar Bu Konuda Ne Düşünüyor?

Uzmanlara göre, 20-30 yaşları arasındaki genç bir kadının, genel olarak anne olma konusunda daha fazla avantajı var. Çünkü bu yaşlarda, hamilelik sırasında daha dirençli olunur, komplikasyon riski azalır ve bebeğin anormal olma tehlikesi olmaz. Ayrıca anne çocuğunu büyütürken daha aktif olabilir.

Bu nedenle, uzmanlar için ideal yaş 22 ve 25 ile 30 yaş arasındır. Bu yaşlar, 35 yaşından büyük olanlara göre daha avantajlıdır. Tıbbi açıdan bakıldığında, bu yaşların avantajları hamilelik sürecindeki sağlığa, doğum yapma yeteneğine ve üreme arzusuna dayanmaktadır. Bilime göre bu süreç yaşlılıkta karmaşıklaşır.

20’li yaşların bir diğer avantajı da, genç kadının daha doğurgan olması sebebiyle, hamile kalma ihtimalinin daha yüksek olmasıdır. Kadın doğum uzmanlarına göre, 30 ila 35 yaş arasındaki kadınlar diğerlerine göre % 25 daha az doğurganlık özelliğine sahiptir.

Bununla birlikte, dış etkenler 20’li yaşlarda anne olmak için bir dezavantaj olabilir. Mesleki kariyer, sosyal ve ekonomik denge arayışı gibi faktörler, anneliği engeller. Bu yüzden hamile kalma süreci uzayabilir.

Öte yandan, konuyla ilgili yapılan çalışmalara göre hamilelik için ideal yaş 34 olabilir. Bu araştırma, yaklaşık üç bin kadının klinik geçmişinin analizine dayanmaktadır. Pek çok uzman bu sonuç ile aynı fikirde değildir. Ancak bunu destekleyen sosyal, duygusal ve psikolojik nedenler vardır.

Sonuç olarak, uzmanlara göre, doğru yaştan bahsetmek için, doğurganlığı, bütüncül sağlığı ve annenin sosyal istikrarını da göz önünde bulundurmak gereklidir. Bu nedenle, her açıdan sağlıklı bir anne olmak istiyorsak bu durumu belirleyen, sadece yaş faktörü değildir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.