Hamile Kadınlar İçin 4 Harika Yaz Planı

9 Temmuz 2020
Korkularınızın sizi bunaltmasına izin vermeyin. Hamileliğinizin her anının tadını çıkarın. Rahatlayın ve bu yazı unutulmaz hale getirin. Belirli önlemleri aldığınız takdirde, hamile olmak eğlenemeyeceğiniz anlamına gelmez!

Pek çok kadın, hamileyken belirli aktivitelere katılma konusunda gönülsüz davranır. Ancak hamile kadınlar için uygun olan pek çok yaz planı vardır. Bu aktivitelerin hiçbiri bebeğin ve annenin sağlığına olumsuz etki etmez.

Hamileliğin bir hastalık değil bir durum olduğunu anlamak önemlidir. Bu nedenle, hamile kadınlar bu eşsiz ve tekrarı olmayan deneyimin her anının tadını çıkarmalıdır.

Şüphesiz, bazı tedbirler almak önemlidir. Ancak risklerden kaçınmak için yapmanız gerekenlerin bilincinde olduktan sonra, tek yapmanız gereken size en cazip gelen yaz planının ne olduğuna karar vermektir.

İlk olarak, bu harika yaz günlerini kiminle geçirmek istediğinize karar verin. İdeal olarak partnerinizle tatile gidebilirsiniz ancak bu her zaman mümkün olmayabilir.

İş programlarınızı ayarlayamayabilir veya başka sebeplerden dolayı beraber tatile çıkamayabilirsiniz. Böyle bir durumda, ailenizle veya arkadaşlarınızla tatile çıkmayı düşünebilirsiniz.

Tatil arkadaşınızı seçtikten sonra, bu yaz için plan yapmaya başlayabilirsiniz. Deniz kenarına mı? Dağlara mı? Spada bir gün mü? Yoksa bir kasaba tatili mi? Hamile kadınlar için en iyi yaz planları nelerdir?

Hangi ulaşım aracını kullanmalısınız?

Eğer gideceğiniz yer yakınlardaysa, en iyisi arabanızla seyahat etmenizdir. Rahat kıyafetler giydiğinizden ve sırtınızın arkasında bir yastık olduğundan emin olun. Bol bol su için ve her 2 saatte bir bacaklarınızı esnetmek için mola verin.

Bununla birlikte eğer otobüs veya trenle uzak mesafeye gidecekseniz, rahatça uyumanıza olanak tanıyan alternatife yönelin. Daha geniş aralıklı ve eğilebilir koltukları olan bir otobüs veya uyku kabini olan tren seçmek önemlidir. İki seçenek de anne adayları için harikadır.

Ayrıca, kullandığınız ulaşım aracında tuvalet ve klima olduğundan emin olun. Bazılarında televizyon ve WiFi de bulunmaktadır.

Eğer hamileyken uçak yolculuğu yapacaksanız, uçağa sadece üçüncü trimesterden önce binmelisiniz. 3.000 feetten yüksekte olmak bebeğin sağlığını riske atabilir.

pikniğe gitmek

Hatta, prematüre doğuma bile sebep olabilir. Eğer ilk veya ikinci trimesterdeyseniz, yine de uçak yolculuğundan önce kadın doğum uzmanınıza danışın.

Doktorunuzdan onay aldıktan sonra, uçak rezervasyonunuzu yapabilirsiniz. Kullanmanız gerektiğinde daha rahat etmeniz için tuvalete yakın olan koltukları seçin.

Su yüzeyinde sürekli ve değişken hareketler olduğu için deniz ulaşımı önerilmemektedir. Bu dalgalar kadınlarda bulantı ve rahatsızlık hissi yaratabilmektedir. Hamilelik sizi daha da hassaslaştıracağından, bot veya feribot ulaşımı son derece rahatsız olabilir.

Son olarak, çok fazla hareket etmenize sebep olan ulaşımların plasentayla ilgili sorunlar çıkarabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Aslında, aşırı hareket etme hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını riske atabilir. Bu nedenle, eğer deniz ulaşımı kullanmak zorundaysanız, dalgaların en az hissedilebilir olduğu büyük gemiler tercih edin.

Hamile kadınlar için en ideal yaz planları nelerdir?

İlk olarak, hamile kadınlar için en ideal seyahat zamanı 12. haftadan sonra ve 28. haftadan öncedir. İlk ve son trimesterde seyahat, doktor kontrolünde olmalıdır. Birinci ve üçüncü trimesterde seyahat son derece zor olabileceğinden, kadının  kendini en iyi hissettiği zaman ikinci trimesterdir.

1. Deniz kenarına gitmek

Denize gitmek, hamile kadınlar için en ideal yaz planlarındandır. Denizin sesi ve kokusu sizi rahatlatır ve ruh halinizi iyileştirir. Deniz kenarına gittiğinizde, bütün gün gölgede oturmayın. Güneş koruyucu kreminizi sürün ve kıyıda minik yürüyüşler yapın.

Terliklerinizi çıkarın. Böylece ayaklarınızın altındaki kumu hissedebilirsiniz. Deniz kenarında oturun ve su yavaş yavaş vücudunuza temas ederken kendinizi kumlara bırakın.

Ardından, ilk olarak ayaklarınızı sonra da başınızı suya sokarak yavaş yavaş denize girin. Eve döndüğünüzde olumlu enerjilerle dolduğunuzu hissedeceksiniz.

2. Kaplıca tatili

Kaplıcalar hamile kadınlar için son derece idealdir. Boynunuza kadar bütün vücudunuzu suya sokabilir ve tamamen rahatlayabilirsiniz. Özellikle bebeğinizin ağırlığı bacaklarınızı ve ayaklarınızı etkilemeye başladıysa, sıcak su kaslarınızın rahatlamasına yardımcı olacağından vücudunuz size minnettar olacaktır.

“Hamile kadınlar, bu eşsiz ve tekrarı olmayan deneyimin her anının tadını çıkarmalıdır.”

3. Spada bir gün

Eğer yakınlarda bir kaplıca yoksa, bir diğer alternatif spaya gitmektir. Spa sonrasında kendinizi tamamen yenilenmiş hissedersiniz. Hamilelikte masajın, sıcak taşların ve farklı ısılardaki jakuzilerin tadını çıkarmak kan dolaşımınızı iyileştirir. Bunun sonucunda da rahatlamanıza yardımcı olur.

4. Piknik

Eğer seçenekleriniz sadece yaşadığınız bölgeyle sınırlıysa, üzülmeyin. Şüphesiz şehrinizde keyfini çıkarabileceğiniz pek çok açık alan vardır. Güzel havanın ve doğayla iç içe olmanın tadına varın.

Kendinize meyvelerden güzel bir piknik sepeti hazırlayın ve yanınıza içecek soğuk bir şeyler alın. Ayrıca, yere sermek için bir örtü ve okumak için bir kitap almayı da unutmayın.

Aynı zamanda, hoparlör alarak arkadaşlarınız veya ailenizle keyifli zaman geçirirken sevdiğiniz müzikleri de dinleyebilirsiniz.

havuzdan çıkan kadın

Her zaman dikkatli olun

Bu yaz hangi alternatife yönelirseniz yönelin, kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı ön planda olmalıdır. Bu sebeple, her zaman doktorunuzla irtibat halinde olup seyahatten önce ona danışmalısınız.

Sorunsuz bir şekilde tatil yapmak için, hiçbir engeliniz olmadığından emin olun. Aşağıdaki durumlardan muzdaripseniz, kendinizi riske atmaktan kaçının:

  • Kanama.
  • Düşük veya prematüre doğum öyküsü, dış gebelik veya erkenden su gelmesi.
  • Plasenta anomalileri, diyabet veya yüksek tansiyon.
  • Ciddi kansızlık.

Bunların hepsini göz önünde bulundurduğunuzda, beklemenize gerek yoktur. Takviminizi ayarlayın, günlerinizi planlayın, valizinizi hazırlayın ve gitmeye hazırsınız! Yaz tatiliniz sizi bekliyor!