Kayıp Ergenlik: Bize Hayatı Anlatan Bir Film

Kayıp Ergenlik, hayatın böylesi karmaşık bir döneminde başa çıkılan sorumluluklar ve değerlerle ilgili bir perspektif sunan bir film.
Kayıp Ergenlik: Bize Hayatı Anlatan Bir Film

Son Güncelleme: 22 Ağustos, 2019

“Kayıp Ergenlik” konsepti On Altılık Anne filminden geliyor. Film gençlerde hamilelik ve bu durumun yarattığı tüm sorunlar etrafında şekilleniyor. Bu film, cinsel olarak aktif olan genç bireylere ulaşmayı hedefliyor.

Bu tarz eserlerin amacı da genç bireylerin kendi hayatları ile ilgili kararlar verebilmeleri, kendilerini ifade edebilmeleri ve onları endişelendiren konularla ilgili birilerine danışabilmeleri için onlara yol göstermek oluyor.

Kısaca Kayıp Ergenlik İle İlgili Bu Film Hakkında

İlgilenenler için On Altılık Anne filmi ile ilgili bazı bilgiler:

  • Film 2005 yılında Amerika’da vizyona girdi.
  • Uzunluğu 86 dakika.
  • Orijinal dili: İngilizce.
  • Yönetmeni Peter Werner.
  • Senaryo Nancey Silvers’a ait.
  • Müzikler Richard Marvin tarafından bestelendi.
  • Filmin görüntü yönetmeni Neil Roach.

Filmin Konusu

Kayıp ergenlik konseptinin ana çatışması ve arka planında yatan şey nedir? Filmin ana karakteri Danielle Panabaker tarafından canlandırılan 16 yaşındaki Jacey Jeffries adındaki genç kız Jacey bir olayla hayatı tamamen değişen zeki ve kendini derslerine adamış bir lise öğrencisi.

Jacey beklenmedik bir şekilde hamile kalır ve annesi böylesi hızlı gelişen bir olay karşısında ne yapacağını bilemez. Annesiyle sürdürdüğü savaşın ortasında Jacey bebeği aldırmayıp doğurmaya karar verir. Annesinin onun bu kararını desteklememesi sebebiyle Jacey güç bir karar almak zorunda kalır.

Annesinin ayaklarını tuttuğu yatakta yatan bebek

Anne, bu sayede kızının eğitimini sürdürebileceğini düşünerek olan biten her şeyi bir sır olarak saklar. Bunu yaparak kızının iyi bir geleceğe sahip olabileceğini düşünse de, sonunda taşınıp yeni bir hayat kurmak zorunda kalırlar.

Jacey’nin annesi bebek Charley’i kendi bebeği gibi büyütse de, bu durum zamanla Jacey’i mutsuz eder. Bu süreçte Jacey kendi bebeğini kendi büyütebileceği fikrine gittikçe daha çok tutunmaya başlar.

Jacey bebeğinin babası olan eski sevgilisi Brad’i ziyaret edip ona gerçekleri anlatır. Ona Charley adında bir oğlu olduğundan bahseder. Brad, Jacey’nin beklediği gibi bir tepki vermez, panikleyerek kaçar ve Jacey bir kez daha tek başına kalır.

Birkaç gün sonra Brad durumla yüzleşmeye karar verir ve Jacey’yi görmeye gider. Bebeği gördüğü zaman belki de onu Jacey ile birlikte büyütebileceklerini düşünür. Fakat Jacey’nin annesi araya girer ve ona bu yaşta bir bebek büyütmeye çalışmanın nasıl sonuçlar doğuracağından bahseder.

On Altılık Anne, Kayıp Ergenlik Filminde Ebeveynlerle İletişim

Anne genç ebeveynlere bu yaşta bir bebeğin bakımını üstlenmenin ne kadar zor olacağını anlatır. Kızı için en kötüsünün de eğitimini yarım bırakacak olması olduğunu açıklar.

Brad ebeveynleri ile konuşur ama o da iyi bir tepki almaz. Okulu bırakmasına kesinlikle karşı çıkarlar ve babalık testi isterler.

Jacey cesur bir şekilde tüm okulunun önünde olan biteni anlatmaya cesaret eder. Konuşmasında, notları ne kadar iyi olursa olsun, istenmeyen bir hamileliğin her kızın başına gelebileceğinden bahseder. İyi bir öğrenci olmanın bir şeyi değiştirmeyeceğini söyler ve isteyen kızları zor durumları paylaşmaları için konuşmaya davet eder.

Jacey sonunda bebeğini, bebekleri olmayan öğretmen bir çifte verir. Jacey biyolojik çocuğuyla görüşmeyi sürdürebildiği ve bebek onu sevip kollayan bir aile ortamında yetiştiği için film mutlu sonla biter.

Kayıp ergenlik ve genç yaşta bebek sahibi olmak

Ebeveynler ve Gençler İçin Bir Film

Kayıp ergenlik konsepti, On Altılık Anne filmindeki ergenlikte kaçınılmaz olarak karşı karşıya kalınabilecek durumları içine alıyor. Ergen bireyler cinsel olarak olgun değildirler. Bu yüzden, fiziksel değişimlerine eşlik eden psikolojik gelişmelerinde onlara destek olunmalı, tıpkı kayıp ergenlik kavramında karşılaştığımız gibi.

Öte yandan, ergenlikte gençler onlara bir şey olmayacağını, güçlü olduklarını ve her şeyi bildiklerini düşünebilirler. Bu durum aksiyon sporlarında, uyuşturucuda ve seksteki cesur ve korkusuz davranışlarıyla kendini gösterebilir. Etrafta olan biten kötü şeylerin onların başlarına gelmeyeceklerini düşünürler.

Ebeveynler de ergenliğe karşı hazırlıklı değildirler. Beklenmedik hamileliklere karşı da öyle. Filmde de görüldüğü gibi bu durum herkesin başına gelebilir. En önemlisi, çocuklarınızın cinselliği kontrollü bir şekilde yaşayabilmeleri için onları eğitmeniz ve yönlendirmeniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Peter Werner. (2005). Adolescencia perdida. Estados Unidos: Lifetime

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.