Neden Sadece Erkek Çocuğu Dünyaya Getiriyorsunuz?

25 Haziran 2019
Neden hep erkek çocuğu dünyaya getirdiğinizi merak ediyorsanız yalnız değilsiniz. Bu durumun muhtemel sebeplerini öğrenin ve ailenizin yeni üyesinin gelişini kutlayın!

Neden sadece erkek çocuğu dünyaya getirdiğinizi merak ediyorsanız, bugünkü makalemizde bu durumu açıklayan bazı belirleyici faktörlerden bahsedeceğiz.

Sadece erkek çocuğu doğurmak: Bir bebeğin cinsiyetini ne belirler?

Bir bebeğin cinsiyetini belirleyen, kadın yumurtasını dölleyen erkek spermidir. Spermin içerisindeki genetik bilgileri XY  gamet hücresi (üreme hücresi) içerirken, kadınların yumurtaları XX gamet hücresi içerir.

İkisi bir araya geldiğinde, kadın X kromozomunu; erkek ise X ya da Y kromozomunu sağlar. Eğer X kromozomu denk gelirse bebek, kız; Y kromozomu denk gelirse bebek erkek olur.

kromozomlar

Bu yüzden bebeğinizin kız mı yoksa erkek mi olacağı %50 şans ile sperme bağlıdır.

Neden sadece erkek çocuğu doğuruyorum? Erkek cinsiyeti daha mı baskındır?

Ailenizde erkek çocuğu yaygınsa yalnız değilsiniz. Ailelerin art arda aynı cinsiyetten bir bebek dünyaya getirmesi gittikçe yaygınlaşmaktadır. Genel olarak bilimsel topluluklar bunun bir eğilimden ziyade tamamen tesadüf olduğunu iddia ediyor.

Hasarlı sperm

X hücresi taşıyan spermlerin hasar görmesi, bu cinsiyetle ilgili genetik bir sendromdan kaynaklanıyor olabilir. Bu, spermlerden gelen embriyoların zayıf olduğu ve hayatta kalamayacağı anlamına gelir. Bu durum, Y kromozomu taşıyan spermlerde daha yaygın olarak görülse de; X kromozomu taşıyanlarda da görülebilir.

Aynı zamanda, dişi embriyosunu ürettikleri için X kromozomları doğrudan zarar görebilir ya da tam tersi durum gerçekleşir. Başka bir deyişle, bir kız çocuğu için gereken hücre tipini üretme kapasitesi olmayabilir.

Spermin fiziksel özellikleri

Spermin fiziksel özellikleri, vajinanın yapısı ve kadınların adet döngüsü gibi bazı etkenler, doğurganlığı önemli ölçüde etkileyebilir. Bazıları eril spermlerin daha zayıf ama daha hızlı olduğunu; bu sebeple daha kolay yumurtayı dölleyeceklerine inanırlar.

Bazıları bu gerçeği, gelecekteki bebeklerinin cinsiyetlerine %70 başarı oranıyla karar vermek için kullanacaklarını iddia etseler de bu doğru değil.

Adet döngüsü içerisindeki bazı yiyeceklerin, seks pozisyonlarının ya da günlerin, bebeğin cinsiyeti üzerinde belirli bir etkisi olduğunu kanıtlayacak bilimsel bir kanıt yoktur.

Bazı dış tekniklerle bebeğin cinsiyetini önceden belirleyebilir miyiz?

Evet, belirleyebiliriz. Bazı ülkelerde belirli türde yardımlı dölleme tedavisine izin veren yasalar vardır. Bu tedaviler ebeveynlerin belirli kalıtsal hastalıkları çocuklarına bulaştırmasını engeller.

İki farklı yöntem vardır:

  • Sperm seçimi: Bu yöntem, uzmanların döllenmiş eril veya dişil hücreyi oluşturacak olan spermleri seçmelerini sağlar. Bu yüzden, döllenmiş yumurtanın cinsiyetini seçerek belirli bir cinsiyete bağlı genetik hastalıklardan kaçınabilirler.
  • İmplamantasyon öncesi analiz: Bu yöntem, laboratuvar ortamında dölleme işleminde ve sonrasında genetik hastalığa sahip olmayan hedef cinsiyete ait embriyoları seçmeyi içerir. Sonrasında doktorlar rahim içine implamantasyon ile devam eder.
kız çocuğu mu erkek çocuğu mu

Bu teknikler sayesinde aileler hem bazı genetik hastalıklardan kaçınmakta hem de bebeklerinin cinsiyetini seçmektedirler. Ancak, bu yöntemler her ülkede uygulanmamaktadır. 

Doğum yapacağınız zaman önemli olan tek şey, yavrunuzun sağlıklı olup olmayacağıdır. Sonuç olarak, kararı veren sperm olsa da, çiftlerin neden sadece erkek çocuğu dünyaya getirdiğine etki eden bazı muhtemel sebepler hala araştırılmaktadır.

  • Henao Agudelo, M. S., & Cardona Maya, W. (2013). Evaluación de los parámetros seminales en 30 hombres con fertilidad probada y breve revisión de la literatura. Revista Cubana de Obstetricia y Ginecologia
  • Parera, A. (2001). Fisiología de la diferenciación sexual. Libro Curso de Formación PostGrado: 2001 – Estados Intersexuales e Hipogonadismo
  • Villasante, A., Duque, L., & García-Velasco, J. A. (2005). Técnicas de reproducción asistida. Anales de Pediatria Continuadahttps://doi.org/10.1016/S1696-2818(05)73283-2