Hamileyken Seyahat Etmek Güvenli mi?

Hamileyken seyahat etmek söz konusu olduğunda ne gibi önlemler almanız gerektiğini biliyor musunuz? Muhtemelen siz de nereye, ne zaman ve nasıl seyahat edebileceğinizi merak ediyorsunuzdur. Bu yazımızda size birkaç tavsiyede bulunmak istiyoruz.
Hamileyken Seyahat Etmek Güvenli mi?

Son Güncelleme: 30 Mayıs, 2019

Kadınlar genellikle hamileyken seyahat etmek hem kendileri hem de bebekleri için güvenli mi diye merak ederler. Bu soru özellikle de uzun seyahatler söz konusu olduğunda çok yaygındır.

Bir seyahatin risksiz ve zevkli geçmesi için hamile kadınların dikkate alması gereken birkaç şey vardır. Bu önlemler, hamileliğin hangi aşamasında olunduğuna, annenin sağlık durumuna ve hangi ulaşım aracının tercih edildiğine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Ne zaman seyahat edeceksiniz?

Hamilelik sırasında ne zaman seyahat etmenin iyi olduğunu bilmek için öncelikle hangi üç aylık dönemin içinde olduğunuzu dikkate almanız gerekir. Bu size almanız gereken önlemler konusunda harika bir rehber olacaktır.

İlk üç ay

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde uzun seyahatlere çıkmak iyi bir fikir değildir. Bu, kullandığınız ulaşım aracından bağımsız bir durumdur. Bunun nedeni, ilk üç aylık dönemin düşük yapmanın en yaygın olduğu dönem olmasıdır.

Bu dönemdeki düşükler doğrudan hamileyken seyahat etmek ile ilgili olmayabilir. Öte yandan, her zaman hem bebeğinizi hem kendinizi tehlikeye atmaktan kaçınmak en iyisi olacaktır. Bu dönemde seyahat etmenin iyi olmamasının sebeplerinden biri de h amileliğin bu döneminde belirtilerin daha yoğun olmasıdır. Bulantı, kusma ve genel rahatsızlık durumu, herhangi bir seyahati hoş olmayan bir tecrübeye dönüştürebilir.

İkinci üç aylık dönem

Eğer hamileyken seyahat etmek istiyorsanız bu dönem bunun için en uygun zamandır. İlk üç aylık dönemde görülen rahatsız edici belirtiler bu dönemde yok olur. Ayrıca, düşük yapma riski de önemli ölçüde azalır.

Eğer hamilelik döneminizi haftalık olarak takip ediyorsanız, ikinci üç aylık dönem 12. ve 28. haftalar arasındadır. Eğer aylık olarak takip ediyorsanız bu durumda bu dönem 4. ve 6. aylar arasında olacaktır.

İkinci üç aylık döneminizde karnınız hala çok büyümemiş olur. Bu yüzden, nispeten daha rahat seyahat edebilirsiniz. Aynı şekilde, planlarınızı kesinleştirmeden önce jinekoloğunuza mutlaka danışmalısınız.

arabada hamile kadın

Son üç ay

Hamileliğinizin bu döneminde, epey bir kilo almış olursunuz ve çevikliğinizi kaybedersiniz. Ayrıca, çok daha bitkin hissedeceğiniz de bir gerçektir. Bu sebeple, ayakta durmak, yürümek ya da esnemek gibi hareketleri yapamayacağınız uzun mesafeli yolculuklara çıkmamak daha iyi olacaktır.

Aynı zamanda, hamileliğin bu döneminde erken doğum yapma olasılığı da mevcuttur. Bu yüzden, bu dönemde kendinizi sadece kısa mesafeli seyahatlerle sınırlamanızı öneririz. Ayrıca, tıbbi geçmişinizi gösteren bir belge ve diğer ilgili belgelerinizi yanınızda bulundurmalısınız. Buna ek olarak, tıbbi yardıma ulaşmanın zor olacağı uzak noktalara gitmekten de kaçınmanız gerekir.

Hangi araç ile seyahat edeceksiniz?

Tüm seyahatler benzer değildir. Hamileyken seyahat etmek ile ilgili avantajlar ve dezavantajlar, kullanılan ulaşım aracına ve yolculuk edilen mesafeye bağlıdır. Aşağıda size, bu konuyla ilgili daha spesifik önerilerde bulunacağız.

Uçakla seyahat etmek

Uçakla seyahat etmek hakkında pek çok söylenti bulunmaktadır. Bazı insanlar uçak yolculuğunun düşüğe ya da erken doğuma sebep olabileceğine inanmaktadır fakat bu doğru değildir. Uçak kabinleri kontrollü ortamlardır. Atmosfer basıncı, sıcaklık ya da oksijenle ilgili bir sorun yoktur.

Hamile kadınların uçakla seyahat ederken koridor tarafındaki koltukları tercih etmesi gerekir, böylece sıkça yürüyebilir ve esneme hareketleri yapabilirler. 36. haftadan itibaren hamile kadınların uçakla seyahat etmesi yasaktır.

“Hamileyken seyahat etmek ile ilgili alacağınız önlemler hamileliğin hangi döneminde olduğunuz, sağlık durumunuz ve kullanacağınız ulaşım aracına bağlıdır.”

Arabayla seyahat etmek

Arabayla seyahat etmek, istediğiniz zaman durabileceğiniz için iyi bir seçimdir. Hamileyken seyahat ederken, iki saatte bir durarak bacaklarınızı esnetmeniz gerekir. Ayrıca, ihtiyacınız olduğunda tuvalete gitmeniz de önemlidir çünkü hamileyken çişinizi tutmak tehlikeli olabilir.

Bununla birlikte, tabii ki, her zaman emniyet kemerini karnınızın altından geçirmelisiniz. Hamile kadınlar, yalnızca 32. haftaya kadar araba kullanabilirler. Bu haftadan sonra, aracı rahatça yönlendirmede zorluk yaşayabilirsiniz. Hamileliğin son haftalarında risklerden kaçınmak ve direksiyondan uzak durmak en iyisi olacaktır.

Otobüsle seyahat etmek

Bu ulaşım aracı hamilelikte pek de iyi bir fikir değildir. Çoğu durumda, ayağa kalkıp bacaklarınızı esnetemezsiniz ki bu da önemli bir sorundur. Eğer mutlaka otobüsle seyahat etmeniz gerekiyorsa, otobüsün kullanabileceğiniz bir tuvaleti olduğundan emin olmanız gerekir.  

otobüste hamileyken seyahat etmek

Gemiyle seyahat etmek

Hamile kadınların gemi ile seyahat ederken en çok karşılaştığı sorun bulantıdır. Tur gemileri için, tıbbi yardım imkanı kısıtlı olacağı için zehirlenmelere karşı yemek kalitesini kontrol etmeniz gereklidir. Yolcuları bir tur gemisinden alınarak acil tıbbi yardım alabilecekleri bir yere götürülmesi kolay değildir.  Alınacak risk her kadının kendi kararına kalmış bir durumdur.

Tren

Bu iyi bir seçenektir, özellikle de hızlı trenler hareket ettikleri sırada sabitlik hissi verdiğinden dolayı daha iyidir. Ayrıca, trenlerde dolaşabilecek alan olduğu gibi tuvalet de mevcuttur.

Hamileyken nereye seyahat edeceksiniz?

Nereye seyahat edeceğinizi belirlemeniz çok önemlidir. Öncelikle, hamileliğinizin hangi aşamasında olduğunuzu ve ne kadar uzağa seyahat edeceğinizi değerlendirin. Daha sonra, ziyaret edeceğiniz yerin koşullarını gözden geçirin.

Sıtma, dang humması, zika ve diğer salgın hastalıkların olduğu yerlere seyahat etmekten kaçının. Ayrıca, hamile kadınların jinekoloğuna danışmadan herhangi bir aşı yaptırmaması gerekir. Birçok aşı, hamilelik sırasında güvenli değildir.

Hamileyken seyahat etmek için öneriler

Nereye giderseniz gidin, sağlığınızı korumak için aklınızda tutmanız gereken genel öneriler bulunmaktadır. Bunlardan en önemli ve kolay olanlar aşağıdaki gibidir:

  • Yanınızda su bulundurun. Yolculuk süresince susuz kalmamanız çok önemlidir.
  • Rahat kıyafetler giymeyi tercih edin. Hava dolaşımını azaltan kıyafetler giymekten kaçının.
  • Öğün atlamayın. Hamile kadınların yanında atıştırmalık taşıması ve uzun süre beslenemeyecekleri durumlarda kalmaktan kaçınması gereklidir.
  • Yürüyün. Hamile kadınlar, bacaklarını esnetebilmeli ve dolaşımlarını rahatlatabilmelidir.

Durum ne olursa olsun, seyahat planı yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Her hamilelik birbirinden farklıdır ve bir tıp uzmanı, hamileyken seyahat etmenin sizin ve bebeğiniz için tehlikeli olup olmayacağını söyleyebilecek en yetkili kişidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.