Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Alışkanlıklar

Bazı iyi alışkanlıklar hamile kalmanızı kolaylaştırırken kötü alışkanlıklar ise hamile kalmanıza engel olabilir. Doğurganlık, yaşam biçimi ile yakından ilişkilidir. Bazı insanların hiçbir sağlık problemleri olmamalarına rağmen hamile kalamamalarının sebebi, bazı sağlıksız alışkanlıkları hala sürdürüyor olmalarından kaynaklanmaktadır.
Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Alışkanlıklar

Son Güncelleme: 04 Haziran, 2019

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek her türden hastalığın çaresidir. Aynı zamanda, vücudun üreme sisteminin doğru ve verimli bir şekilde çalışmasını da sağlar. İnsan üreme sisteminin çalışması sürdürülen alışkanlıklara bağlıdır.

Hamile kalmayı etkileyen alışkanlıklar yeme düzeni, fiziksel aktivite ve bir takım maddelerden uzak durmakla alakalıdır. Bu alışkanlıkları edinmeniz yalnızca hamile kalmanızı kolaylaştırmaz, aynı zamanda hamilelik sürecini de iyileştirir.

Beslenme, önemli bir etken

Sağlıklı bir beslenme düzeni vitaminler, antioksidanlar ve omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Bu içerikler üreme sistemi için oldukça faydalıdır. Uzmanlar aynı zamanda bol meyve ve sebze tüketilmesini önermektedirler. Bu yiyecekler günlük beslenme düzeninde mutlaka bulundurulmalılar. Yağlı balık ve kuruyemiş tüketimi de tavsiye edilmektedir.

Omega-3, vitaminler ve antioksidanlar açısından zengin besinler hamile kalmayı düşünen kişiler tarafından mutlaka tüketilmelidir.

sağlıklı beslenme

Fiziksel aktivite, hamile kalmayı kolaylaştıran bir etken

Fazla kilolu olmak doğurganlığı direkt olarak etkilemektedir. Buna ek olarak, fazla kilolu olmak hamilelik sürecinde bazı ciddi sorunlara yol açabilir. Obezite birçok hastalığı da beraberinde getirdiğinden ötürü, özellikle de hamile kalmayı planlıyorsanız obeziteyi önlemek için pek çok önlem almalısınız.

Fazla kilolardan kurtulmanın en iyi yolu sağlıklı bir beslenme düzenine uymak ve düzenli egzersiz yapmaktır. Düzenli egzersiz yapmak hamile kalmayı kolaylaştıran bir etkiye sahiptir. Yalnızca obeziteyi önlemekle kalmaz, aynı zamanda vücudun genel sağlık durumunu iyileştirir. Her ne koşulda olursa olsun, egzersiz yapmak şiddetle tavsiye edilmektedir.

Düzenli check-up

Hamile kalmayı kolaylaştıracak alışkanlıklardan biri de düzenli check-up yaptırmaktır. Böylelikle, olası problemler ve anormallikler erken teşhis edilebilir. Bir jinekolog veya ürolog rutin kontroller esnasında potansiyel problemleri belirleyebilir.

Düzenli olarak doktora gitmek sağlığımızı önemsediğimizin bir göstergesidir ve çoğu zaman hayat kurtaran önemli bir alışkanlıktır. Sağlık problemleri zamanında teşhis edildiklerinde, yapılacak olan operasyonlar ve cerrahi müdahaleler daha etkili ve daha basit olur.

Kullandığınız ilaçlara dikkat edin

Birçok ilaç doğurganlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin kullandıkları ilacın içeriğini bilmelerinde fayda var. İlaçların yapısında bulunan bazı bileşenler doğurganlığı etkileyebilir.

Doktorunuza danışarak bu konuda ondan bilgi alabilirsiniz. Doktorunuz size bir ilaç yazdığı taktirde, bu ilacın yol açabileceği potansiyel yan etkiler konusunda sizi bilgilendirmekle yükümlüdür. Mümkün olduğunca ağır ve yan etkisi fazla olan ilaçlar yerine hafif ilaçları kullanmaya çalışın.

Stresi kontrol altında tutun

Bir takım medikal araştırmalar gösteriyor ki, birçok hastalık ve sağlık problemleri stresle ilişkilidir. Gastrit ve yüksek tansiyon gibi durumlarda stresin direkt etkisi vardır. Diğer hastalıklarda ise etkisi daha düşüktür ancak tehlike durumu aynıdır.

Stresten uzak bir hayatsürmek hepimizin önceliği olmalıdır. Fakat, iş hayatı ve benzeri durumlardan ötürü bunu başarmak mümkün değilse, stresin hayatımız üzerine olan etkisini kontrol altında tutmalıyız. Rahatlama teknikleri bu konuda çok faydalıdır ve şiddetle tavsiye edilir. Spor da fiziksel ve psikolojik durumun iyileşmesini sağladığından ötürü stresi kontrol altında tutmak için iyi bir araçtır.

rahatlama teknikleri

Bir takım maddelerden uzak durun

Hamile kalmayı kolaylaştıran iyi alışkanlıklardan bir diğeri de bir takım maddelerden uzak durmaktır. Burada bahsettiğimiz maddeler genel olarak alkol ve tütün ürünleridir. Bu maddelerin doğurganlık üzerine olan olumsuz etkileri birçok araştırma ile kanıtlanmıştır.

Tütün ürünleri kadınlarda yumurtanın kalitesini düşürken erkeklerde ise sperm üretimini etkiler. Sigara içmek aynı zamanda solunum, dolaşım ve sindirim sistemini de olumsuz yönde etkilemektedir. Şüphesiz ki, tütün ürünleri kullanımı sağlığa son derece zararlıdır ve bu maddeleri hayatınızdan uzaklaştırmanız gerekir.

Benzer bir durum alkol için de geçerlidir. Çok fazla alkol tüketimi hamile kalmayı zorlaştırır. Alkol tüketiminin doğurganlığı düşürerek düşük yapma riskini de beraberinde getirdiği bilinmektedir. Alkol tüketimi aynı zamanda doğuştan gelen sakatlıklara sebep olur ve sperm hareketliliğini azaltır. Fakat zaman zaman az miktarda alkol tüketimi bir sıkıntıya yol açmaz.

Eğer siz de hamile kalmayı düşünüyorsanız, umarız bu yazımız size yardımcı olmuştur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.