Kadınlar Hamilelik Döneminde Saçlarını Kalıcı Olarak Düzleştirebilirler Mi?

Anne adayları hamilelik döneminde saçlarını kalıcı olarak düzleştirmeyi düşünebilirler. Kullanılan saç bakım ürünleri bebeğe zarar verebilecek bileşenler içerebileceklerinden ötürü bu konuda dikkatli olmak gerek.
Kadınlar Hamilelik Döneminde Saçlarını Kalıcı Olarak Düzleştirebilirler Mi?

Son Güncelleme: 26 Nisan, 2019

Birçok anne adayı hamilelik döneminde saçlarını kalıcı olarak düzleştirmenin mümkün olup olmadığını merak eder. Özellikle de bebeğin sağlığı açısından önemli olan hamileliğin ilk üç ayında saçları kalıcı olarak düzleştirmek pek de mantıklı bir fikir değildir.

Yüksek formaldehit seviyesinden ötürü saçları kalıcı olarak düzleştirmek toksik etki yaratabilir. Bebeğin sağlığını ve gelişimini tehlikeye atabileceğinden ötürü bu konuda çok dikkatli olmalısınız.

Saç bakım yöntemlerinin hemen hemen hepsinin olumsuz etkileri vardır. Özellikle de hamilelik döneminde çok daha dikkatli olunması gerekir. Keratin bakımları saçı derinlemesine besleyip nemlendirse de bu bakımları uzun süreli kullanmak sakıncalıdır.

Keratin bakımlarının zararlı kimyasalları içermeyen türleri de bulunmaktadır ve bu tür bakımlar hamilelik döneminde de kullanılabilirler. Fakat bu bakımların zararlı kimyasalları içermediğinden kesinlikle emin olmalısınız. Çünkü formaldehit birçok banyo ürününde bulunan bir bileşendir.

Formalin ise kanserojen bir kimyasaldır ve bu kimyasalı içeren ürünlerin hamile kadınlar tarafından kullanımı yasaklanmıştır. Birçok saç düzleştirme ve bakım ürününde bu kimyasal bulunmaktadır. Kuaförünüzün bu zararlı kimyasalı içeren ürünleri kullanmadığından emin olunuz.

Bu konuda kadın doğum uzmanınıza danışabilirsiniz ancak yine de kadınların hamilelik döneminde, özellikle de ilk üç ayda saçlarını kalıcı olarak düzleştirmeleri tavsiye edilmez. Tamamen gerekli olmadıkça bu tür işlemlerden uzak durmakta fayda var.

Kadınlar hamilelik döneminde saçlarını kalıcı olarak düzleştirebilirler mi?

Eğer Japon düzleştirme bakımını uygulamak istiyorsanız, unutmayın ki bu işlem amonyak bazlı kimyasalları içermektedir. Geçici düzleştirme işlemlerinin de uygulanmaları tavsiye edilmez çünkü bu işlemler sırasında kullanılan sıvılar da fetüs için zararlıdır.

Kalıcı düzleştirme işlemleri için de benzer bir durum geçerlidir. Bu işlemler esnasında kullanılan ürünlerin çoğu fetüsün gelişimi ve annenin sağlığı için oldukça zararlı olan formaldehit maddesini içermektedir.

Formaldehit, yüksek derecede toksik bir maddedir ve solunum sistemini, gözleri tahriş edici ve genel sağlığa zarar verici özelliğe sahiptir.

duş almak

Sonuç olarak, hamilelik döneminde anne adaylarının kalıcı yöntemler yerine geçici düzleştirme yöntemlerini tercih etmeleri tavsiye edilir. Buna ek olarak, hamilelik döneminde yumuşatma etkili bakımlardan ve saç boyalarından da uzak durmak gerekir. Bu ürünlere alternatif olarak doğal pigmentler veya bitkisel bazlı ürünler kullanılabilir. Bu tür ürünler, bebeğin gelişimi ve annenin sağlığı için tehlike arz eden zararlı kimyasalları içermezler.

Saç boyalarına dikkat edin

Kadın doğum uzmanları anne adaylarının normal saç boyalarını kullanmalarını tavsiye etmezler. Bu tür ürünler saçı tamamen kaplayarak kafa derisine ulaşmamalıdırlar. Bunun sebebi normal saç boyalarının içeriklerinde anilin gibi bir takım kimyasallar bulundurmalarından ve bu kimyasalların bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilemelerinden kaynaklanır.

Anilin adı verilen kimyasal madde, vücuda girdiği, solunduğu veya cilt ile temas ettiği taktirde kanda oksijen taşınmasından sorumlu olan hemoglobine zarar verir.

Buna ek olarak, anne adaylarının hamilelik döneminde bazı kimyasallara karşı alerjik reaksiyon göstermeleri mümkündür. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında çok dikkatli davranmalı, doktorunuza ve kuaförünüze danışmalısınız.

“Kadınların hamilelik döneminde, özellikle de ilk üç ayda saçlarını kalıcı olarak düzleştirmeleri tavsiye edilmez. Tamamen gerekli olmadıkça bu tür işlemlerden uzak durmakta fayda var.”

Hamilelik döneminde saçların ihtiyaç duyduğu bakım

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde anne adayının saçları normale göre çok daha hızlı uzar. Bunun sebebi artan östrojen ve progesteron hormonu seviyelerinin saç uzamasını arttırmasından kaynaklanır.

Vücuttaki hormon seviyeleri normale döndüğünde saç uzama hızı da yavaşlamaya başlar. Saçların hızlı uzadığı dönem doğumdan sonraki yaklaşık 12 haftadır. Fazla saçlar kendiliğinden dökülür ve saçlar normal görünümüne kavuşur. Saçların hacmi ve saç tellerinin kalınlığı da eski haline döner.

Hamilelik döneminde ve sonrasında, daha öncesinde de olduğu gibi saçınıza temel bir bakım rutini uygulamanız gerekir. Saçınızı şampuan ile yıkamayı ve sonrasında saç kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

saç dökülmesi

Eğer saç tipiniz kuru ise, haftada bir nemlendirici maske kullanın. Saç derinize masaj yaparak kılcal damarlardaki kan akışını da uyarabilirsiniz. Doğumdan sonra saç dökülmesi yaşarsanız bunun için özel olarak geliştirilmiş ürünler sayesinde saç miktarını arttırabilirsiniz.

Doğumdan sonra, vücudunuzu etkileyen bir takım değişimler yaşayacaksınız. Doğumdan sonra görülen gerginlik ve stres saç kaybını hızlandırır. Fakat bu durum kısa sürelidir ve endişelenmenizi gerektirmez. Benzer bir durum emzirme döneminde de görülür ve sebebi vücudun annelik sürecine alışmaya çalışmasından kaynaklanır.

Anne adaylarının saç dökülmesine karşı bir bakım ürünü kullanmadan önce doktora danışmalarında fayda var. Çünkü bu ürünler annenin sağlığını ve bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek kimyasal bileşenleri içeriyor olabilirler. Yapabileceğiniz en iyi şey hamilelik ve emzirme döneminde saç bakım ürünlerini kullanmaktan kaçınmanızdır.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklarda Saç Bakımı Nasıl Yapılır?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklarda Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda çocuklarda saç bakımı nasıl yapılmalı ve nelere dikkat etmeliyiz, bunlara değineceğiz. Makalemizi okumak için lütfen sitemizi ziyaret ...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Amiri A., Pryor E., Rice M., Downs C., Turner A., & Fanucchi M. (2015). Formaldehyde exposure during pregnancy. MCN. The American Journal of Maternal Child Nursing40(3), 180–185. Recuperado de: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25919211/
  • Caro R., & Fast J. (2020). Pregnancy myths and practical tips. American Family Physician102(7), 420–426. Recuperado de: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32996758/
  • Couto A., Ferreira J., Rosa C., Pombo-de-Oliveira M., Koifman S., & Brazilian Collaborative Study Group of Infant Acute Leukemia. (2013). Pregnancy, maternal exposure to hair dyes and hair straightening cosmetics, and early age leukemia. Chemico-Biological Interactions205(1), 46–52. Recuperado de: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23747844/
  • Fox N. (2018). Qué hacer y qué no hacer durante el embarazo: Verdades y mitos. Maternal-Fetal Medicine Associates, 131:713–21. Recuperado de:  https://journals.lww.com/greenjournal/Documents/Apr2018_Translation_Fox.pdf 
  • García M. (2018). Fármacos y productos naturales útiles en el tratamiento de la alopecia y el cabello dañado. Universidad de Sevilla. Grado en Farmacia. Recuperado de: https://idus.us.es/handle/11441/82233
  • Matos, T. (2015). Cuidados del Embarazo: Maternidad y Salud. Maternidad y Salud. Recuperado de: https://books.google.es/books?id=oPa1BgAAQBAJ&dq=Se+cae+el+exceso+de+cabello+y+el+pelo+recupera+su+aspecto+original+embarazo&lr=&hl=es&source=gbs_navlinks_s

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.