Hamile Kadınlara Yaz Mevsimi İçin 7 Tavsiye

Hamile Kadınlara Yaz Mevsimi İçin 7 Tavsiye

Son Güncelleme: 13 Eylül, 2018

Hamilelikte vücut sıcaklığınızın artması çok normaldir. Fakat yaz mevsimi yaklaştıkça sıcak hava çok bunaltıcı gelebilir. Neyse ki hamile kadınlar için yaz mevsiminde hamilelikle başa çıkmak ve hatta bu durumdan daha fazla keyif almalarını sağlayacak bazı tavsiyelerimiz mevcut.

Hamile kadınlara yaz mevsimi için işe yarar ve pratik tavsiyeler

Bu basit öneriler sayesinde yaz mevsiminin sebep olduğu rahatsızlık hissini büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Bir göz atın ve uygulamaya geçin. Farkı siz de göreceksiniz.

1. Bol su için

Eğer hamileyseniz, yaz mevsiminde normalde içtiğiniz miktardan daha fazla su içmeniz çok önemlidir. Önerilen su içme miktarı günde en az 8 su bardağıdır. Suyunuza taze meyveler ekleyip aromalarından faydalanmanız da iyi bir fikir olabilir. 

Meyve suları ve buzlu meyveli içecekler oldukça canlandırıcı ve tazeleyicidir. Yemek zamanları ya da atıştırmalık olarak bir parça meyve tüketmeyi de tercih edebilirsiniz. Limonata ya da portakal ve greyfurt suyu iyi gelecektir. Şeftali, karpuz ve çilek gibi mevsim meyvelerinin tadını çıkarmaya çalışın.

Meyveler çok fazla su içerir ve bu vücudunuzun su tutmasını ve şişkinlik oluşumunu önler. Meyveler ayrıca kadın vücudunun hamilelik boyunca ihtiyaç duyduğu vitamin, besin ve lif ihtiyacının karşılanmasına da yardımcı olur.

2. Açık renkli kıyafetler ve mevsime uygun ayakkabılar tercih edin

Açık renkli, pamuk ve keten gibi hava alan kumaşları tercih edin. Bu şekilde ter lekelerini en aza indirip göğüs ve karın bölgesinde hissedilebilecek sıcak basmalarından kendinizi korumuş olursunuz.

Uzak durmanız gereken kumaşlar vücudunuza yapışarak daha sıcak hissetmenize sebep olan sentetik kumaşlardır. Ayrıca rahat ve normalde giydiğiniz numaradan biraz daha büyük ayakkabılar seçmeniz ayaklarınızda ve bileklerinizde fazla baskı hissetmenizi önlemek açısından tavsiye edilir. Bel ve bacak ağrısına sebep olmaması için ayakkabınız çok yüksek ya da çok alçak topuklu olmamalıdır.

hamile kadın plajda

3. En sıcak saatlerde gölgede kalın ve yeterince dinlenin

Öğlen ve öğleden sonra saat beşe kadar olan süreyi serin ve havalı ortamlarda geçirmeye çalışın çünkü gün ortasında hava sıcaklığı çok bunaltıcı olabilir. Günün bu vakti, gölgede dinlenerek ve rahatlayarak geçirebileceğiniz en iyi zaman dilimidir.

Akşamları köpük banyosu ya da soğuk jellerle masaj yapmak canlandırıcı bir seçenektir. Ayrıca dinlenmenize ve gece iyi bir uyku çekmenize yardımcı olur.

4. Egzersiz yapın

Hamile kadınların yaz aylarında hafif egzersizler yapmaları çok önemlidir. Bunun temel sebebi fiziksel aktivitenin oluşabilecek aksiliklere engel olması ve sizi doğum zamanına daha iyi bir şekilde hazırlamasıdır. Yaz aylarında özellikle de doğum zamanı yakınsa vücudunuzun güçlü ve sağlıklı olması çok önemlidir.

“Eğer hamileyseniz, yaz mevsiminde normalde içtiğiniz miktardan daha fazla su içmeniz çok önemlidir. Önerilen su içme miktarı günde en az 8 su bardağıdır.”

5. Hamilelik döneminde cildinize iyi bakın

Hamilelik döneminde hormonal değişiklikler cildinizde hassasiyet oluşmasına sebep olur ki bu da cildi güneşe karşı daha az dayanıklı hale getirir. Yüz ve boyunda oluşan koyu renkli lekeler gibi ciltte bazı değişiklikler görülebilir.

İşte bu sebeple mutlaka yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanılmalı ve cilt günlük olarak nemlendirilmelidir. Ayrıca, daha önce de bahsettiğimiz gibi gün ortasında güneşe maruz kalmaktan kaçının.

6. Kumsalda ya da havuz kenarında keyif yapın

Eğer deniz kenarında yaşıyorsanız hamilelik döneminde bundan bolca faydalanın. Deniz kenarı hem kıyı boyunca yürümek hem de büyük dalgaların olmadığı ve hemen derinleşmeyen güvenli kısımlarda yüzmek için oldukça iyi bir alternatiftir.

Yüzme havuzları da hamile kadınlar için iyi bir seçenektir.  Hamilelik döneminde yüzmek şiddetle tavsiye edilir çünkü canlanmış hissetmenize, egzersiz yapmanıza ve karnınızın ağırlığını suda dengelemenize yardımcı olur. Fakat havuzdayken dibe dalmamalı ve havuz kenarında yürürken ayağınızın kaymamasına dikkat etmelisiniz.

İdeal su sıcaklığı 27 ve 30 Santigrat derece arası olmalıdır. Sıcak ve güneşe karşı her zaman gerekli önlemleri alarak deniz ya da havuz kenarında geçirebileceğiniz dinlendirici ve huzurlu her anın tadını çıkarın.

meyve suyu içen hamile kadın

7. Yaz boyunca hafif ve sağlıklı yemekler tercih edin

Yaz ayları boyunca soğuk çorbalar, sebzeler, salatalar ve meyveler gibi hafif öğünler tercih etmeniz tavsiye edilir. Taze süt ürünleri, makarna salataları, pirinç ve domates suları da tüketilebilir.

Eğer yüksek şeker seviyesi ile bir probleminiz yoksa zaman zaman dondurma ve buzlu içecekler tüketmenizde de hiçbir sakınca yoktur. Diğer taraftan, aşırı sıcak ve yağlı yemeklerden kaçının çünkü bunlar sindirim problemleri, mide yanması ve hazımsızlık gibi problemlere yol açabilir.

Hamileliğinizi yaz aylarında geçirmenin sizin için travmatik bir dönem olmasına gerek yok. Hamile kadınlara yaz mevsimi için verdiğimiz bu tavsiyeler sayesinde rahatsız hissetmenin ve doğacak bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etkilemenin önüne geçebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.