Hamilelikte Yoga Topu Egzersizleri Tavsiye Edilir Mi

30 Aralık 2019
Doğumdan önceki son aylarda, pek çok hamile kadın yoga topuyla egzersiz yapmayı tercih ediyor. Peki, bu yoga topunun kullanımı tavsiye ediliyor mu? Bu yazımızda daha fazlasını öğrenin.

Gebelikte yoga topu egzersizleri yapmanın harika avantajları vardır. Fiziksel sağlığınıza çeşitli faydalar sağlayan bu egzersiz, aynı zamanda sosyalleşmeye ve diyalog kurmaya da olanak tanır. Böylece kadın doğum sırasında sakinliğini koruyabilir.

Egzersiz yapan bir grup hamile kadından bahsedildiğinde, aklınıza gelen ilk şey yoga veya pilates topudur. Bu durum tabii ki tesadüf değildir.

Araştırmacılar, yoga topu ile yapılan egzersizlerin hamilelikte faydalı olduğunu kanıtladı. Bu nedenle, pek çok kadın doğumdan önce bu tür egzersizlere yöneliyor.

Aslında, yoga topu egzersizleri doğumdan sonra da tavsiye ediliyor. Peki, bu egzersizler neden bu kadar popüler? Okumaya devam edin.

Hamileyken yoga topu egzersizi yapmanın faydaları

Kasları güçlendirir

Hamileyken yoga topuyla egzersiz yapmak, kadınlarda pelvik taban kaslarını geliştirir. Bu kaslar, doğum sırasında oldukça önemli rol oynar.  Ayrıca, büyüyen göbekle birlikte belde artan ağırlığı dengelemeye de yardımcı olur. Bu sayede hamilelikte oldukça sık meydana gelen ağrıları önlemeye yardımcı olur.

Diğer hamilelerle irtibatta olmayı sağlar

Spor kurslarında insanları birbirleriyle iletişim kurmaya teşvik etmek için yoga toplarını kullanmak yaygın bir durumdur. Bu, insanlara rahat bir alan sağladığından herkes diğerlerini anlamaya ve kendilerini ifade etmeye gönüllü hale gelir.

Hamile kadınlar bu tür kurslara gittiklerinde, nasıl hissettiklerini, korkularını, deneyimlerini ve kuruntularını ifade etme fırsatı buluyorlar. Aslında, diğer hamilelerle iletişim kurmak ve onların hamilelik süreçlerini dinlemek, ilk kez anne olacak pek çok kadının doğum korkusunu azaltmaya yardımcı oluyor.

Esnekliği artırır

Hamilelik sırasında kadın vücudunda pek çok değişim meydana gelir, bunlardan çoğu da kadının hareket kabiliyetini azaltır. Endişelenmeyin, bu durum tedavi edilebilir.

Yoga topu ile egzersiz yapmak bu durumu tersine çevirir. Bu egzersizler, doğumdan sonra daha hızlı bir şekilde toparlanmaya da yardımcı olur.

doğum öncesi spor

Stresi azaltır

Hamile kadınların yoga topuyla yaptığı egzersizlerin çoğu, nefes alma tekniklerinde uzmanlaşmayı sağlıyor. Bu, doğumdan önceki kasılmalar sırasında faydalı olmasının yanı sıra anksiyete ve stresi de azaltmaya yardımcı oluyor.

Hamilelikte vücuttaki hormonal değişimler sebebiyle anksiyete ve stres seviyesinde artış meydana gelebiliyor.

Hamile kadınlar için yoga topu egzersizleri

Yoga topunu kullanarak mekik: Bu, hamileliğin ilk aylarında önerilen bir egzersizdir. Topun üzerine uzanarak belinizi topla desteklerken, ayaklarınız zeminde dizleriniz 90º’lik açıyla olacak şekilde yavaş yavaş mekik çekebilirsiniz.

Pelvik rotasyon: Bu egzersizi yapabilmek için, yoga topuna oturmalısınız. Ardından bir tarafa doğru 45º’lik açıyla dönmelisiniz. Bunun akabinde, başlangıç konumunuza geri dönerek egzersizi diğer tarafınızla uygulamalısınız.

Bu egzersizi yapmanın  ayrıca başka bir şekli daha vardır. Kollarınızı göğüs hizasında kaldırın. Egzersizi kolaylaştırmak için iki elinize bir havlu alıp bu havluyu düz tutmaya çalışabilirsiniz.

Karın egzersizi:  Bu egzersiz için yoga topuna oturmanız ve bacaklarınızın 90 derecelik açıda olması gerekir. Karnınızı kalçanızdan destek alarak öne ve arkaya doğu hareket ettirin böylece göğüs bölgeniz ve karnınız birbirine yaklaşıp birbirinden uzaklaşacaktır.

Tam rotasyon: Bu egzersiz, yoga topu üzerinde otururken belinizi tamamen döndürmeniz anlamına gelir. Bunun için, bacaklarınız 90 derecelik açıda olmalı ve egzersizi yaparken kalçalarınızdan destek alıyor gibi davranmalısınız. Dikkatli olun!

Yoga topu üzerinde hafif sıçramalar: Kadınlar bu egzersizi genellikle gebeliğin üçüncü trimesterinde yapıyor çünkü karınları iyice büyüdüğünden diğer egzersizleri yapmak pek de mümkün olmuyor.

Bu egzersiz, idrar tutamama ile mücadele etmede oldukça etkilidir. Oldukça basittir çünkü tek yapmanız gereken yoga topunun üzerinde otururken hafifçe zıplamaktır. Kollarınızı rahat bırakmalı ve nefesinizi kontrol etmelisiniz.

Göz önünde bulundurulması gerekenler

hamilelikte egzersiz

Son olarak, bu egzersizleri yapmaya başlamadan önce dikkatli olmanız gereken bazı konular olduğunu hatırlatmakta fayda vardır.

Öncelikle, mutlaka yanınızda birisi olmalı. Tek başınıza egzersiz yapmayın. Size antrenman yaptırabilecek bir uzmanla çalışmak, hem duruşunuzu düzeltmek hem de kendinizi incitmenizi önlemek için gereklidir. Ayrıca, bir yaralanma durumunda size yardımcı olabilecek biri mutlaka yanınızda olmalıdır.

Öte yandan, doktorunuzla konuşarak bu egzersizleri yapmadan önce ondan izin alın. Gelişiminizi gözlemleyen bir uzman her zaman olmalı.

Eğer bir kanamanız olursa veya kendinizi iyi hissetmezseniz, bu egzersizlere bir ara vermelisiniz. Eğer gerekli motivasyonu bulamıyorsanız, kendinizi zorlamayın ve egzersizi başka bir zamana bırakın.