Kardeşler Arasındaki İlişki: Eşsiz Bir Bağ

İnsanlar hayatta birçok ilişkiye sahip olabilirler, ancak kardeşler arasındaki bağ kadar eşsiz ve özel bir şey yoktur. Bu bağın ayrıntılarına göz atalım.
Kardeşler Arasındaki İlişki: Eşsiz Bir Bağ

Son Güncelleme: 14 Haziran, 2020

İnsanlar hayatta, bazıları diğerlerinden daha önemli olan birçok ilişki kurarlar. Şüphesiz, kardeşler arasındaki ilişki benzersizdir ve yeri doldurulamaz.

En güçlü ve en istikrarlı ilişkinin ebeveynlerimizle olan ilişkimiz olduğu doğru olsa da, bu ilişkiye en benzerinin kardeşlerimizle olan ilişkimiz olduğunu söyleyebiliriz.

Kardeşler paylaştıkları deneyimler ve bu deneyimlerin karmaşıklığı ile yıllar içinde güçlenen, benzersiz ve kırılmaz bir bağ yaratır.

Bir erkek ya da kız kardeş koşulsuz, ömür boyu süren bir arkadaştır. Kardeşler seçmediğiniz insanlardır; daha ziyade onlar sizin müttefikiniz, yoldaşınız, suç ortağınız ve bazen de özellikle çocukluk döneminde en büyük düşmanınızdır.

Bu ilişki kardeşler arasında güvenliğe ve karşılıklı sevgi kaynağına dönüşebilir. Aynı zamanda, gelecekteki arkadaşlıkların temelidir ve tanıdıklar ve arkadaşlar arasındaki farkları nasıl çözeceğimizi öğrenmemize yardımcı olur.

Kardeşler arasındaki ilişki genellikle hayatta sahip olduğumuz akranlar arasındaki ilk ilişkidir. Diğer insanlarla nasıl ilişki kuracağını bilmek bir tür eğitimdir.

Kardeşler arasındaki etkileşimler ve uyum, bir şekilde, toplumla ilgili iyi ve zor şeyleri yansıtır.

Gündelik yaşamda kardeşler kardeşçe sevgiyi, oyunları ve değer ve ilkelerin uygulanmasının yanı sıra üstesinden gelmeyi öğrenmeleri gereken büyük çatışmaları ve kavgaları da deneyimlerler.

Kardeşlerimiz: hayatımızdaki temel insanlar

Kardeşler arasındaki ilişki, kardeş ilişkisinin hayattaki en önemli, kalıcı ve istikrarlı bağlardan biri olduğu göz önüne alındığında, başka hiçbir bağda tekrarlanamayan bağlar ve hikayelerle doludur.

Kardeşler, bir şeyler öğrendiğimiz ve öğrettiğimiz insanlardır. Sosyal bağlar kurma girişimimizi temsil ediyorlar. Kardeşler, paylaşmayı, müzakere etmeyi, teslim olmayı veya doğru olduğunu düşündüklerini savunmayı birlikte öğrenirler.

Kardeşler arasında iyi bir ilişki kurmak

Ebeveynler olarak, çocuklar arasındaki ilişkinin iyi bir şeye nasıl yönlendirileceğini bilmeliyiz. Onlara, bir ailenin temsil ettiği denge ve uyumu ve içinde bulundukları önemi göstermek önemlidir.

Aşağıdaki öneriler de yararlı olabilir:

  • Sağlıklı bir şekilde bir arada yaşamayı teşvik edin
  • Bir çocuğun tercih edildiğini gösterebilecek kelimeler veya eylemlerle rekabet yaratmaktan kaçının. Çocuklarınız arasında şimdiden sağlıklı bir bağ kurmak gelecekte iyi bir ilişkiyi garanti altına alacaktır.

Bireyselliklerine değer verin

Her çocuk benzersizdir ve hem ebeveynlerden hem de tüm akrabalarından aynı ilgiyi hak eder. Her birinin olumlu yönlerine değer vermeyi ve başarılarını alkışlamayı öğrenin.

Birlikte kaliteli zaman geçirin

Zamanın grup halinde ve her biri ile birebir paylaşılması da önemlidir. İletişim, oyunlar, mutluluk ve aktiviteler için alan yaratmaya ve onlara birlikte karar verme fırsatı tanımaya çalışın.

“Kardeşlerimiz, hayatımızın başlangıcından kaçınılmaz akşama kadar buradalar.”

—Susan Scarf Merrell—

Onları karşılaştırmayın

Rekabetlerden ve çocuklar arasında karşılaştırma yapmaktan kaçının. Kardeşler arasındaki bireyselliği güçlendirmek için, her birinin kendine özgü ilgi alanları ve becerileri olduğunu gösterebilir ve çekirdek ailenizde özel bir yer bulmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Çocuklarınızın yeteneklerini teşvik etmek ve geliştirmek ve erdemlerini tanımak iyi bir örnek olacaktır, böylece birbirleriyle olumlu iletişim geliştirebilir ve karşılığında kardeşlerinin niteliklerine değer verebilirler.

Onlara ortak alanları olan bir ev sağlayın

Kişilerarası ilişkiler birlikte geçirilen zamana ve etkileşime dayanır. Bu nedenle, sanal alanda bireyleri sıklıkla izole edebilen teknolojiden uzak oyun alanları oluşturmanızı öneririz.

Paylaşmak ve gevşemek için hoş bir alan varsa, herhangi bir çatışmadan kaynaklanan gerilimler de hızla kaybolacaktır.

Sorumlulukları eşit dağıtın

Evde sorumluluklar arasında bir denge kurmalıyız. Bu, kardeşler arasında kardeşçe bir bağın ve işbirliğinin geliştirilmesine yardımcı olur. Ev içi görevleri eşit olarak paylaşmak çatışmaları önler ve birbirlerini desteklemeye teşvik eder.

Örnek teşkil edin

Bir anne olarak örnek teşkil etmelisiniz. Bu nedenle, uyumlu bir eve sahip olmak için fiziksel ve / veya sözlü tacizden kaçınmalıyız. Çocuklarımıza ne yaparsak, kardeş ilişkilerinde onu tekrarlarlar.

Kardeşler arasındaki bağın diğer ilişkilerde nadiren görülen bir şey olduğu doğru olsa da, ebeveynlerin aileye ve çevreye sunduğu örnek, rahat ve yakın bir ilişki oluşturmada temel olacaktır.

Kardeş her zaman herkesin sahip olabileceği en iyi arkadaş olacaktır. Kardeşler ömür boyu süren en özel müttefiklerdir. Kardeşler arasındaki ilişkiye değer verin, çocuklarınızın güçlü ve sevgi dolu bir bağ yaratmasına yardımcı olun. Bu şekilde, günlerinin geri kalanında her zaman bu koşulsuz sevgi kaynağına sahip olacaklardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.