Nelson Mandela’nın Eğitim Vizyonu

Bugün sizi Nelson Mandela'nın eğitim vizyonuna ve öğretilerini nasıl uygulayabileceğimize bir göz atmaya davet etmek istiyoruz.
Nelson Mandela’nın Eğitim Vizyonu

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2020

Nelson Mandela’nın mirasını hepimiz biliyoruz ve takdir ediyoruz. Güney Afrikalı avukat, aktivist ve politikacı olan Mandela, hayatını daha iyi bir dünya için savaşmaya adamaya karar vermişti.

Kısacası, insanların özgür olabileceği ve barış içinde bir arada yaşayabileceği bir dünya istiyordu… Irkçılık ve eşitsizlikten uzak bir dünya. Ve bu arzular Mandela’nın eğitim vizyonunu büyük ölçüde şekillendiriyordu.

Mandela kamu yararına o kadar çok katkıda bulunmuştu ki, Birleşmiş Milletler onun onuruna bir gün ilan etti. 2009’da BM Genel Kurulu 18 Temmuz’u (Mandela’nın doğum günü) Uluslararası Nelson Mandela Günü olarak ilan etti.

Nelson Mandela, modern tarihin en önemli ve etkili liderlerinden biridir. Bizi bugün bile hala üzerinde düşünmemiz gereken birçok öğretiyle bırakan bir adam… Peki, Nelson Mandela’nın eğitim vizyonu hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Aşağıda daha fazlasından bahsedeceğiz.

Nelson Mandela’nın Eğitim Vizyonu

Nelson Mandela, eğitimin toplumun işlevli olmasını, gelişmesini ve ilerlemesini sağlayan en önemli faktörlerden biri olduğunu savunuyordu.

dünya haritasına bakan çocuklar

Mandela’ya göre, nerede yaşarlarsa yaşasınlar, tüm çocukların kaliteli bir eğitim alma hakkı vardır. Eğitim, çocukların topluma katkıda bulunabilecek yetişkinler olmaları için bireyler olarak gelişmeyi ve büyümeyi sağlar.

Ancak bunun gerçekleşmesi için, sadece akademisyenlerden ve öğretmenlerden daha fazlasına odaklanmalıyız. Aksine, çocuklara eşitlik, kapsayıcılık, saygı, işbirliği vb. değerlere dayalı bir eğitim sağlamalıyız.

Dahası, Mandela’nın vizyonuna göre, çocuklara kendileri düşünmeyi öğretmek çok önemlidir. Başka bir deyişle, çocukların geçmişteki hataların tekrarlanmaması için eleştirel ve mantıklı düşünmeyi öğrenmeleri gerekir.

Mandela’nın eğitim vizyonunu yansıtan ünlü alıntılar

Aşağıdaki ifadeler Nelson Mandela’nın eğitim vizyonunu yansıtır:

  1. “Eğitim, dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silahtır.”
  2. “Eğitim, kişisel gelişimin motorudur. Eğitim yoluyla bir köylünün kızı doktor olabilir, bir maden işçisinin oğlu madenin başı olabilir; tıpkı bir çiftlik işçisinin çocuğunun büyük bir ulusun başkanı olabileceği gibi.”
  3. “Eğitim olmadan, çocuklar karşılaşacakları zorluklarla asla gerçekten başa çıkamazlar. Dolayısıyla çocuklara eğitim vermek ve onlara ülkeleri için bir rol oynamaları gerektiğini açıklamak çok önemlidir.” 
  4. “Yalnızca kitle eğitimi halkı özgürleştirebilir. Eğitimli bir adam, kendisi için düşünebildiğinden ezilemez. “
  5. “Çocuklarımıza – her toplumdaki savunmasız vatandaşlara – şiddet ve korkudan uzak bir yaşam borçluyuz.”
  6. “Vatandaşları eğitilmediği sürece, hiçbir ülke gerçekten gelişemez.”
  7. “Bir toplumun ruhunu, en iyi çocuklara davranış biçimi ifşalar.”
çocuk eğitimi

Nelson Mandela’nın öğretilerini bugün uygulamak

Söylendiğine göre, birçok sosyal sorunun ortadan kalktığı modern ve gelişmiş bir toplumda yaşıyoruz. Ancak maalesef durum bu değil.

Her bireyin barış ve uyum içinde yaşayabilmesi için daha yapılacak çok şey var. Herkesin kendisine ait haklara sahip olduğu bir dünyada yaşamaktan çok uzağız. Bu hedefe ulaşmak için, ailelerin ve okulların Mandela’nın eğitim vizyonunu ciddiye alması ve uygulaması önemlidir.

Bu şekilde, çocuklar büyüdükçe belirli sivil ve sosyal değerleri içselleştirebilirler. Diğer bir deyişle, başkalarıyla iyi geçinmeye, dahil olmaya ve karşılıklı saygıya öncelik veren kaliteli bir eğitimden keyif alacaklar.

Genç nesillerimizin geleceğimiz olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, genç oldukları andan itibaren onlara dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için sahip oldukları kaynaklardan yararlanmayı öğretmemiz gerekiyor.

İlginizi çekebilir ...
Ebeveynler ve Çocuklar Arasındaki İletişim Nasıl Geliştirilir?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Ebeveynler ve Çocuklar Arasındaki İletişim Nasıl Geliştirilir?

Ebeveynler ve çocuklar arasındaki iyi bir iletişim, çocuğun ailedeki rolünü daha iyi beinmsemesine ve ebeveynlerine daha fazla güvenmesini sağlamak...  • Mandela, N. (2012). El largo camino hacia la libertad: la autobiografía de Nelson Mandela. Madrid: Aguilar.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.