Beslenme İle Doğurganlık İlişkisi: Bilmeniz Gerekenler

Beslenmenin doğurganlığı nasıl etkilediğini öğrenmek, anne olmaya daha iyi hazırlanmanız için size yardımcı olacaktır. Vücudun gebelik için ihtiyacı olan besin değerlerini içeren besinler tüketmelisiniz.
Beslenme İle Doğurganlık İlişkisi: Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 02 Ocak, 2021

Sağlıklı bir yaşam istiyorsanız, iyi bir beslenme hayatınızın tamamlayıcı bir parçası olmalıdır. Sağlıklı alışkanlıklar, çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar ve erkekler için daha çok önem kazanmaya başlar.

Şimdi, doğurganlık ile beslenme ilişkisi nedir ve beslenme doğurganlığı nasıl etkiler, bundan bahsedeceğiz. Not alın ve hayatınızda gereken değişiklikleri yapın.

Kadınlar için beslenme ile doğurganlık ilişkisi

Obezite kısırlığa sebep olabilen bir hastalıktır. Diğer yandan, kalori alımının azaltılması da besin maddelerinin yeterince alınamamasına sebep olduğu için hamile kalma şansını azaltır. Her iki durumda da menstrüel döngü etkilenir ve bu da yumurtaların sağlıklı bir şekilde üretim yapma kabiliyetini etkiler.

Besin maddelerini yeteri kadar aldığınız sürece embriyonun sağlıklı gelişimini sağlar ve böylece karnınızda sağlıklı ve güçlü bir bebek yetiştirebilirsiniz.

Buna ek olarak, sağlıklı beslenerek hem kendiniz hem de çocuğunuz açısından karşılaşabileceğiniz olası sağlık problemlerinden kaçınmış olursunuz. Ayrıca gebeliğin herhangi bir evresinde düşük yapma riskinini de azaltmış olursunuz.

Beslenme erkeklerin doğurganlığını nasıl etkiler

Beslenme erkeklerin de doğurganlığını etkiler. Spermin kalitesi dengeli bir beslenmeyle artırılabilir. Tahminlere göre üreme sistemiyle ilgili problemlerin %40’ı kötü beslenmeyle ilişkilidir.

Üreme sisteminin yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve spermin hareket kabiliyetini artırmak için antioksidan bakımından zengin besinler tüketmek gerekir. Meyve ve sebze tüketimini arttıran erkeklerin sperm kalitesi ve sağlığında fark edilir bir artış olduğu görülmüştür.

sağlıklı beslenen erkek

Doğurganlığı arttıran bir beslenme için öneriler

Besin değeri yüksek tüm besinlerin vücutta etkileri uzun vadelidir. Bu sebeple, doğurganlığınızı arttırmanıza yardımcı olacak besinlerin ne olduklarını bilmelisiniz. Bunları beslenmenize entegre edin ve düzenli olarak tüketin.

Besin değerleri açısından dengeli bir beslenme düzeni benimsemek için şunları aklınızda bulundurun:

Vitamin tüketimi

Hamile kalmak istiyorsanız mutlaka vitamin almalısınız çünkü aşağıda da belirteceğimiz üzere hepsinin farklı rolleri vardır:

  • B vitamini: Kadınların hormon seviyelerini dengede tutmaya yarar. Fetüsün sinir sisteminin oluşumuna katkı sağlar.
  • C vitamini: Bağışıklık sistemini harekete geçirmesinin yanı sıra, kadınlarda oosit üretimini ve erkeklerde de sperm kalitesini arttırır.
  • D vitamini: İnsülin üretimini arttırır ve böylece hamile kalma ihtimalini de arttırmış olur.

Bunları ve diğer vitamin gruplarını meyve, sebze ve et türlerinden alabilirsiniz. Eğer vitamin eksikliğiniz varsa doktorunuz size takviye almanızı tavsiye edebilir.

Beslenme ile doğurganlık ilişkisi: Yağ

Omega 3, 6 ve 9 gibi yağ asitlerini edinmek için balık ve kabuklu yemişler tüketmelisiniz. Erkeklerde spermin olgunlaşmasını sağlar. Kadınlarda ise hamilelikle ilgili anksiyete ve depresyonu azaltır.

Çinko ve selenyum tüketimi

Çinko ve selenyum erkeklerdeki erkeklik hormonlarının artmasını sağlar. Bunun sonucunda da spermde artış olur. Kadınlarda ise bu minerallerin eksikliği düşük yapma riskini arttırır. Bunları sebzeler, balıklar, ton balığı, sardalya, tohumlar ve kuru yemişlerde bulabilirsiniz.

“Sağlıklı alışkanlıklar, çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar ve erkekler için daha çok önem kazanmaya başlar.”

Kahve tüketimini azaltın

Kahve tüketiminin hamile kalmak isteyenler için zararlı etkileri olabilir. Ayrıca düşük yapma riskini de arttırır. Bu yüzden beslenmenizden kahveyi çıkarmalısınız.

Eğer bunu yapmakta çok zorlanıyorsanız günde iki bardağı aşmamak üzere içebilir ve kafeinsiz kahve tercih edebilirsiniz.

beslenme ile doğurganlık ilişkisi: mat üstünde egzersiz yapan kadın

Beslenme ile doğurganlık ilişkisi: Egzersiz

Spor yapmak üreme sisteminin sağlığını olumlu yönde şu şekillerde etkiler:

  • Dopamin seviyesini arttırdığı için stresi azaltır ve mutlu hissetmenizi sağlar.
  • Kan dolaşımını arttırır ve hormonların hücresel reseptörlerini uyarır.
  • Hormonal denge sağlar, hormonların üretimini arttırır ve kasları güçlendirir. Ayrıca miyom ve endometriozis semptomlarını da düzenler.

Özetle, beslenme ile doğurganlık ilişkisi hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenerek olası problemleri önleyebilir ve hamileliğe daha iyi hazırlanabilirsiniz. Gelecekte harika bir anne olmak için bu faktörleri göz önünde bulundurun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Shmerling, R; Shmerling, A. (2018). Fertility and diet: is there a connection? Harvard Health Publishing. Harvard Medical School. [En línea] Disponible en: https://www.health.harvard.edu/blog/fertility-and-diet-is-there-a-connection-2018053113949
  • Panth, Neelima et al. “The Influence of Diet on Fertility and the Implications for Public Health Nutrition in the United States” Frontiers in public health vol. 6 211. 31 Jul. 2018, doi:10.3389/fpubh.2018.00211
  • Shekhar, Anuradha. (2016). Effect of Diet and Nutrient Intake on Women Who Have Problems of Fertility. International Journal of Pure and applied Bio sciences. 4. 198-204.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.