Day and Night: Kabul Hakkında Kısa Bir Film

Day and Night, çeşitliliği kabul etmeye ve saygı duymaya yönelten harika bir kısa animasyon filmidir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.
Day and Night: Kabul Hakkında Kısa Bir Film

Son Güncelleme: 08 Ekim, 2020

Toplum, ruhsal, kültürel ve entelektüel olarak farklı insanlardan oluşur. Bu gelişim için çok zenginleştiricidir çünkü hepimiz aynı olsaydık ve aynı şekilde düşünseydik, hayat hiç de ilginç olmazdı!

Day and Night, insanların çeşitliliğe saygı duyma ve bunu kabullenme üzerine düşünmelerini sağlayan bir kısa filmdir.

2010 Pixar yapımı bu kısa animasyon filmi, sadece altı dakika içinde, başlangıçta inandıklarından daha fazla ortak yönleri olduğunu keşfeden iki karşıt karakterin, Day and Night’ın hikayesini anlatıyor. Bu kısa film hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

“Tamamen eşsiz olduğunuzu hiçbir zaman unutmayın.”

– Margaret Mead –

Day and Night, kabul hakkında kısa bir animasyon filmi

Kısa filmin ilk sahnesinde sabahın başlangıcını temsil eden bir horoz ötmesi görürüz. Hemen ardından, hikayenin ilk karakteri olan Day ortaya çıkar, uyanır ve günlük rutinine başlar. Ama birdenbire, huzur içinde uyuyan kısa filmin diğer karakteri Night ile tanışır.

gece ve gündüz
Pixar Animasyon Stüdyoları

Hem Day hem de Night çok tuhaftır çünkü gündüzleri güneşle şafak, gökkuşağı, kumsalda, havuzda veya tarlada güneşin tadını çıkarmak, vb., geceleri ise ayın görünmesi, havai fişekler, ateş böcekleri, partiler vb. gibi genellikle olanlarla ilgili çeşitli sahneler ve durumlar vücutlarında yeniden üretilir.

Bu yüzden ikisinin tamamen farklı, hatta zıt kutuplar olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı, ilk başta birbirlerini anlamazlar ve hatta agresif ve şiddetli şekilde savaşırlar. Ancak zihinlerini açtıklarında ve içlerinde meydana gelen tüm olaylara değer verdiklerinde, iyi geçinmeye ve birlikte eğlenmeye başlarlar.

Gün batımı geldiğinde, aynı turuncu renk tonuyla eşitlenirler. Daha sonra büyük bir kucaklaşma meydana gelir. Burada, Day Night’a, Night Day’e dönüşür. Bu kısa animasyon filminin yaratıcısı Teddy Newton, bu güzel hikayeyle, bizi çeşitliliği kabul etmenin önemi üzerine düşünmeye davet eder.

Bu mesajı orijinal bir şekilde aktarabildiği için film, 83. Akademi Ödülleri’nde ve 38. Annie Ödülleri’nde En İyi Animasyon Kısa Film dalında aday gösterildi.

animasyon filmi
Pixar Animasyon Stüdyoları

 

Çeşitlilikleri kabul etmek

Bu kısa animasyon filminde de olduğu gibi, çoğu zaman bilinmeyenden korkarız. Bu nedenle, özellikle farklı olduklarına inandığımızda bazen yeni insanlarla ilişki kurmakta zorlanırız.

Ancak yetişkinler olarak çaba göstermeli ve bunun ön yargıdan başka bir şey olmadığını anlamalıyız. Ayrıca ideal olan, farklı zevklere, fikirlere ve düşüncelere sahip birçok farklı insanla tanışmaktır. Ancak o zaman bir insan olarak büyüyecek ve tamamen gelişeceğiz.

Dahası, bu sivil ve sosyal değerleri çocuklara erken yaşlardan itibaren aşılamak ve onlara kapsayıcı olmayı öğretmek gerekir.

Başka bir deyişle, çocuklara farklı ve özel insanlarla dolu bir çevrenin güzelliğini fark ettirerek, çeşitliliği kabul edip saygılı olmaları ve herkesle empati kurmaları için eğitmeliyiz.

Ancak bu şekilde her türden insanla barış içinde bir arada yaşayabilir, bu zenginleştirici durumu öğrenebilir ve tadını çıkarabilirler.

“Diğer insanlarla iyi geçinmek hala dünyanın en çok ihtiyaç duyulan becerisidir. Bu beceriyle, bir kişinin yapabileceklerinin sınırı yoktur. İnsanlara ihtiyacımız var, başkalarının işbirliğine ihtiyacımız var. Tek başımıza çok az şey yapabiliriz.”

– Earl Nightingale –


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.